Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
15 Kasım 2017 Pazar
YAŞAR KARADUMAN
Selam Türkün Bayrağına

Bir bayrak şiiri vardı Arif Nihat Asya’nın, belki en güzel bayrak şiiridir okullarda her bayramda bana muhakkak okuttururlardı bu şiir benim üzerime yapışmıştı adeta, ben bayrağı bu şiirle sevmiştim.

 

 “Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü, Kız kardeşimin gelinliği,

Şehidimin son örtüsü, Işık ışık, dalga dalga bayrağım!  Senin destanını okudum,

Senin destanını yazacağım.”

 

Yurtdışına gittiğim ilk yıllarda henüz Türkiye ile bir telefon bağlantısı bile yoktu. Bu durum seksenli yıllarda Turgut Özal gelince kısmen çözülecekti daha on yıl vardı.

Almanya’da her Türkün evinde duvarda muhakkak bir Türk bayrağı bulunurdu, bu uzak diyarlarda hem vatana hem bayrağa hasrettik, bayrak bize vatan demekti. Bize misafir gelen Alman komşularımız ilk defa duvardaki bayrağı sorarlar, bayrak sevgimize hayran kalırlardı.

 

Türkiye de bu sevgi yok

Fakat biz Türkler kendi ülkemizde bayrağımıza aynı sevgi ve saygıyı ne yazık ki göstermiyorduk.

Ulusal Bayramlarda evlerimize ve işyerlerimize bayrak asmıyoruz, (asanlar var ama az). Benim çocukluğumda her esnafın muhakkak sopaya sarılmış bir barağı olur bayramlarda asardı.

Bu kadar çok sevdiğimiz  bayrağımızın bir hikayesi olduğunu hiç düşündük mü, ay ve yıldız nerden gelmiş, kırmızı rengi nasıl oluşmuştu?

İşte Türk Bayrağının Hikayesi

Türk bayrağının sembolik anlamı için pek çok teori ileri sürülmüştür.

Bir görüşe göre, Türk Bayrağındaki hilal İslamiyeti yıldız ise Türklüğü ,kırmızı renk ise toprağa karışan kanı temsil etmektedir.

Başka bir görüşe göre, ,ay-yıldız Orta Asya'dan gelen Türklüğü, kırmızı zemin ise vatanı temsil etmektedir.

Başka bir görüşe göre,  ay, yenilenmeyi, yıldız Türklüğü temsil etmektedir.

Başka bir görüşe göre; yarım ay Allahı, yıldız peygamberi temsil etmektedir.

Başka bir görüşe göre yıldız demokrasi eşitlik ve özgürlüğü, ay, İslamı simgeler ve bular uzar gider oysa bu ay ve yıldızı bulanlar bunların hiçbirini düşünmemişlerdir, bunlar bizim sonradan yakıştırdığımız şeylerdir.

Bayrak sözcüğünün aslı, "Batrak"tır,  batırmaktan gelir. Eski Türklerde toprağa saplanan, batırılan mızrağın üzerine hanedanlığı temsil eden renklerde kumaşlar, ipler asılırdı. Mızrağın ucuna da altın veya değerli madenlerden kurt başı gibi kağanlık alameti takılırdı. 

Yavuz Sultan Selim dönemindeki Çaldıran Savaşı'nda ise yeşil bayrak kullanılmaya başlanmıştır.

Türk Bayrağı'na en yakın bayrağa Üçüncü Selim döneminde rastlanır. Bu bayrakta hilal ile birlikte sekiz köşeli yıldız kullanılmıştır. Yıldızın bu günkü gibi beş köşeli  kullanılması ise 1842 yılında Abdülmecit dönemine denk gelir.,

Başlangıçta bayrak, yeşil zemin üzerinde bir hilaldi, ama 1793 yılında Üçüncü Sultan Selim tarafından kırmızı olarak değiştirildi.

Türkiye'nin bayrağının oluşmasına dair birçok efsane vardır.

Savaşta şehitlerimizin kanlarından ufak bir göl oluşur. Bu, bayraktaki kırmızıyı temsil eder. Bunun yüzeyine vuran ay ve yıldız yansıması da, bayrağımızdaki ay ve yıldızı temsil eder.

İlk Türk Bayrakları

Orta Asya’da İslamiyet’ten önceki Türk tarihinde tuğ adı verilen bir bayrak kullanılıyordu. Bir mızrağın ucuna bağladıkları bayrak genellikle ipek kumaştan yapılırdı. Batrak ve badruk gibi isimlerle anılan bayrak, Türkler devletleşmeye ve yayılmaya başladıkça farklı renklerde kullanıldı. Ama hepsinde İslami unsurlar ön plandaydı..

Osmanlının İlk Bayrağı

Osmanlı Devleti’nin ilk bayrağı beyaz renkteydi. Yıllarca beyaz renkteki bu bayrak kullanıldı. Çaldıran Savaşı’ndan sonra kullanılmaya başlanan yeşil renkli bayrak, Osmanlı tarihinde en çok kullanılan bayraklardan biri olarak kabul ediliyor.

İlk Beş Köşe yıldızlı Türk Bayrağı

Hilal ve sekiz köşeli yıldızdan oluşan bayrak ilk olarak 1793 yılında, Osmanlı Devleti’nin resmi bayrağı olarak kabul edildi. Sultan  Abdülmecit zamanında (1842 yılında) ise sekiz köşeli olan yıldızın beş köşeli olmasına karar verildi. 1844 yılından itibaren bu bayrak devletin resmi bayrağı olarak kabul edildi.

 

 

 

 

 

Rengi kırmızı değil "Al" dır

Türk bayrağının rengi kırmızı değil, aldır, al renk kırmızıdan farklıdır, kırmızı, Türkçeye on ikinci yüzyıldan sonra Farsça'dan geçmiştir. 

Al renk  kutsallık içerdiği içindir Türkler, kırmızı bayrak değil al bayrak, kırmızı kan değil al kan, demişlerdir.

 Yüceltmek, övmek, kutsamak karşılığı da, "Allamak pullamak" sözünü kullanırlar.

 

Bayrak Kanunu

Türk ulusunun onurunu temsil eden bayrağın kullanışı ile ilgili bir bayrak koruma kanunun çıkartılmıştır. Bayrağın kullanılacağı ve kullananılamayacı yerleri ve ölçüleri belirlenmiştir. Buna göre, yırtık, sökük, soluk, yamalı, delikli, kirli, buruşuk veya layık olduğu manevi değerini zedeleyecek şekilde kullanılamaz. Resmi törenler dışında konu ne olursa olsun masa ve kürsülere serilemez. Oturulan veya basılan yerlere serilemez. Bu gibi yerlere ya da benzeri yerlere bayrağın şekli çizilemez. Elbise veya üniforma şeklinde giyilemez.

 

Çanakkale’den giden Bayrak

Çanakkale’de savaşan bir Anzak askeri savaş meydanında vurulmuş bir Türk askerinin öldüğü halde bayrağı dik olarak tutması karşısında çok etkilenmiş ve bayrağı alarak savaş anısı olarak ülkesine götürmüştür.

Avusturalya’da bir müzede sergilenen bayrak müzenin en kıymetli eşyalarından biridir, özel alarm sistemleriyle korunan müzede kilitli bir camekanda muhafaza edilmektedir. Kaynak: AA

 

Son olarak

Türk bayrağı birçok devletin bayrağına ilham kaynağı olmuş ve Atatürkün ve Kurtuluş Savaşımızın ilham kaynağı olduğu ülkeler bayrağımızdaki rengi ay ve yıldızı çeşitli şekillerde kullanmışlardır.

Türk bayrağına en yakın bayrak Iraktaki Türkmenlerin bayrağıdır, onlarınki mavi zemin üzerine beyaz ay ve yıldızdır.

Bizimki al bayraktır onlarınki gök bayrak. Ondan sonra Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin bayrağı, Tunus bayrağı, Cezayir ve Pakistan bayrağı, Azerbaycan Bayrağı Moritanya bayrağı, Libya bayrağı gelir.

 

Gelecek Hafta:

 

Atatürk ve Sakarya Meydan SavaşıBu Haber 435 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI