Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
23 Kasım 2017 Pazar
AV. İRFAN YILDIZ BEŞLİOĞLU
Ordu’da İşler Yolunda Olabilir Ama Ünye’de Değil!

Sayın Enver Yılmaz, afişlerle her yanı donattı: “Ordu’da işler yolunda’ diyor. Ama Ünye’de hiç de öyle değil. Ünye’ye gelince,  çöpler yolunda, oluyor!

Argoda, ‘kuş’ tâbirini, bir şey bilmez, saf, avanak, farkında değil anlamında kullananlar var. Kişi, beni enayi sanma, anlamında: “-Ben kuş değilim!” Diyor.

Ben de Sayın Enver Başkan’a diyorum ki, Sayın Yılmaz, biz kuş değiliz!

Soruyorum, -Ünye’ye ne verdin?

Cevizdere’ye çöplük kurmakta öyle ısrar ediyorsun ki, işi âdeta, söz misâli, kan davasına çevirdin. –Koyacağım da koyacağım, yapacağım da yapacağım, diyorsun! Cânım fındık ağaçlarını kestin, toprağı kazıdın. Yetmedi, bitişik parsele de girdin. Şimdi oraları betonluyorsun.  Cevizdere Vâdisinde yaşayan 5 binden fazla nüfusu yok sayıyorsun! Sana sayısız dilekçe verdik, takmadın. İmza topladık gönderdik, kâle almadın! Toplantılar yaptık, basın açıklamaları yaptık, hiç umuruna gelmedi. Belli ki bizleri insan yerine koymuyorsun. Geçtik Cevizdere’yi.  Ordu’nun 19 ilçesinin çöpünü Ünye Çimento’da yaktırıyorsun. Bütün Ünye’ye semalarına bu kirli, zehirli kimyasalı boca ettiriyorsun. Bu gaz zamanla Ünye göklerinde katman olup sera etkisi yapacaktır. Doğal solunum gerçekleşmeyecektir. Ekolojik denge bozulacaktır. Bunları pekâlâ biliyorsun Sayın Başkan…

Ordu’da eski vahşî çöp depolama sahasını, boşalttın, ırmak boylarını temizledin, güzelleştirdin. Ne iyi yaptın! Bir Ordu dostu, bir Ordusever olarak, içtenlikle kutluyorum. Gelgelim, Ünye’ye gelince…  Cevizdere Irmağı boyunu çöple, dolguyla berbat edeceksin. Suyuna, aşına, ekmeğine, havasına(çöp ile)  kimyasal kirlilik katacaksın! Cevizdere’ye çöplük… Çimento dâhili sahasında çöp deposu… Fabrikada çöp yaktırma… Denetimsiz sanayi tesisleri…  Denetimsiz kömür depoları…  Standartlara aykırı çalıştırılan, koku saçan, mikrop yayan Doğu Su Arıtma Tesisi… İlâç atılmayan, kokusu önlenmeyen! Bütün bu pisliğin içinde Ünye Belediyesi Mezhabası…  Cevizdere Irmağına boca edilen sanayi atık ve akıntıları… Denetim yok! İnceleme yok!  Tozkoparan Antik ve Turistik Mağarası ise Çöp ile sanayi tesisleri ile  koku ve pislik ile çevrilmiş… Cevizdere alanında bir tane bile sosyal-kültürel tesis kurulmamış… Hani yaşlılar için, gençler için, kadınlar için dinlenme ve eğitim tesisleri… Hani insanı ve toplumu, Anayasaya uygun ortamda yaşatacak sağlıklı/doğal çevre?

Cevizdere Irmağı’nı yaşatmak, ıslah ve ihya etmek gerekirken; Cevizdere’de, Sarı Köprü yanından, Büyükşehir, bizzat kendisi ırmak yatağına mütecaviz şekilde doldurarak işgalde bulundu. Eski Ünye yeni OSKİ Su Kuyularının olduğu alana yakın ve/veya bitişik şekilde, Ordu’nun 19 İlçesinin çöpünü içerir biçimde çöp tesisi kurmak hangi akla hizmettir? Ünye’ye hizmet olmadığı kesin! Sayın Enver Yılmaz’ın Ordu B.Şehir Belediye Başkanlığı dönemi, ne yazık ki, Ünye için tam bir hezimettir.  Ünye’nin Çamlık’ını güç belâ daha yeni kurtardık Enver Yılmaz’ın elinden…   İmdi! Sayın Enver Yılmaz, Ünye’ye ne verdi?

El-Cevap: -Çöplük verdi!  1) Cevizdere Mahallesi idarî sınırları içinde 19 İlçenin çöplüğü… 2) Ünye Çimento Fabrikası sahasında dâhili çöp depolama alanı… 3)  Akçay’da/Kocuklu Mahallesi sâhilindeki çöp alanında ayrıştırma tesisi… 4) Ve daha düne kadar Ünye’nin beldesi olan Çaybaşı’nda nihaî atık kalıcı çöp depolama alanı… Çaybaşı, Ünye’den ayrı bir yer değildir. Ünye hinterlandına, Ünye yaşam-bütünlüğüne dâhildir.  5) Ve tabiî Çimento Fabrikası’nda yakılmak suretiyle havaya karışacak ve sera etkisi yapacak olan kimyasal/atık baca gazı! Alın size hizmet! Alın size çöplüklerle ya da çöple çevrili Ünye!

Bütün suç ya da kabahat Enver Yılmaz’ın mı? %50’si’ onun. Kalanın %15’i, Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi ve Encümeni’nde görev yaptığı hâlde, Enver Yılmaz’a itiraz etmeyen, toplantılarda hesap sormayan Ünye, İkizce, Çaybaşı, Akkuş temsilcilerinin…  Kalanın diğer %15’i, Ünye’de Belediye Başkanı, Belediye Encümeni, Belediye Meclisi Üyesi olarak görev yapanlarla, Ünye’deki Siyasî Partiler, Odalar, Derneklerle Basın/Medya’nın(elbette ses çıkarmayanlar) …vb. tüm sivil toplum kuruluşlarının. Kalan %20’si, Sayın Enver Yılmaz’ın Ünye’yi çöple/çöplükle çevrelemesine göz yuman –yerelden genele- AKP İktidarının. Öyle ya, Enver Yılmaz’ı denetlemeyen, kendilerine yazılı olarak defalarca başvurduğumuz hâlde konuyu incelemeyen/inceletmeyen- hattâ ve belki de bu işe teşvik eden, azmettiren, cesaret veren, sakıncası yok diyen, iyi olur diyen,  birtakım kişiler veya yerler var ki, Enver Yılmaz inatla yapıyor bunu. Aferin, aslansın, kaplansın, asarsın, kesersin diyenler olmalı ki,  giderek daha çok alana yayıyor çöpü. Bu işte vebâl vardır, günâh vardır, sorumluluk vardır, hesap vardır! Kimse düşünmüyor. Yarını, gelecek kuşakları düşünen, gözeten, kayıran yok…  Demem o ki, herkes, duyarlılıkla, sorumlulukla, konuya bigâne kalmasın, gereğini yapsın! Günü gelince de ‘ama benimle ilgisi yoktu ki, sadece Enver yaptı’ demesin! Hepiniz sorumlusunuz, hepiniz! Benden söylemesi!

 

 Bu Haber 285 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI