Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
13 Kasım 2017 Pazar
ABDULLAH US
İlim ile Bilim Arasındaki Fark Nedir (Kısaca)

İlim daha çok düşünmek suretiyle oluşan bilgidir daha çok algılamalar ve duygular önemlidir. Herhangi bir disipline ihtiyaç duymaz. Bilim ise kendine göre değişmeyen bir disiplini ve kuralları olan kişiden kişiye dеğişmеyеn nesnel bilgiler içerir.

İlim ile Bilim Arasındaki Fark Nedir (Kısaca)

TDK sözlüğünde bilim şöyle tanımlanıyor:

Bilim: ‘Evrenin ya da olayların bir bölümünü konu olarak seçen, deneysel yöntemlere ve gerçekliğe dayanarak yasalar çıkarmaya çalışan düzenli bilgi.’” ‘Genel geçerlik ve kesinlik nitelikleri gösteren yöntemli ve dizgesel bilgi.’ ‘Belli bir konuyu bilme isteğinden yola çıkan, belli bir ereğe yönelen bir bilgi edinme ve yöntemli araştırma süreci.’

İngilizce’de “Science” ”Bilim” Sözcüğünün Tanımları

Merriam-Webster Sözlüğü (https://www.merriam-webster.com/dictionary/science)

“1: bilme durumu: cehalet veya yanlış anlamadan farklı olarak bilgi

2a: bir araştırma nesnesi olarak sistematize bilgi dalı. ‘İlahiyat bilimi’

b: sistematize bilgi misali incelenebilir veya öğrenilebilir bir şey (örneğin bir spor veya teknik). ‘bir şeyi bilim gibi çalışmak’

3a: Genel gerçekleri veya özellikle bilimsel yöntem yoluyla edinilmiş ve sınanmış genel yasaların işleyişini kapsayan bilgi veya bilgi sistemi

b: Fiziksel dünya ve fiziksel dünya olguları üzerine böylesi bilgi veya bilgi sistemi. Örn. Doğa Bilimleri

4:a Pratik amaçlarla bilimsel yasaları uzlaştıran sistem veya yöntem: Örn. ‘aşçılık hem bilim hem de sanattır.’”

Oxford Sözlüğü (https://en.oxforddictionaries.com/definition/science)

“1 Gözlem ve deney yoluyla fiziki ve doğal dünyanın yapısının ve davranışının sistematik incelemesini kapsayan düşünce ve uygulama etkinliği. Örn. ‘Bilim ve teknoloji dünyası’

1.1 Belli bir bilim alanı. Örn., ‘veterinerlik bilimi’, ‘ziraat bilimi’

1.2 Belli bir konu hakkında sistematik biçimde örgütlenmiş bilgi bütünü. ‘suçbilimi’.

1.3 eski kullanım herhangi türden bilgi. Örn. ‘…ender bulunur bilimi ve pratik becerisi…’

“Science”ın kökeni: Orta İngilizce (bilgi anlamında); “bilmek” anlamındaki Latince “scire”den türemiş “scientia” sözcüğününün Eski Fransızcadaki biçiminden ödünçlenmiştir.”

*

İlim ve bilim hakkında yapmış olduğum sözlük araştırmalarından ve aşağıda bildireceğim konuşmada; ilim ve bilimin iç içe geçtiği, sanki müspet ilimler, manevi ilimler olarak ayrılabileceği, hatta dünyadaki teknolojik gelişmelere göre yeni bilim (kurgu bilim gibi) isimlerine yer verildiği görülmektedir.

Ordu Üniversitesi Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, 1997 yılından bu yana Ekonomi Bilimi üzerine lisans ve lisansüstü eğitim vermektedir. İktisat Bölümünün temel amacı; çağdaş, bilimsel ve kültürel birikimin egemen olmasını sağlayacak, toplumun gelişmesini katkıda bulunacak aydın ve yaratıcı düşünebilen insanlar yetiştirmektir.

28 Ekim 2017 tarihli Ünye Kent Gazetesinde yer alan haberde şöyle demektedir:

“İlim Yayma Cemiyeti Ünye Özel Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu konferans salonunda düzenlenen konferansın açılış konuşmasını yapan İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Tamer Uysal; İlim Yayma Cemiyetinin mutat hale getirdiği halka açık konferanslarına devam edeceğini söyledi.

Uysal, İlim Yayma Cemiyeti ve çalışmaları hakkında kısa bilgiler verdi.

Şeyh Yunus Camii İmamı Harun Karagöz'ün Kur’an’ı Kerim tilavetinin ardından kürsüye gelen  Prof. Dr. Sadık Kılıç'ın sunumuyla program devam etti.

''Kur-an ‘da İlmi, Ahlaki ve İnsani Dersler'' adlı sunumunu yapan Dekan Kılıç, ''Kur-an ışığında bir yaşam sürmeyi amaç edinen nesiller yetiştirmeyi hedefleyen bu tür kurumların olmasının toplumun geleceği açısından çok önemli. Çağımızın hastalıkları toplumlarından olmamamız için İslam’a ve Kur-an’a sarılmamız gerek.” diyen Kılıç, katılımcılara kendilerini dinledikleri için teşekkür etti.

Program sonunda yurtta kalan öğrenciler adına Prof. Dr. Sadık Kılıç’a hediye takdim edildi.”

*

İlim Yayma Cemiyeti, muhafazakâr insanlar tarafından 1951 yılında kurulmuştur. Amacı öğrenci yetiştirmek, yurt ve burs temin etmek gibi hususlardır. Yurt sathında çoğalarak günümüze kadar gelmişlerdir. Dini eğitimli gençler yetiştirir. Bu güne kadar buralardan yetişmiş bilim adamları yoktur. Siyasetin, siyasetçinin destek üniteleri olarak işlev görmüşlerdir. İlim Yayma Cemiyetleri’nin yaşaması, gelişmesi için destek veren birçok siyasetçinin devletin en üst makamlarında görev aldıkları da bilinmektedir.

İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Tamer Uysal’ın Ünye Milli Eğitim Müdürü yapılması;  Ordu 1953 doğumlu Prof. Dr. Sadık Kılıç’ın Ordu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Ana Bilimi’nden Ünye İktisadi ve İdari Fakültesi’ne Dekan olarak atanması, üzerinde önemle durulması gereken hususlar olarak görülmektedir:

Manevi ilimlerle ilgili bir bilim adamının müspet ilimlerin okutulduğu fakülteye Dekan yapılması, Milli Eğitim Müdürünün İlim Yayma Cemiyeti’nin açılış konuşmasına Fakülte Dekanı’nı davet etmesi, onun da koşa koşa gelip konuşma yapması, ne anlamlara gelmektedir?

Yandaşlığın nimetleri olarak isimlendirebilir miyiz?

Ordu ili ve ilçeleri 2019 seçimlerine uygun yeniden yapılandırılmakta mıdır?

TENCERE YUVARLANMIŞ KAPAĞINI BULMUŞ!

*

Erkal Zenger’in yazdığı, THENCERE GHOTTİN KHARA: Özal, Demirel ve Siyasiler eski tarihli olmasına rağmen siyasi mizah içeren bir kitaptır. Öneririm.

Son olarak: “HAYATTA EN HAKİKİ MÜRŞİT İLİMDİR” – Mustafa Kemal ATATÜRK

 

 Bu Haber 370 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.