Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
15 Kasım 2017 Pazar
AYNUR ZEREN TAN
Sn.Başkan ECEVİT Sn.Başbakan ECEVİT SN.ÖRNEK EŞ ECEVİT

Bu gün eski takvime göre Kasım 1 Kasım (kış) günleri (rüz-i kasım)başlangıcı. Dünkü Hızır (yaz) günlerini gönderen fırtına, pazartesi başlamıştı, “kuş geçimi fırtınası” ile bu yılın kış günleri. Perşembe günü de sürecek “kasım fırtınaları”, sonra pastırma yazı gelecek.

Sn. Ecevit gibi bir liderin kaybı, Türk siyasi yaşamın da yaz günlerinin sonu gibi geliyor bana. Onun vefatı, adeta kışı hazırlayan bir kasım fırtınası. Yaz öyle bir anlık fırtına ile bitemiyor, günler süren fırtınalarla atmosfer soğuyacak ki kış iyice hissedilsin. Ve gelecek soğuk havaları izah edilemez şekilde hisseden göçmen kuşlar daha sıcak diyarlara ekipler halinde giderken; kışa da dayanabilen kargalar cirit atıyor ya ortalıkta işte aynen öyle. Sn. Ecevit siyaset arenasının fırtınalarında önce sağlığını yitirdi, sonra her şeye rağmen hayattan vazgeçmek istemedi. Sıkı sıkı tutunmaya çalıştı hayat dalına. Mevsim değişimi rüzgarlarına rağmen yere düşmeyi geciktiren sararmış yapraklar gibi. Ama düşmese, geri dönse dayanamayacaktı Türk siyasetinin kış rüzgarlarına. Böylesi mücadeleci, sapasağlam yürekli yaprakların toprağa kavuşması için güçlü fırtınalar gerekiyor demek ki. Ve Türk siyasetinde bir dönemin yazı bitiyor. Tabi ki başka yazlar gelecek.

Sn. Ecevit, Türk siyasi tarihinin en dürüst, en barış yanlısı lideri. Aldığı müdahale kararını bile, “Adaya barış getireceğiz” yorumu ile açıklıyor.

Tüm özellikleri daha bir anlam kazanacak ve asla unutulmayacak bu değerli siyasimizin, ben en çok eşine verdiği değer ve hayatın tüm renklerini onunla paylaşmak örneklerine hayranım, onu yanı başında taşıyabilmek erdemine.

Tüm parti arkadaşlarının ve sevenlerinin, ayrıca değerli eşinin başı sağ olsun diyorum. Yeri dolmayacak ve unutulmayacak.

PAZARYERİNDE KADINLAR

Hepimiz biliyoruz ki Ünye’nin ve yöremizin eskiden beri kadınlardan oluşan bir pazar geleneği vardır.

Sn Ecevit’in eşine verdiği değerden yola çıkarak, kadın nüfusa ve çalışan kadınlara değer verilmesi yönünde, hem ülkemizde, hem yöremizde, hem de dünyada yapılması gereken o kadar çok çalışma var ki.

Örnek, Ünye Yalı Mevkii’nin yukarısında eskiden “kallar (kadınlar) pazarı” bulunur imiş. Sonra bugünkü Öğretmen Evi arkasında “yağ pazarı”, daha sonra bugünkü Cumhuriyet Meydanı’nda  “sebze pazarı”, yine bugünkü P.T.T. binasının olduğu yerde, daha sonra ise halk arasında “takıl” denilen bugünkü pazaryeri.

Üstü kapalı, beton tezgahları ile düzenli bir şekilde, Ankara’dan gelen bir proje ile (ki Devlet Planlama da çalışan Ünye evlatları sayesinde) memleketimize kazandırılmış olan bu mükemmel pazar yeri, bugün götürü usulü ile çalışan esnafa bırakılmıştır.

Pazaryeri kentin daha arka tarafına taşınmış ve düzenleme maalesef ne pazara ürün getiren kadınları, ne de alıcıları memnun etmemiştir.

Ben pazaryerlerinin zaman içerisinde yer değiştirmesine karşı değilim, ama daima var olan daha iyisi sunularak yapılmalı bu değişiklikler.

Bundan tam yüzyıl önce çekilmiş pazaryeri fotoğrafları var. O fotoğraflar da kadınlar yerlerde çömelmiş vaziyette oturuyor, ürünlerini de önlerinde, yerlerde satışa sunuluyorlar.

 Bu gün, yani tam yüzyıl sonra kadınlar (“bayan” demek istiyorum, ama nedense kırsal ve pazar söz konusu olunca “kadın” geçiyor) hala aynı şekilde, kadınlar çömelmiş vaziyette oturuyor ve ürünlerini yerlerde satışa sunuyorlar. TAM YÜZYIL SONRA. Tüm yörede durum böyle.

Hizmet TV’de kameramanlık yaptığı dönemde şimdi Ünye Kent Gazetesi’nin Haber Müdürü olan Süleyman Demirel kardeşim bu konuyu yakalamış, çok güzel bir röportaj yapıyordu. Kadınlar durumlarının zorluğunun farkında bile değiller, bu yönde bir talepleri olmadığı gibi “ne yapalım” diye soruyorlar.

Zaten sorun burada. kadınlar bu durumdan şikayet etmeyi bilmedikleri için, yüzyıl sonra ürünlerini, yağmurda, kışta, güneşte, rüzgarda çamur içinde satıyorlar. Birde kendilerine ayrılmış şahane pazaryerini kaybediyorlar.

 

Bundan sonra kadınlar ürünlerini çamur içine sermeden, alıcılar çamur içinde gezmeden, medeni bir şekilde tezgahlarda ve tezgahının başında sandalyesinde oturarak satsınlar dersem, darılan olur mu acaba?Bu Haber 252 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI