Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
9 Kasım 2017 Pazar
MİSAFİR KALEM
Şükrü KARAMAN / Yeri Doldurulamayan Lider

Kim ne derse desin on bir yıl önce yitirdiğimiz emekçi dostu, mütevazi, hoş görülü devlet adamı Bülent Ecevit’in yeri hala yeterince doldurulamıyor.

Emekçi babası, gariban dostu, halk adamı Bülent Ecevit, şu günlerde mumla aranıyor.

Gerek devlet yöneticiliğinde gerekse parti başkanlığı görevinde yürüttüğü politikalarla ülkesinin yanı sıra işçinin, memurun, emeklinin, çiftçinin, esnafın, köylünün yani dar gelirli emekçinin yanında yer aldı, öncelikle onları gözetti.

Çalışma Bakanlığı döneminde çıkardığı yasalarla işçiye toplu iş sözleşmesi hakkını getirdi. Öncekiler gibi olmasa da günümüzde eli nasırlı emekçiler onun sağladığı hakları sayesinde kazanımlar elde ediyor. Emekçi dostu olduğunu yasaların çıkması için verdiği mücadele ile kanıtlamıştı.

İşçilere iş güvencesi sağlayan yasanın çıkması için TBMM Genel Kurulu’nda sabahlara kadar nöbet tutan tek liderdi o. Yani o denli işçi babasıydı, gönülden seviyordu onları.

 “Bizim iki gücümüz var: Hak ve halk” diyen Bülent Ecevit’in en önemli özelliklerinden biri de katıksız devlet adamı olması, ülkesinin çıkarlarını her şeyin üstünde görmesiydi.

ABD’nin her türlü baskısına, silah ambargosuna karşın Kıbrıs’a yaptığı çıkarma ve haşhaş üreticilerinin yanında yer alması ile bir kez daha dünyaya gösterdi ulusal kimliğini, devlet adamlığını. KKTC’nin kurulmasında büyük emeği var Kıbrıs Fatihi Karaoğlan’ın. Kıbrıs Barış Harekatı’nda adeta dünyaya meydan okudu.  Çünkü , ezilen Kıbrıs Türklerinin sahipsiz bırakılamayacağını çok iyi biliyordu.

Bülent Ecevit’e sağlığında hak ettiği değer ne yazık ki verilmedi. Özellikle işçi sendikaları unuttu  Emekçi Babası Ecevit’i. Bu kadar vefasızlığı hiç hak etmiyor.

Büyük uğraşılar sonucu çıkardığı yasalar aracılığı ile toplu iş sözleşmesi yapabilen işçi sendikaları en azından ölüm yıldönümlerinde anma programları gerçekleştirebilirler. Ama nerede? Adını ağzına alan bile yok.

Emekçi dostu olmasının yanı sıra Kıbrıs Barış Harekatı ile de tarihe damgasını vuran, Kıbrıslı Türkleri Rum baskısından kurtaran Ecevit, barışçıl yönü ile de dünyaya örnek olan liderdi.

Onu daha iyi tanıyabilmek, insancıl yönlerini öğrenebilmek, gariban babası olduğuna tanık olmak için Mustafa Çolak’ın  “Bülent Ecevit-Karaoğlan” kitabını okumak gerekir.

“Halkçı Ecevit, şehirli seçmene anlamlı gelen bir sıfatken Karaoğlan, köylüler üzerinde etkiliydi. ‘Bizden biri’ duygusu uyandırıyordu. ‘Bozuk Düzen’e savaş açan, mazlumun dostu, zalimlerin düşmanı mitsel bir kahramanı çağrıştırıyordu.” diyerek tanımlıyor yazar Mustafa Çolak, Bülent Ecevit’i.

Kitapta yer alan bir bölümde Tanıl Bora da Ecevit’i şu şekilde tahlil ediyor.

“Bülent Ecevit aynı zamanda Türkiye’de sol fikirleri ve söylemleri yasal zemine çeken, siyasette

uzlaşma kültürünü vurgulayan ve dürüst, temiz siyasetçi kimliğiyle politikanın bir zenginleşme ve şahsi çıkar sağlama aracı olmayacağını gösteren kişiydi.

Sosyal demokrat temalarla yenilediği CHP’yi halkla bütünleştirerek 1973 ve 1977 seçimlerinde kayda değer bir çıkış yakaladı. Ecevit’in Türk siyasetine miras bıraktığı en büyük değer, politikaya uzlaşma kültürünü ve anlayışını getirmiş olmasıydı.

Ecevit, Türkiye’de özel bir sevgiye mazhar olmuş bir siyasetçiydi ve onun aşkla seven, onu sahiden kurban olmaya hazır insanlar vardı. Ecevit’in gerçekten başka türlü sevilmiş olmasının en belirgin sureti ‘Halkçı Ecevit’ imgesiydi .”

Dürüstlüğü, katı devlet adamı oluşu, garibanın ezilenin yanında yer alması, barışçı kimliği, gösterişten uzak sade yaşamı onu diğer devlet adamlarından, siyasetçilerden ayıran en temel niteliğiydi. Ecevit ve onun politikalarından bugünlerde alınacak öyle çok ders var ki…

 

Yine vurguluyorum, kimi karalamalara, küçük düşürmelere rağmen  “Karaoğlan Ecevit” tarihe damgasını vuran, yeri doldurulamayan az sayıdaki siyasetçilerden, liderlerden biriydi.Bu Haber 122 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI