Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
7 Aralık 2017 Pazar
AYNUR ZEREN TAN
Anadolu ve Ünye Mimarisi Gerçeği

 Tüm Dünya ve Anadolu’da 12 bin yıl önce toplayıcı ve avcı insan toplulukları (ki bunlar 12–15 kişi) mağaralarda ve çukur barınaklarda yaşıyorlardı.

Türkiye’de Paleotik Çağ’a ait 90’a yakın mağara, kaya sığınağı ve mevsimlik kamp yeri saplanmıştır. Yöremizde kaya sığınakları, örneğin Tozkoparan Mağarası.

8-10 bin yıl öncesinde ise tarımda gelişen insan toplulukları, ürünlerini depolama sorunu yaşayınca, dikdörtgen, uzayan ve bölümlere ayrılan konutlar yapmaya başladılar.

Daha sonraki bölümlerde yağışlı iklime sağıp yerlerde, taban suyu ve rutubet sorundu. Evlerin yaşam alanlarının toprak seviyesinden yükseltilmesi gerekiyordu. Böylece dik ve yüksek taş platformlar üzerine evler yapılmaya başlandı. Günümüzde “ızgara planlı evler” diye anılanlar bunlardır.

Yöremizde ise ormanın bol olması ahşabın çok kullanılmasını sağlıyordu.

Bu dönemlerde kimi yerleşimler, sur duvarları volkanik bir kayanın etrafının çevrilmesi ile elde edilir. Konutlar, tapınaklar, çömlekçi atölyeleri ile aşiret beyinin yaşadığı bir kale görünümü almıştır.

Tarih çağlarında ise Anadolu 5500- 3200 yıl önce ki Anadolu’da kentler ve yönetim sistemleri ortaya çıkmaya başladı. İlk çağların Karadeniz Bölgesi’ndeki en belirgin örneklerinden olan Samsun Tekkeköy Mağaraları önündeki düzlüklerdir.

Ünye’de Cevizdere Mevkii Tozkoparan Mağarası önündeki düzlükler, işte bu şehrin alanı idi.

Bu dönemde Ege merkezli deniz ticareti gelişimi bu yollar üzerinde bazı noktaların gelişimini hızlandırmakta idi. Ünye’de bunlardan birisi. Karadeniz’in ilk kolonisi ve içeriye bağlantısı olan limanı antik çağda Anadolu’da önem kazanmaktaydı.

Bu çağda prostaslı (ön göreli evler) avluda çeşme, küçük bir sarnıç veya saçak sularının içinde toplandığı bir küp bulunurdu. Evin ana salonu ve kutsal ocak bulunurdu. Yine bu dönemlerde evlere selamlık adı verilen erkek odaları eklendi. Bu yenilik sosyal yaşamda önemli bir gelişme idi. Artık evlerde erkeğe ait bir bölüm vardı. Bu bölüm kadınların giremediği iş alanıydı.

 2300 yılında konutlarda ki eşitlik bozuldu ve parası olanlar, ticaret yapanlar daha lüks konutlar edinirken, kölelik de gelişmeye başladı.

Ünye’de, Anadolu’daki mimari gerçeğin tüm örneklerini görmek mümkün. Tozkoparan Mağarası’ndan, Ünye Kalesi’nden, kırsallardaki Ağa Konaklarından, Ünye Sarayı’ndan ve Ünye’deki diğer lüks mimari örneklerinden bu zenginliği anlamak mümkün.

 

Bu zenginliği koruyabilmek, sahip olmaktan çok daha önemli. Bu Haber 238 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI