Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
2 Kasım 2017 Pazar
MİSAFİR KALEM
Şükrü KARAMAN / Siyasetin Dili Sertleşiyor

 AKP ile CHP arasındaki polemik iyiden iyiye sertleşiyor. Her iki parti yöneticilerinin birbirlerine yönelik salvoları hoş olmayan hal almaya başladı. 

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sözleri üzerine başlayan karşılıklı tartışmalardaki ifadeler oldukça sert.  İktidar partisi ile onun seçeneği ana muhalefet  arasındaki söz düellosundan inanın tabandaki yurttaş hoşnut değil.

MHP ile çiçeği burnundaki İYİ Parti arasındaki söz düellosu da erken başladı.  Onlar da birbirlerine saydırıyor. Durun daha parti kurulalı bir hafta oldu. Aceleniz ne yahu?

TBMM’de parti grup toplantılarının yapıldığı salı günleri siyasetçiler adeta birbirlerine saydırıyor. Akşam haberleri izleyen yurttaş açıklamaları şaşkınlıkla karşılıyor, bir o kadar üzülüyor. Nasıl üzülmesin ki? Salvolar havada uçuşuyor.

Oysa,  zor günlerden geçen Türkiye’nin içeride daha çok hoşgörüye, daha çok demokratik yaklaşıma, daha çok sağduyulu davranışlara, daha çok birbirini anlamaya gereksinimi var. Bunun önderliğini de iktidarı ve muhalefeti ile tüm siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin, diğer kuruluşların, yerel yönetimlerin yapması gerekiyor.  Meclis dışındaki partilerle sivil toplum kuruluşları ya fazla öne çıkamıyor, ya da çekindiklerinden çıkmak istemiyor. “Bana ne” anlayışı ile olan biteni uzaktan izliyor. Oysa birer baskı grubu olarak görüşlerini, önerilerini açıklayabilmeli, öneriler sunmalılar.

Genelde iktidar muhalefetin eleştirisini, dediğini, önerilerini doğru da olsa çok dikkate almıyor. Muhalefet ise klasik söylemlerin, eleştirilerin ötesine geçemiyor,  Hükümetin izlediği politikalara karşı fazla seçenek üretemiyor. Zaten siyasette de burada düğümleniyor, kısır döngü sürüyor.

Hükümet, muhalefeti can kulağı ile dinlese, demokratik taleplerini daha çok dikkate alsa, ekonomide ve günlük yaşamda vatandaşın lehine düzenlemelerde işbirliği yapılsa kazanan Türkiye olur, kazanan  dar ve sabit gelirli kitle olur. Sözcü ve Cumhuriyet çalışanları özgürlüğüne kavuşsa, ailelerinin yanına gidebilse kötü mü olur? En azından siyasete de hoşgörü gelir. 

Demem o ki, ülkenin ve vatandaşın çıkarı için iktidar partisi ile ana muhalefet ve diğer partiler temel yaşamsal konularda işbirliği yapmalı, uzlaşmalı. Ne var ki siyasetçilerin birbirlerine karşı söyledikleri sözleri duyunca bir araya gelebilmeleri, uzlaşmaları zor görünüyor. 

 Tamam, bir parti, diğerinin her dediğine “evet” demek zorunda değil. Sürekli böyle bir tutum da siyasetin doğasına aykırı olur. Partilerin temel amacı programları, uygulamaları, vaat ettikleri ile seçmeninin tercihini kazanarak iktidar olabilmektir.

Ana muhalefet ve diğerleri, iktidarın yanlış uygulamalarını, demokratik olmayan tutumlarını, vatandaşın aleyhine olan ekonomik politikalarını doğal olarak eleştirecek, karşı argümanlarını halka anlatacaktır.  Seçmen beğenirse bu kez onları iktidar yapacaktır.  Kim seçmeni daha fazla ikna ederse o kazanacaktır.

Elbette CHP ana muhalefet görevini yerine getirecek, iktidarın yanlış uygulamalarını, halka çok da yararı olmayan politikalarını, çıkardığı yasaları eleştirecek, gerekirse yasaların iptali için yargıya gidecek.

Bu görevini yerine getiriyor diye ağır eleştirilere uğramaması gerekiyor. Çünkü ana muhalefetin işi bu. Bir yerde halk adına Hükümet üzerinde denetim yapıyor. Tabii bu görev yapılırken, her iki tarafın daha hoşgörülü davranması, kırıcı dilden uzaklaşması şart.  Birbirlerine karşı hakarete varan sert sözlere, davranışlara hiç gerek yok. Vatandaş bunu bekliyor siyasetçiden.

 Sert söylemlerden ne ülke kazanır ne de vatandaş.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir süredir yerel seçimlerin erkene alınmasını talep ediyor, Cumhurbaşkanı Erdoğan  öneriye karşı çıkarak seçimlerin zamanında yapılacağını açıklıyor. Erdoğan’ın açıklamasını dikkate aldığımızda şimdilik erken seçim yok gibi. Ancak, siyasette, özellikle AKP açısından koşullar değiştiğinde erken seçim gündeme gelirse sürpriz sayılmamalı.  

 

Yani her an her şey olabilir.Bu Haber 137 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI