Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
17 Ekim 2017 Pazar
MİSAFİR KALEM
Şükrü Karaman / Vergi İsyanı

Vergi adaletsizliğinin çalışanların temel sorunu olduğu aşikar. Yıllardır vergide şampiyonluğu kaptırmayan emekçi kesim, sırtlarındaki ağır yükün hafifletilmesinin gerektiğini sürekli  dile getirmelerine karşın  bir türlü olumlu karşılık bulamıyor.

Halen TBMM’de görüşülmekte olan torba yasa tasarısı, vergi adaletsizliğini yeniden tartışılır hale getirdi.

Hükümetin tasarıda yer alan gelir vergisi artışından vazgeçmesi, emekçiyi  yine de hoşnut etmedi. Anımsanacağı gibi tasarıda gelir vergisinin son diliminin yüzden 27’den yüzde 30’a çıkarılması öngörülüyordu. Sırtındaki ağır vergi yükünü taşıyan, toplanan gelir vergisinin yarıdan fazlasını ödeyen emekçi kesiminin şiddetli itirazları üzerine Hükümet geri adım atarak  yüzde 27’lik tarifenin devam etmesinde karar kıldı.

Ne var ki bu geri adım, işçi ve memur tarafından yeterli karşılanmadı. Onlar yıllardır ödedikleri ağır verginin aşağıya düşürülmesini, bütçede oluşacak farkın da kayıt dışı ekonomi ile rantın üzerine gidilerek, yani bu kesimden vergi alınarak karşılanmasını istiyor.

Ancak, siyasi iktidarların tümü yıllardır kolay yoldan işçi ve memurun ücretinden peşin kesinti yaparak vergi toplamayı yeğliyor. Yani, emekçi kesim her daim gelir vergisi şampiyonu oluyor. Kayıt dışı para kazanan binlerce rantçı, işçi ve memur kadar devlete karşı görevini yerine getirmeyerek vergi kaçırıyor.

Oysa, bu karanlık kişi ve kurumların üzerine daha fazla gidilse, kayıt dışılık ile daha etkin savaşım yürütülse hem devletin kasası dolacak hem de emekçinin sırtındaki yük hafifleyecek. Bakanlar kayıt dışı ile sürekli mücadele edildiğini vurgulasa da hala ciddi oranda vergisini ödemeyen, kaçıran, haksız kazanç sağlayan kişi ve kurumlar mevcut.

Aldıkları küçük düşük zamlarla geçinmeye çalışan işçi ve memur, vergi yükünün ağırlığı altında iyice eziliyor, rahat bir yaşam sürdürmekte oldukça zorlanıyor.

Türk-İş’in hesaplamasına göre, işçinin 2018’de aylık net 3 bin lira olan ücreti, yüzde 27’lik vergi diliminden ötürü yıl sonuna doğru aylık 323 lira azalacak. Bu rakam bazıları için belki çerez parası niteliğinde görülebilir. Emeği ile geçinen dar ve sabit gelirli kitle için 323 lira önemli bir miktar.

Ülkenin en büyük işçi konfederasyonu Türk-İş, vergide adaletin sağlanması, emekçinin ödediği vergi miktarının düşürülmesi amacıyla Hükümete sürekli mektup yolluyor, çeşitli platformlarda bu yöndeki taleplerini, yakınmalarını kamuoyuna açıklıyor, Ne ki, hiçbir zaman olumlu yanıt alamıyor.

Türk-İş’in vergi konusunda öncelikli dört talebi var. 

Anayasanın “vergi ödevi” başlıklı 73. maddesindeki herkesin “mali gücüne göre” vergi ödemesi, vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı ilkelerine işaret eden Türk-İş’in dört talebi şunlar:

“İnsana yaraşır bir geçim düzeyi vergiden muaf tutulsun. Ücretliler ile diğer kazanç sahipleri ayrı vergilendirilsin. Çalışanlar da eğitim, sağlık, su, doğalgaz gibi temel ihtiyaçlarını vergiden düşebilsin. Temel hizmetlerdeki KDV oranları düşürülsün.”

Dedim gibi, Türk-İş bu istemlerini sürekli dillendiriyor, fakat karşılık alamıyor.

Yasa tasarısı ile asgari ücretten vergi kaybı olmaması için de düzenleme yapılıyor. Buna göre, bekar işçi için uygulanan asgari ücret 1.404 liranın altına düşmeyecek. Buna karşın, evli iki çocuklu işçinin sadece ücretinin 1.404 liranın altına düşen bölümü karşılanacak.

Yani hem yüzde 27’lik vergi dilimine devam kararını hem de asgari ücrete ilişkin düzenlemeyi işçi yeterli bulmayarak memnun olmadı.

 

Vergideki olumsuz ve dengesiz yapı yıllardır emekçinin aleyhine sürüyor. Gelir vergisinin yüzde 67’si ücretliler, yani emekçiler tarafından ödeniyor. Ücreti ve maaşından başka gelir kaynağı olmayan işçi ve memurlar diğer yükümlülerden 3-4 kat daha fazla vergi ödüyor.  Anayasada ‘’herkesten mali gücüne göre vergi alınır’’ denilmesine karşın,  emekçilerden daha fazla vergi kesintisi yapılıyor, mağdur oluyor. Vergideki adaletsizlik bir türlü önlenemedi. Çalışan kesim, vergisini düzenli ödeyenler hiç de hak etmedikleri halde  yıllardır sürekli ‘’kümesteki kaz ‘’ gibi görüldü. Emek üzerindeki vergi yükünün azaltılması, verginin geniş kitlelere adil şekilde yansımasının sağlanması gerekiyor. Vergi alanında gerçek anlamda gerçekleştirilecek reformla ücretliler aleyhine var olan çarpık yapı değiştirilebilir, ücretlilerin biraz daha rahat nefes alması sağlanabilir. Kazancı oranında vergi ödemek her yurttaşın temel görevi. Emekçinin beklentisi de bu yönde. Ama boşuna.Bu Haber 137 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI