Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
6 Kasım 2017 Pazar
MİSAFİR KALEM
Şükrü KARAMAN / Memur ile Emekli Terleyecek

Yeni yılda da memur ve emekli yine yoksulu oynayacak.

TBMM’de görüşülmekte olan 2018 yılı bütçe yasa tasarısına göre önümüzdeki yıl Cumhurbaşkanı, emekli Cumhurbaşkanları, emekli Başbakanlar ile emekli milletvekillerinin maaşına hatırı sayılır miktarda zam yapılacak. 

Buna karşın memur ve emeklinin maaşında her yıl olduğu gibi 2018’de de günün koşullarına göre hayli düşük sayılacak artış olacak.

Bütçe tasarısının yasalaşması  ile halen 35 bin 295 lira olan Cumhurbaşkanı maaşı 3 bin 776 lira artışla (zam oranı yüzde 10.7) 39 bin 71 liraya yükselecek.  Halen 21 bin 300 lira olan emekli Cumhurbaşkanlarının maaşı 2 bin 300 lira artışla (zam oranı yüzde 10.7) 23 bin 300 liraya çıkacak.

Emekli Başbakanların maaşı 1.709 liralık zam ile 15 bin 973 liradan 15 bin 973 liraya yükselecek. Tabii ki bu artıştan çalışanların yanı sıra emekli vekiller de yararlanacak. Mevcut maaşları 8 bin 946 lira olan emekli vekiller 1 Ocak 2018’den itibaren 966 liralık artışla 9 bin 912 lira alacak.

Cumhurbaşkanı, emekli Cumhurbaşkanları, emekli Başbakanlar ve emekli milletvekillerinin maaş ve aylıklarına yüzde 10.7 zam yapılırken, memur ve memur emeklilerinin aylığında ağustosta imzalanan toplu iş sözleşmesi uyarınca  1 Ocak 2018’te yüzde 4,  1 Temmuz 2018’de yüzde 3.5 olmak üzere kümülatif yüzde 7.6 artış gerçekleşecek.

Anlıyorum rakamlar sizi biraz boğdu, ama gerçekleri görebilmemiz açısından yazılması gerekiyordu.

İşçi ve Bağ-Kur emeklilerine yeni yılın ilk altı ayında yapılacak zam oranı 3 Ocak 2018’de açıklanacak enflasyon ile belli olacak. Yine 6 milyona yakın asgari ücretlinin beklediği artış miktarı önümüzdeki ay toplanması beklenen Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından saptanacak. Komisyondan yüksek oranlı bir zam kararı çıkmasının olası olmadığı dikkate alınırsa bu kitle de memur ve emekliler gibi  önümüzdeki yıl yoksunluk çekecek.

Gözümüz yok ama, devletin en üst kademesindekilere, emekli Cumhurbaşkanları, Başbakanlar ve vekillerin maaşına yüksek oranlı zam yapılırken, devletin ağır yükünü sırtlayan memur ile emekli memura, işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin, asgari ücretli işçinin payına hep düşük oranlı zam düşüyor.

Cumhurbaşkanına, emekli Başbakanlara, emekli vekiller kadar olmasa da milyonlarca dar ve sabit gelirli kitlenin maaşına da en azından satın alma güçlerini yükseltecek zamlar yapılması gerekiyor.

Hükümet ile yetkili konfederasyon arasında bağıtlanan toplu iş sözleşmesindeki artışlar gereksinimleri karşılamıyor, yetersiz kalıyor. Hem yılın ikinci yarısından itibaren yüzde 27’lik vergi dilimine girdikçe maaşlar eriyor, memur daha da yoksullaşıyor. Zaten başta Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) olmak üzere diğer hizmetlere gelen zam da maaştaki aşınmayı artıracak.

Emeklilerin maaşı çalışanlara göre daha düşük. Onlar daha da zorlanıyor günlük yaşamda.  Güvenilir kaynaklardan Türk-İş’in araştırmasına göre, dört kişilik ailenin Yoksulluk Sınırı 4 bin 959, Açlık Sınırı ise 1.522 lira. Yani dört kişilik bir ailenin günün koşullarına göre rahat ve sorunsuz yaşayabilmesi için eve girmesi gereken para en az 5 bin lira.

Bir maaşın dışında para girmiyor, o da memur ve işçinin gelirinden sağlanıyorsa vay geldi o ailenin başına.  Niye derseniz üst düzey bürokratlar hariç hangi memurun ya da işçinin, emeklinin maaşı 5 bin lira düzeyinde.

Beş bin lira ve üstünde aylık alanlar milyonlarca memur ile emeklinin arasında çok az sayıda kişi. İnanın gerisi düşük maaş ve aylıkla ay sonunu zor getiriyor, yaşamaya çalışıyor.

Memur, işçi ve emekliye zam gündeme geldiğinde nedense “bütçe kaynaklarının yetersizliği” gündeme getiriliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, geçenlerde ülkemizde barınan 4 milyona yakın Suriyeli için 30 milyar dolar harcama yapıldığını açıkladı.

 

Tamam insanlık görevi olarak hoş görebilirsiniz. Ancak biraz da memura, emekliye, asgari ücretliye verilmesi gerekmez mi? Dedim ya, dar ve sabit gelirli kitle önümüzdeki yıl da bir hayli terleyecek.Bu Haber 222 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI