Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
7 Aralık 2017 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Siyasi Atmosfer

Ülkemizdeki siyasi atmosferin çok kirli olduğu gerçeği inkâr edilemez bir durumdur. Tüm haberleri, 80 milyon insan, 7 den 77’kadar herkes dinlemektedir. Bu bakımdan özellikle haberlere, 7 veya 13 yaş veya daha büyük yaşların dinlemesi için spotlar mı koymak gerekir? Elbette, bunun bir düşünülmesi gereği vardır. Milletvekili seçilmiş ve hatta bunun üzerindeki makamları işgal edenlerin, ağızlarından çıkan kelimelerden açıkça söylemek gerekir ise, ben utanıyorum. Bizlerin, bu veya şu kelimeyi kullanmayın demeğe yetkimiz yoktur, ayrıca bu haddimize de düşmez. Çok defa üzerinde durarak söylediğim gibi, söylemek istediğiniz her şeyi, ince bir zekâ ve eskilerin değimi ile “kelime-i kibar” olarak söyleyebilirsiniz. Eğer, gaye tribünlere oynamak ise, buna hiç gerek yoktur. Devlet adamları, halkına iyi yönde örnek olma durumundadırlar. Onların fikren ve anlayış olarak doğru düşünmelerini ortaya koyacak, örnekler vermelidirler. Bu bakımdan halkımızın, en küçük bir meseleden dolayı, birbirlerine şiddet uygulamalarını kınamamak gerekir. Tüm ülke olarak, tahammülsüzlük ve karşılıklı ilişkilerimizdeki seviyenin çok düştüğü gerçeğini de itirazsız kabul etmek durumundayız.

Yaşım gereği olarak 1950 yılardan bu yana, değişen iktidarlara göre; muhalefet ve iktidarların birbiri aleyhine olan konuşmalarını dinledim ve okudum. Açıkça söylemek gerekir ise, onların seviyelerini şimdi daha iyi takdir ediyorum. O zaman da ortalık süt liman değildi. Kıyasıya konuşmalara şahit olmuşumdur. Fakat, asla küfür ve karşı tarafı tahkir edecek, aşağılayacak sözler yoktu. Nüktedan ve hazır cevaplılığı ile tanınan Winston Churchill (1874-1965), başbakanlığı sırasında, bir gün; muhalif bir bayan milletvekili, Churchill’i iyice tenkit ettikten sonra “Eğer karınız olsaydım, kahvenize zehri karıştırarak, sizi zehirlerdim” der. Bunun üzerine, Churchill “Hanımefendi, eğer karım olsaydınız, o kahveyi seve, seve içerdim” diye cevap verir. Başbakanlıktan ayrılırken tesadüf bu ya, kendisi yerine başbakan olarak atanan

Spencer Compton makam arabası ile gelerek başbakanlığa çıkarBir gazeteci “Sayın Churchill, yeni başbakan gelerek görevine başladı” deyince; Churchill “Başbakanlık arabası geldi, ama içi boştu, kimse içinden çıkmadı” der. İkinci Dünya savaşında, Nazi Almanya’sını dize getiren bu adam, Yunanistan’ın Anadolu’da başarısız olması nedeniyle, Kamara’da sert tenkitlere maruz kalınca “Baylar, tarih yüzlerce yılda bir dahi çıkarır. Tesadüfe bakınız ki, talih beni Anadolu’dan çıkan dahi, Mustafa Kemal ile karşılaştırdı” diyecek kadar da yüreklidir. Zekâsı, yetenekleri ile düşmanımız da olsa gerçek devlet adamlığı da budur.

 

Devlet idaresi kolay bir iş değildir. Devlet adamları temsil ettiği ülkenin tüm vatandaşlarının vebalini taşıyacak şekilde hareket etmeğe mecburdurlar. Türkiye 80 milyonluk bir nüfusa sahiptir. İdareden memnun olanlar olduğu kadar, memnun olmayanlarda olacaktır. Özellikle demokrasi ile idare edilen ülkelerde çok seslilik vardır, olmak durumundadır. Ben demokrasiyi “Çok sesliğin ortaya koyduğu bir armoni, böyle bir orkestrada en pes sesin bile önemi vardır” diye tarif ediyorum. Elbette, böyle bir idare için, özellikle iktidarda olanların kızmağa hakları olmadığı kanaatini taşıyorum. Demokrasi ile ilgili hususları tam olarak ortaya koyduğumuz ve bunu işlettiğimiz takdirde, Ülkemizin çok kısa bir zamanda muasır medeniyet seviyesine erişeceğine inanıyorum. Zira, “Türk milleti zekidir, çalışkandır” (Mustafa K. Atatürk). Muasır medeniyet seviyesine erişmek emeli ile saygılarımı sunarım. Bu Haber 350 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : 7 den 77 ye Tarih : 11 Aralık 2017 / Pazar Üye Adı :Uçan Okus
Sayın Hocam;yazılarınızı okumaya gayret gösteriyorum.Ders olarak alınması gereken hususları da dağarcığma atıyorum.Bu yazınızda haberleri 7 den 77 ye herkes okuyor diyorsunuz.Ben geldim 80 yaşıma,sizin ölçünüzün dışında kaldığım için bana hitap etmiyormusunuz?Nüfusumuz 30 milyon iken de 7 den 77 ye sözü söyleniyordu.Artık 80 milyona geldik siz de rakamınız artırabilir, mesela 7 den 87 ye diyebilirsiniz.O zaman ben de kapsam alanınızda olabilirim.Yaşlandım ancak henüz ihtiyarlamadım.Her şeyi anlayabiliyorum.Ülkemin güzel günlerini de göreceğimi umut ediyorum.Saygılarımı sunarım.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI