Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
18 Ekim 2017 Pazar
MİSAFİR KALEM
Şükrü Karaman / Sakın Kadınlarla Tokalaşmayın

Siz siz olun sakın kadın elini tokalaşmak için tutmayın. Hele yabancı kadından kaçın kaçabildiğiniz kadar.

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Mustafa Gönüllü’nün açıklamalarını görünce yazıya bu ironik cümlelerle giriş yaptım. Sayın rektörün sözlerini okuyunca “hangi çağdayız?”  diye kendimi sorguladım. Çünkü bir bilim insanının kadınlara ilişkin sözleri tüyler ürpertici, kan dondurucu nitelikte.

Binlerce öğrenciye bilim yuvalığı yapan, onları yarına hazırlayan, eğiten üniversite rektörünün kadınlara yönelik sözleri gündemin yoğunluğundan olsa gerek, çok öne çıkmadı. Yine de medyada  hatırı sayılır şekilde yer buldu, eleştiri yağmuruna uğradı.

Rektör Prof. Mustafa Talha Gönüllü, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “Bir erkek ve kadının nikahsız olarak ellerinin birbirine değmesi ve yalnız kalmaları caiz değildir”, “mahrem olmayan kadına bakmak haram olduğuna göre onlara dokunmak veya tokalaşmak mutlaka haramdır”, “yabancı bir kadının elini tokalaşmak için tutmak ateş tutmaktan daha korkunçtur” şeklindeki ifadeleri kadına sığ bakış acısının yalın örneği.

Son yıllarda kadınlara yönelik şiddet ve öldürme olayları ülkemizde zirve yapmış durumda. Kadın cinayeti artık sıradanlaştı. Gazetelerin üçüncü sayfalarında şiddet ve taciz haberleri hiç eksik olmuyor. Yani o denli kanıksandı korkunç olay. Sadece bu yılın ilk yüz gününde 106 kadın, erkek terörünün kurbanı oldu. Önceki yıllardaki veriler dikkate alındığında adeta kan dondurucu rakamlar ortaya çıkıyor.

Çok değil beş gün önce 17 yaşındaki lise öğrencisi Helin Palandöken, önlenemeyen katliamın son halkası oldu. Kuşkusuz, bu anlayış, değer yargısı, töre baskısı, kadına bakış açısı değişmediği sürece cinayetler sürecek, eğitimsiz karanlık kafalılar kadınları öldürmeye devam edecek.  Keşke olmasa. Ne ki, vurguladığım gibi kadına toplumda çizilen rol, görev, anlayış değişmiyor, töre kuralları her şeyin önüne geçiyor. Bu öğeler toplumda baskın olduğundan kadın cinayetleri önlenemez şekilde sürüyor.

Uluslararası bir vakıf tarafından yapılan bir araştırma kadına şiddette ve cinayette ülkemizin ne denli olumsuz bir yerde bulunduğunu gözler önüne seriyor. Araştırmaya göre, İstanbul kadınlar için en tehlikeli 10’uncu megakent.

Nüfusu 10 milyon ve üzerindeki 19 kent baz alınarak gerçekleştirilen araştırma, kadınlar için en kötü kentlerin başında Kahire (Mısır), Karaçi (Pakistan), Kinşasa (Demokratik Kongo Cumhuriyeti) ve Yeni Delhi’nin (Hindistan)  geldiğini saptadı. İstanbul listenin 10’uncu sırasında kendine yer buldu.  Bu ülkemiz ve kadınlar açısından hayli üzücü, düşündürücü karanlık tablo.

Kadınlar için en iyi şehirler Londra, Tokyo ve Paris.

Uluslararası aştırma ile ülkemizde kadınların ne denli aşağılandığı, tacize uğradığı, öldürüldüğü bir kez daha teyit altına alınmış oldu. Yani kadınlara davranışlarımızda, haklarını vermede ne yazık ki hep sınıfta kalıyoruz. Yeterince sahip çıkamıyoruz çileli kadınlarımıza,  önleyemiyoruz toplumsal cani tutumu.

İşte böylesine olumsuz tabloya ilişkin haberlerin medyaya yansıdığı bir günde Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr . Mustafa Talha Gönüllü’nün sosyal medyadan yaptığı paylaşımlar işin biberi tuzu oldu.

Ağzından çıkacak sözleri, davranışları, olgunluğu, uzlaştırıcı yapıları ile topluma örnek olması gereken bilim insanları tarafından kadınlara yönelik ayrımcı ifadelerin kullanılması, aşağılaması nasıl hoşgörü ile karşılanabilinir, nasıl kabul edilebilir? İrite edici sözler her türlü ideolojinin üzerinde konumlanması gereken bilim yuvasına ve başındaki hocasına hiç yakışmadı.

Böylesi kışkırtıcı, ayrımcı sözler kadın haklarını ileri götürmez, aksine geriletir. Hani bir söz vardır affınıza sığınarak yazıyorum, “İmam …… cemaat ne yapar?”

Daha önceleri belirli kişiler tarafından gündeme getirilen kadınlara yönelik talihsiz sözlerin, şimdi rektörlüğe yükselmiş biri tarafından söylenmesi çok vahim ve anlamlı.

 

Ben de diyorum ki, “Hayır kadınla, yabancı kadınla tokalaşmak insanı ateş gibi yakmaz, daha da çağdaşlaştırır.”  Bu Haber 154 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI