Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
10 Kasım 2017 Pazar
MİSAFİR KALEM
Şükrü KARAMAN / Atatürk’ü Anlamak

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü 79. ölüm yıldönümünde saygı ve özlemle bir kez daha anıyoruz.

Atatürk’e duyulan özlem her yıl biraz daha artıyor. Çağdaşlık yolunda gerçekleştirdiği devrimlerinin ne denli yaşamsal, zorunlu ve haklı olduğu, geçerliliğini koruduğu bugün halk tarafından daha iyi kavranıyor.

Bazı karanlık kafalılar tarafından sözüm ona küçük düşürülmeye, itibarsızlaştırılmaya çalışılsa da her yıl 29 Ekim’de, 10 Kasım’da,  23 Nisan’da, 19 Mayıs’ta Anıtkabir’e coşku ile akın eden halk bunun böyle olmadığını, aksine sevgisinin giderek arttığını kanıtlıyor.

Atatürk’ü geç anlayan, tanıyan, devrimlerinin önemini kavrayanlar da ulusal bayramlarda, yılın her gününde Ulu Önderine koşuyor.

10 Kasım’lar Atatürk’ü anma, anlama ve anlatma günüdür. Büyük önderin Türk halkına armağanı olan, Türkiye’yi çağdaş ülkeler düzeyine ulaştırmayı amaçlayan devrimleri, ilkeleri, aydınlık düşünceleri, fikirleri gelinen süreçte daha iyi anlaşılıyor.

Esaret altındaki bir ülkede çok zor koşullar altında arkadaşları ile Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak kulluktan yurttaşlığa, ümmetlikten toplumsal bütünlüğe geçişi sağlayan, çağdaş bir ülke olmanın temelini atan Ulu Önder Atatürk’ün ne denli dahi ve büyük bir lider olduğu gün geçtikçe daha iyi kavranıyor.

Onun ilkeleri, laik demokratik hukuk devleti anlayışı görmezden gelinmeye, unutturulmaya çalışılsa da ülkemizde ve dünyada yaşanan olaylar, ilke ve devrimlerinin önemini net şekilde gözler önüne seriyor.

Onun yüce devlet adamlığı, yokluklar içinde kazandığı tarihi zafer, gerçekleştirdiği devrimler, hafızalarda yer edinen “Yurtta Barış Dünyada Barış” sözü dünyaya hala esin kaynağı oluyor.

Ne yazık ki kendilerini “Atatürkçü” diye tanımlayan, özde değil sözde “Atatürkçü” geçinenlerin garip tutumları onun ilkelerini, devrimlerini, çağdaş devlet anlayışını sıradanlaştırıyor. Bu yetmezmiş gibi kazandığı tarihi zaferler, gerçekleştirdiği devrimler görmezden geliniyor, küçümsenmeye çalışılıyor.

Ne denli kara propaganda yapılırsa yapılsın Türk ulusu Ulu Önderine sahip çıkıyor, ilkelerinin amansız savunucusu olduğunu her yerde gür sesle haykırıyor, milyonlarca yurttaş sevgisini, saygısını Anıtkabir’e koşarak gösteriyor.

Ne yaparsa yapsınlar, halkın sevgisini, saygısını gönlünden sildiremez, unutturamazlar. Çünkü Türk halkı dahi adamlığını, ülkeye çağ atlatan devrimlerinin ne denli yaşamsal olduğunun  bilincinde. Bu bilinç azalmıyor, aksine her geçen gün artıyor.

Ölümünün hemen ardından dünya liderleri tarafından yapılan açıklamaların ortak noktası, dünyaya gelmiş çok nadir bir dahi olduğu, büyük devlet adamlığı özelliği ve diğer uluslara örnek olacak devrimleriydi.

 Atatürk, devrimci ve ileriyi görebilen niteliklerinin yanı sıra, son derece başarılı bir komutandı.

Milli Mücadeleye önderliğiyle yön veren,  halkı ile birlikte “ya istiklal ya ölüm” diyerek büyük zaferin kazanılmasına en büyük katkıyı sağlayan komutandı.

Gerçekleştirilmesi çok güç,  hatta olanaksız devrimleri zor koşullarda hayata geçirdi, Türkiye’nin yüzünün karanlık değil, aydınlığa, çağdaşlığa dönük olduğunu dünyaya ilan etti.  Türk ulusuna en büyük armağanı Türkiye Cumhuriyeti’ni kurması, çağdaşlığa, aydınlığa yönelmesinin en güzel örneğidir.

Cumhuriyet’in ardından gerçekleştirdiği devrimlerle Türkiye’nin onurlu, saygın ülke konumuna yükselmesine öncülük etti.  Kısa yaşamının son anına dek yorulmadan ülkesine hizmet eden dahi lider, Cumhuriyet’e sahip çıkılmasını, korunmasını vasiyet etmiştir.  Türk ulusu vasiyetini yerine getirmeye, Cumhuriyet’e sahip çıkmaya, korumaya sonuna dek kararlı.

Tüm 10 Kasım’lar yasa karşın, Atatürk’ün fikirlerinin en iyi şekilde anlatılacağı günler olarak kalmalı. Onun insanlığa ve ülkesine olan hizmetleri, yol gösterici devrimleri, ulusal ve uluslararası her ortamda kuvvetlice dile getirilmeli, anlatılmalı.

Kuşkusuz, 1881’de dünyaya gözlerini açan, bütün zorlukları, engelleri aşarak üstün utkulara ve eşsiz başarılara kısa sürede koşan Atatürk’ün ilkeleri, devrimleri ve düşünceleri bayraklaşarak sonsuza dek yaşatılacaktır.    

 

Türk ulusu emanet ettiği Cumhuriyet’ i gönülden sahiplenecek,  ona layık bir ulus olmayı kararlılıkla sürdürecektir.Bu Haber 141 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI