Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
15 Kasım 2017 Pazar
MUHAMMET KIŞLA
Bu mücadelenin hakkı bir puan değildi!

Son yıllarda izlediğimiz; temposu, heyecanı, coşkusu, sayıca taraftarı ne ararsanız her şeyi yüksek derbi maçta hedefi ortak, komşu iki ilçenin mücadelesinde puanlar bölüşüldü, kardeş payı yapıldı. Unutulmaz maçta Ünye 1957 Spor galibiyeti hak eden bir futbol ortaya koyarken kardeş Fatsa Belediyespor 1 puana oynayarak istediğini alan taraf oldu.

Seyir zevki üst düzey bir maç oldu. Her şey vardı, sadece gol yoktu. 10 Bin kişiye yakın sporsever tribünleri şenlendirdi. Ünye Şehir Stadı tarihi bir gün daha yaşadı. Unutulmaz bir mücadele izledik. Ünye 1957 Spor, kazanmayı daha çok isteyen, oyunu da bu formatta oynayan bir takım görüntüsündeydi. Fatsa Belediyespor açık aradı ama istediğini bulamadı. İkinci yarı ofanstan çok defansif kurguda maçı sürdürdü. Derbiye yakışır bir maç oldu. Oyun çirkinleşmedi, yatan oyunu soğutan vakit geçiren ya da böyle düşünen oyuncu yoktu.

Maça Fatsa Belediyespor atak başlarken Ünye 1957 Spor, kendi alanında oyunu önce okumayı ona göre oyuna çıkmayı hesapladı. Rakibin üzerine gelmesi, dörtlü savunmanın öne çıkmaması nedeniyle bir anlam ifade etmedi. İlk dakikalarda rakibini alanında karşılayan ve Fatsa Belediyespor’u iyice tartan yeşil-beyazlılar ardından özellikle sağ kanattan Barış Kılıç’ın etkili bindirmeleri, orta alanda Durmuş’un rakibin oyununu bozan, prese dayalı oyunu ve oyun geçişlerini çabuk düşünerek gerçekleştirmesi sonrası rakip yarı alana oyunu yıkmayı bildi. Barlas son vuruşları yapamasa da girilen pozisyonlar bir gol için bizleri umutlandırmaya yetti. Ünye 1957 spor, gerek Barlas ile gerek de Meye ile yakaladığı fırsatlarda son vuruşları yapabilselerdi galibiyet kaçınılmaz olurdu.

İlk yarıda saha içerisinde oyuncuların kendi aralarında yaşadığı o gerilim tribünlere yansıdı, ancak ardından her iki takım kaptanının sağ duyulu çabaları ile bu gerilim sadece o dakikalarda yaşanan bir olumsuzluk olarak kaldı.

İkinci yarıda yine atak üstünlüğü Ünye 1957 Spor’da idi, hatta hemen pozisyonlara da girdik. Fatsa Belediyespor’un iki etkili oyuncusu Babacar’ı birebirde zor da olsa kontrol etmeyi başardık. Diğer yandan Levan Ingorokva’ya savunma arkasında koşu yapabileceği boş alan bırakmadık. Tempoyu kendi hesabımıza zaman zaman yükslettik, zaman zaman da rölantiye almasını bildik. Meye ile çok önemli bir pozisyonu harcadık. O kafa öyle mi vurulur Meye, demeden kendimizi alamadık. Yine Barlas’a savunmanın arkasına atılan toplarda golü getirecek son vuruş gelmedi. Atacağımız bir gol, Fatsa Belediyespor’un dengesini bozacaktı, ikinciyi de bulabilecektik. Kaldı ki Can hoca ikinci yarıda yaptığı oyuncu değişikliklerinde defansif oyunculara yönelmesi onun 1 puana oynadığının en büyük göstergesiydi. Belli ki pabuç pahalıydı, akıllıca hareketle beraberliğe oynadı. Alınacak bir yenilgi Fatsa Belediyespor’u yarıştan kopartmayacaktı ama psikolojik üstünlüğün Ünye 1957 Spor’a geçmesine neden olacaktı. Üstelik namağlup ünvanı koruma içgüdüsü de bu maçın sonucunu belirleyen en temel unsurlarından biriydi.

Ünye 1957 Spor olarak bizde unvan koruma içgüdüsünün baskın geldiğini söylemek ortaya konan ofansif oyuna göre bahsi bile olmaz. Kazanma arzusu ön plandaydı ki, bunun en önemli etkenlerinden birincisi takım maça mental olarak iyi hazırlanmış… Diğer yandan stad atmosferi başka bir etken olarak ön plana çıktı. Basınımızın hafta içi derbi maçı işleme şekli de bir başka motivasyon kaynağı oldu. Ayrıca belediye başkanı ve yönetim kurulunun maçtan hemen önce takımı yaptıkları ziyarette önemli bir etken olarak motivasyonu artırdı. Sorun futbolculara böyle atmosferi futbol yaşantılarında kaç kez yaşamışlardır söylesinler.

Uzatmayalım, her iki takımı da bu güzel mücadeleden dolayı tebrik ediyorum. Başta teknik adamlarımızı, ortak hedefe giderken iki kulübün başkanlarını ve yöneticilerini, iki komşu kardeş şehrimizin basın mensuplarını, taraftarlarını kutluyorum.  Protokolü son yıllarda temsili en üst düzeyde bir araya getiren dev maçın bütün taraflarını da tabii ki.

 

Maç öncesi nasıl herkes maçı konuşuyorsa maç sonrası hala insanlar tadı damaklarında kalan bu maçı konuşuyorsa iki takımın, iki şehrin, iki rengin bu mücadelesine şapka çıkarıyorum. İnşallah iki takımımızdan biri 3.Lig’e yükselir de sıra diğerine gelir. Önceliğimiz tabii ki Ünye 1957 Spor’dur. Hayırlısı bakalım.Bu Haber 195 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI