Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
12 Ekim 2017 Pazar
PROF. DR. SAİT KAPICIOĞLU
Finlandiya Futbol Emperyalizmini Nasıl Yendi?

Beyaz zambaklar ülkesi Finlandiya futbol emperyalizminden yakasını kurtaran nadir bir ülkedir. Ülkenin geri kalmışlığından uygarlık mücadelesini ateşleyen J.M. Snelman’dır (1806-1881). Snelman döneminin büyük bir bilim adamı, derin bir filozofu , ünlü bir siyasetçisi ve Fin kültürünü yaratan halk öğretmeni idi. Finlandiya her zaman Rusya ve İsveç tarafından işgal edilme tehlikesi ile karşı karşıya idi. Güçlü emperyalist komşularına karşı direnebilmek için kültür ve uygarlık yönünden onlardan ileri olmaları gerekmektedir. Finlandiya yoksul ve kültürü zayıf bir ülkeydi. Fin filozofu Snelman, halkını aydınlatacak kişilerin olmamasına çok üzülüyordu. Bir gün futbolcuların düzenlediği bir  kulübün 10. yıl kutlamasına katıldı. Burada söz alarak bir konuşma yaptı:

“Fin gençliğinin sporla uğraştığını görerek seviniyorum. Akılcı bir şekilde yapılan sporun önemi çok büyüktür. Felsefe alanında hayli ilerlemiş olan eski yunanlılar, jimnastiği, güreşi rastgele olarak yüksek konuma getirmemişlerdir. Kentlilerin kokuşmuş evlerde yaşadıkları hayat, vücudu yıpratır. Biz Finlilerin bacakları güçlü, aklı zayıf olmasını istemeyiz. Bacakları öküz ayağı gibi güçlü, ama beyinleri koyun beyni gibi insanlar bizim idealimiz değildir. Sizler, futbolun Finlandiya’daki ilerleyişini görerek heyecana kapılıyorsunuz. “Kuvvetli bacak” isimli futbul takımınızın komşu ülkeleri yenmesinden sonsuz bir sevinç duyuyorsunuz. Ama ben sizin sevincinize katılmıyorum. Ben arzu ederim ki, şu isimleri taşıyan teşkilatlar kurulsun: “Güçlü düşünce,  yeni fikirler, yüce girişimler, sağlıklı hayvancılık, en iyi tarım, temiz vicdan, müreffeh millet ! Ben isterim ki siz genç Finler, Yalnız Macarları değil, Fransızları, İngilizleri de mağlup edesiniz. Ancak yalnız bacak gücüyle, top şutları ile değil, bilim, teknoloji, sanat, ticaret, sanayi, hukuk toplumu alanında da onlara galip gelesiniz. Karşıdan gelen topa vurmak için sağlam kafa gerekir. Ancak bilesiniz ki en sağlam kafa koç kafasıdır. Ben koç kafalı Fin gençliğini iftahar vesilesi saymam.”

Ülkenin gençliği futbolu bir ibadet şekline sokmuştu. Halkı heyecanlandırarak geçinen boş kafalı ve cahil bazı gazeteciler, gençliğin bu tutkusunu sömürme yoluna gitmiştir. Futbol için köşe yazıları konulmuş, sığır bacağı gibi güçlü bacakların meziyetlerinden uzun uzadıya bahsetmek artık gazetecilik sayılır olmuştu. Futbol kulüpleri bataklık sinekleri gibi çoğalıyordu. Snerman   gençlerin zeka dolu beyinleri yerine güçlü manda ayaklarının oluşmasına razı olmadı. Ülkede kültürle uğraşan sanatçılar yoktu. Toplum   düşüncesi uykuda, cehalet ise zirvedeydi. Ahlaki ve fikri anlayış yok olma içindeydi. Halkı uyandırmak durumunda olanlar macera romanları okuyarak vakit geçiriyordu.  Snelman halkı aydınlatacak ünlü yazarlara sahip olunmamasına üzülüyordu. Sokrates ve ünlü Herkül resimlerini karşılaştırınız. Sokrates de geniş bir alın. Burası zeka yeridir. Sanki zeka kafaya sığmamış dışarı taşacak gibi. Bir de Herkül’e bakın; cüsseli bir vücut, sütun gibi bacaklar üstünde yükselirken hayrete düşersiniz. Kol kasları halat gibi, omuzlar geniş, göğüs kabarık, boynu öküz boynu kadar kalın. Başı ise vücuduna oranla küçük, alnı dar. Muhteşem vücutlu bu kahraman, akıl ve zeka yönünden güçsüzdür. Kaya kafalı olmayınız. Finlandiya’nın yalnız top  tepmesini bilen insanlara ihtiyacı yoktur. Bize Fin milletini ekonomik, sosyal, ahlaki, fikri, sanat yönünden yükseltecek insanlar lazımdır. Aklınızdan çıkarmayın: “Sağlam ruh, sağlam vücutta bulunur. Sizin vazifeniz topu yükseklere fırlatmak değil, Fin milletinin haysiyet ve şerefini yükseltmektir. “

Futbol emperyalizmini  bu anlayışla yenen Finlilerin, futbol emperyalizmine yenik  ülkenin futboluna nasıl kafa tuttuğunu TV den seyrettik. Atatürk , Snelman’a hayrandı. “Beyaz zambaklar ülkesi Finlandiya, bir ülke nasıl kurtulur “ kitabının tüm askeri birliklerde, milli eğitimde okutulmasını emretmişti. Kendisinin de baş ucu kitabıydı.

 

 

Gelecek yazı :”Ünye’nin kalbine akan lağımlar, sahte mavi bayrak”Bu Haber 464 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI