Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
30 Ekim 2017 Pazar
BERKAY YALIN
DOLAR İMPARATORLUĞU ( Doların 250 yıllık hikayesi..)

Amerikan Halkının Ingiltereye karşı isyanı, 1776 yılına kadar sürdü. Bu isyan sırasında Ingiliz Bankerler isyancıları finanse ediyordu. Karşılığında "Amerikan Parasını Basma Hakkını" elde etmeyi talep ediyorlardı. Başarılı oldular. Amerika’nın (ABD) kurucu ataları, Ingiliz Bankerlere Dolar Basma Hakkı tanıdılar. 1776 yılında Amerika, Ingiliz hegemonyasından, İngiliz Kralından kurtuldu. Fakat daha büyük bir felaketin yakasına yapıştığını 1865 yılına kadar fark edemedi. 1865 yılında Amerikan İç savaşını sona erdiren Abraham Lincoln, "savaş giderleri" gerekçesiyle bankerlerin elinden dolar basma hakkını Devlete geri aldı. Amerikan Devleti,  Başkan Lincoln döneminde ilk defa dolar basabildi. Fakat uzun sürmedi. Abraham Lincoln suikaste kurban gitti. Ölünce "eski düzene" geri dönüldü.

Bankerler dolar basmaya devam ettiler. Daha sonra gelen Başkanlar ile bankerlerin başı dertteydi. Sonunda orta yol bulundu.

1913 yılında FED adlı banka kuruldu.  Amerikan dolarını basma hakkı FED'e verildi. Ancak FED ortaklarının tamamı banker ailelerinden oluşuyor. FED adındaki bankada, Amerikan Devletinin hissesi dahi yok. Bankerler Amerika'yı 12 bölgeye bölüp pay etmişlerdi. Bölgeleri temsilen, adına governör denilen bankacı sıfatıyla FED yönetimine girdiler. Herbiri kendi bölgesinde Merkez Bankası şubesi olarak işlev görüyor. Amerikan Devleti FED Başkanını tayin ediyor. Bu tayin işlemi de komedi. Bankerler kimi ister ise o tayin ediliyor. FED Amerikan Dolarını basıyor. Merkez Bankası olarak görev yapıyor. Bankerler iki kere Avrupayı kana buladıktan sonra, (1. Ve 2. Dünya Savaşları) 1944 yılında   Bretton Woods Para anlaşması ile Doları Dünya Parası olarak kabul ettirdiler. Bu anlaşma ile bir doların karşılığı 0,888 gram altın olduğu var sayıldı. Katılımcı 48 ülke paralarını Dolara göre tarif ettiler.

Böylece "dövize bağlı" para sistemi ortaya çıktı. Herkes memnun idi. Zira, Dolar karşılığında altın var sayılıyordu ve dolaylı olarak altına bağlı para sistemi devam ediyordu. 1960 yılında  Başkan J.F. Kenedy,  Amerikan Hazinesinin "Doları bankerlerden borç almasına" karşı çıktı. 1110 sayılı kanun teklifi ile "bankerlerin para basma hakkının devlete devredilmesini" talep etti.

Fakat Suikaste uğradı. Halk Kenedy'leri seviyordu. Yerine Robert Kenedy hazırlanıyordu. Fakat o da Suikaste uğradı.

Kenedy'nin yerine geçen Başkan Yardımcısı Johnson'un ilk işi 1110  sayılı yasayı kadük etmek, kaldırmak oldu.

Bankerler dolar basmaya devam ettiler. Bankerler, devleti borçlandırmak amacıyla Amerika'yı savaşa soktular. Kore Savaşı, Vietnam Savaşı Amerikan Devletinin giderlerini artırdı. ABD, halk dilindeki kısa adıyla Sam Amca, Bankerlerden borç alarak savaşı finanse ediyordu. Amerikalılar ölüyor ve öldürüyor, ama ne için bu işlere bulaştıklarını dahi bilmiyordu. 1965 yılında Fransanın Ünlü Devlet Başkanı General De Gaulle "eldeki, rezervlerdeki altından daha çok Dolar basıldığını" fark etti. Amerika'dan, Fransa’nın elindeki dolar karşılığında altın talep etmeye başladı.

Tartışma 1972 yılına kadar devam etti.

Başkan Nixon 1972 yılında doların altın karşılığını kaldırdı. Dolar karşılıksız kağıt paraya dönüştü…. Fransanın sesini kesmek için SDR (Special Driving  Right = Özel Çekme Hakkı) adında, devletler arasında geçerli bir para icat ettiler. Bu para Dolar, Mark, Yen, Sterlin ve Fransız Frankı’nın belli oranları ile katılımından oluşuyordu. 2002 yılında  SDR içerisindeki Frank ve Markın yerini Euro aldı. 2016 yılında Çin Parası da SDR'lere ilave edildi.

Günümüzde uluslararası rezervlerin ancak yüzde 4'ünü SDR’ ler oluşturuyor. Dolar egemen para olmaya devam ediyor. 1972 yılından beri kağıttan kule Dolar, karşılıksız para olarak bankerler tarafından basılıyor. Dünya parası olarak iş görüyor.

Amerikalı ve diğer ülke vatandaşları doları Amerikan Devletinin parası zannediyor ! 13 aileden oluşan ve sayıları bini geçmeyen Bankerler, karşılıksız olarak bastıkları kağıt para Dolar ile dünyayı idare ediyor.

 

Adına,

"Dolar İmparatorluğu"

deniliyor.

 

 

(Şinasi Kara’dan derlemedir.)Bu Haber 226 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI