Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
20 Aralık 2009 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Hukukun üstünlüğü
ecevit.osman@gmail.com

Bir ülke için adaletin her şeyin üzerinde bağımsız ve tarafsız işlemesi gereği ortadadır. Bunun için M. Kemal Atatürk “Adalet mülkün temelidir” diyerek kısa ve veciz şekilde bunu ifade etmişlerdir. Çeşitli dönemlerde bu sözü unutarak hareket edenlerden ilâhi adalet öcünü almıştır. Ben iktidarım yaparım kavramı tamamen yanlıştır.

Richard Nixon 1969 yılında, Cumhuriyetçilerin adayı olarak Amerika Bileşik Devletlerinin 37. Başkanı olarak göreve başladı. Daha önceleri başkan yardımcılığı ve diğer kamu görevlisi olarak yaptığı işlerden dolayı ona hilekâr veya üç kağıtçı anlamında Tricky Nixon lâkabı verilmiştir. 1972 yılında, Senatör George S. McGovern’e karşı zafer kazanarak tekrar başkanlık koltuğuna oturmuştur. Bu seçim sırasında, başkanı yeniden seçilmesi için çalışan  CRP tarafından 5 kişilik grup, Demokrat Parti’nin Watergate Binasının içine sızarak, bu parti dinlenmiştir. Cumhuriyetçi Parti seçim stratejisini bu dinlemeğe göre yapmış ve 1972 yılındaki zafer bu şekilde ortaya çıkmıştır. Olayın ortaya çıkması ile birlikte, Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu, İktidarda Cumhuriyetçiler olmasına rağmen, ABD’nin 37. başkanı R.Nixon hakkında mahkeme edilebilmesi için karar vermiştir. Başsavcı Nixon’a istifa etmesini yoksa görevden alarak, yargılanacağını bildirmesi üzerine, 8 ağustos 1974 günü, R. Nixon istifa etmek mecburiyetinde kalmıştır. Amerika Bileşik Devletlerinde bulunduğum süreç içinde olayların geçmesi sebebi ile, bu ülkenin ne denli büyük olduğunu bir daha idrak etmiştim. Zira, bu ülkede her şeye rağmen hukukun üstünlüğü vardı.

Yukarıda üzerinde durduğum olay, hukuk açısından 20. yüzyılın bana göre en önemli olaylarından birisi olarak ortaya çıkmaktadır. Türkiye’de böyle bir şey olsa “Aferin adama nasıl da düşünerek, diğer partiyi tongaya düşürmüş” diye iftihar bile ederiz. Bir devlet başkanımızın “Anayasayı bir sefer delmek ile, bir şey olmaz” sözü bile bizlerin hukukun üstünlüğü ile ilgili nasıl bir yanılgı içinde olduğumuz göstermektedir. Elbette yasalar, yasama organlarınca yapılır. Daha doğrusu insan yapımıdır. Fakat, insanları diğer calılardan ayıran en önemli özellik de budur. Hayvanlar genetik yapılarının ortaya koyduğu davranışlar içinde hareket etmelerine karşılık, insanlar kendi aralarındaki ilişkileri ve devletlerarası ilişkileri kanunlarla düzenlemişlerdir. Asıl olan şudur ki, kendi yaptıkları yasalara öncelikle kendilerinin uymaları ise, bugün meydana getirdikleri medeniyetin temelidir. “Hakimiyetin kayıtsız şartsız milletin olması” fikri de buradan kaynaklanmaktadır. Osmanlı İmparatorluğunun, kısa bir zamanda, Dünya imparatorluğunu kurabilmesinin altında, hak ve hukuka gösterdiği saygı, yani hukukun üstünlüğüne olan saygısından ortaya çıkmıştır. Bunun ihmal edilmesi ile de tarihin sayfaları arasına gömülmesine sebep olmuştur.

Hukuku bizim bazı çıkarlarımıza ve davranışlarımıza engel olan hususlar olarak görmemiz çok yanlış bir düşüncedir. Zira, geldiğimiz yer veya gideceğimiz yer hukukun aydınlattığı yoldur, yol olacaktır. En kötü kanunla idare edilmek, kanunsuz olarak idare edilen en iyi idareden daha iyidir. Son yıllarda, özellikle hukukun üstünlüğü üzerinde oynanan oyunları büyük bir kaygı ile izliyorum. 1960 yılındaki 27 mayıs ve sonrasındaki, Yassı Ada davalarını radyodan her gün dinlemiştim. Demokrat Partinin, özellikle 1958 yılından sonra, Ordumuza, Üniversitelerimize ve Hukuk Sistemimize karşı aldığı tavırları hiç onaylamadım. Ama, Yassı Ada davalarını da onaylamadım. Zira, her ikisinde de hukuk yoktu ve bu olaylar Türkiye Cumhuriyetini en az 50 yıl geriye götürmüştür. İktidarın gücü ile, güçler dengesini bir tarafa bırakanlar; gücü nereden aldığı belli olamayan ve hukuk adına yapılan ve hukuktan eser olmayan bir irade tarafından yargılanmışlardır. Aynı durum 1980 yılında da tekrarlanmıştır.

Ülkemiz bu acı günlerin ve acı olayların faturasını, büyük acılarla ödemiştir. İnsanlar hata yapabilirler. Çünkü, bu onların yaratılışlarını bir parçasıdır. Fakat, bir hatayı bir den fazla yapmak ise aptallıktır. Hukukun üstünlüğünün egemen olduğu bir ülke özlemi ile, kurban bayramınız mübarek olsun. Saygılarımla.

 Bu Haber 1551 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI