Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
16 Ekim 2017 Pazar
BERKAY YALIN
CAHİT SITKI

Cumhuriyet dönemimizin önde gelen şairlerinden Cahit Sıtkı (Tarancı) askerliğini yedeksubay olarak yapmak üzere birliğine gider.

O yıllarda her yedeksubaya bir emireri verilmektedir. Birliğine gittiğinde bölük yazıcısından künye defterini ister. Sırayla isimlere bakar..  Bir isim dikkatini çeker. Abbas oğlu Abbas….

Sakat, çolak eli yüzünden çürüğe ayrılmış biridir Abbas.

Talim bittiğinde, askerin yanına gönderilmesini ister, Cahit Sıtkı.. Öğle saatlerinde kapı çalınır. Karşısında civan mert yiğit biri selam çakıp;

-Abbas oğlu Abbas, Emret komutan!.. der..

Aralarında söyle bir konuşma geçer.

-Nerelisin? -Memleket Mardin, kaza Midyat komutan. -Sen benim emir erim olurmusun? -Sen bilir komutan!. Askere eşyalarını toplamasını ve kendi evinin altındaki boş yere taşınmasını söyler.

Zamanla askerin zekasından, sıcakkanlılığından etkilenir, Cahit Sıtkı. 

Abbas her sabah erkenden kalkar Cahit Sıtkı'ya kahvaltı hazırlar. Öğle yemeğini sormadan hazırlar. Tüm ihtiyaçlarını söylenmeden, karşıdan bir istek gelmeden düşünüp yerine getirir. Erkenden kalkıp Cahit Sıtkı'nın kıyafetlerini ütüler hazırlar ve evin temizliğini yapar.. Akşam olunca Cahit Sıtkı'nın sevdiği yemek ve mezeleri hazırlar.. Zamanla aralarında komutan asker ilişkisinden daha güçlü bir dostluk bağı oluşur. Bu saf ve temiz Anadolu çocuğundaki sadakat ve temiz yürekten etkilenmiştir Cahit Sıtkı. Zaman zaman karşısına alıp dertleşir ve bu Anadolu çocuğunun ruhunda gizli şeyleri keşfeder.. Akşamları rakı sofrası kurup en güzel kızartma ve mezeleri hazırlar Abbas.. Aralarındaki duygu bağları güçlenir. Böyle bir keyf geçesi akşamında, alkolün de tesiriyle sorar Cahit Sıtkı; -Sen İstanbul'u bilirmisin Abbas? -Bilir komutan!.. -Orda bir Beşiktaş var bilirmisin? -Bilir komutan!. Ben orda acemi birlikteydim. . -Orda benim bir sevgilim var. Sen bana onu kaçırıp getirirmisin? -Elbet komutan! Sabah olur Cahit Sıtkı bakar ki; Abbas yep yeni asker kıyafetlerini giymiş, traş olmuş hazırlanmış.

Cahit Sıtkı sorar;

-Hayırdır Abbas nereye böyle, hazırlanmışsın ? -Ben istanbula gidecek komutan!.. -Ne yapacaksın sen İstanbulda? -Sen söyledi bana.. Ben gidecek sana Sevgiliyi getirecek !.. Cahit Sıtkı’nın gözleri dolar, hüznünü ve gözyaşlarını gizlemek için arkasını dönüp kapıyı çarpar ve çıkıp gider.. Bu mert askerin, yüreği sevgi dolu Anadolu çocuğunun saf insancıl duygularından, temiz kapliliği ve sıcaklığından çok etkilenir.. Akşam olur.. Ağaç altında rakı sofrası kurdurur ve Abbası karşısına oturtur.. Birlikte yer içerler ve Cahit Sıtkı o meşhur şiirini kaleme döker !....

--------

Haydi abbas, vakit tamam; Akşam diyordun işte oldu akşam. Kur bakalım çilingir soframızı; Dinsin artık bu kalp ağrısı. Şu ağacın gölgesinde olsun; Tam kenarında havuzun.

Aya haber sal çıksın bu gece; Görünsün şöyle gönlümce. Bas kırbacı sihirli seccadeye, Göster hükmettiğini mesafeye Ve zamana. Katıp tozu dumanı, Var git, Böyle ferman etti Cahit, Al getir ilk sevgiliyi Beşiktaş'tan; Yaşamak istiyorum gençliğimi yeni baştan.

Cahit Sıtkı TARANCI

 

“Rahmetli dayım Av. Hasan Öztürk anısına.. Çok severdi bu şiiri.”Bu Haber 323 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI