Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
4 Ağustos 2010 Pazar
MİSAFİR KALEM
AHMET AKBULUT / Gezi notları...
EĞİTİMCİ - YAZAR

Ünye İlçesi’nin kültür ve fikir hayatına büyük katkısı olan Araştırmacı Yazar Sayın İrfan Işık’ın daveti üzerine Ünye’de bulunuyorum. Benim için dopdolu bir gün oldu diyebilirim. İrfan Bey daha önce telefonla ÜNYE Kent Gazetesi’nin adresini vererek orada buluşacağımızı söylemişti. Gazetenin bürosunda beni bekliyordu. Orada beni gazetenin sahibi Ali Öztürk Bey ve Yazı İşleri Müdürü Sayın Hacer Çoşkun Hanımla tanıştırdı.

 

ÜNYE Kent Gazetesi’nin, pırıl pırıl, tertemiz, düzenli bürosunda; çaylar kahveler içilerek, ev yapıp leziz kuru pastalar yenilerek bir hayli sohbet ettik. Vakit öğleyi geçmek üzere idi. Ali Bey, ayağa kalktı. ‘Haydi, yemeğe gidiyoruz’ diyerek bizi öğle yemeğine davet etti. Çakırtepe Semti’ne yeni bir lokanta açılmış, oraya gittik.

 

İçeri girdiğimde, mekânın düzeni ve temizliğine hayran kaldım. Hiçbir eksiklik ve boşluk göze çarpmıyordu.  Her şey yerli yerinde çok ustaca yerleştirilmişti. Lokantanın pencere kenarına oturduğumuzda; Ünye ayaklarınızın altında kalıyor, şehrin ve çevrenin o muhteşem güzelliğini panoramik olarak rahatça ve doya doya seyredebiliyorsunuz. Manzara, dekor ve mekânın estetik düzeni insanı sanki büyülüyor. Ünyeliler böyle muhteşem ve görkemli yerlerden daha iyisine layıktır ama bu nitelikte bir müessese çevrede ve Samsun’da bile az bulunuyor.

 

Masa da Sayın Ali Öztürk Bey’in konuğu olarak üç kişi idik. ÜNYE Kent Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Sayın Hacer Çoşkun, araştırmacı yazar Sayın İrfan Işık ve ben Ahmet Akbulut.

 

Lokantanın sıcak ve soğuk yemekleri mükemmeldi. Hele bir keşkek servis edildi. Köy düğünleri ve davetlerinin vazgeçilmez geleneksel yemeği, keşkek var ya! İşte o yemek. Köy tavuğu etinden ve taze tereyağlı güzel yapılmış, çok nefis ve yemeye doyamıyorsunuz. Ağzınıza götürürken mis gibi kokuyor. Keşkeği müessesenin ikramı olarak sunduklarını söylediler. Masamıza ondan iki tabak servis edildi. Hacer Çoşkun Hanımla biz bir tabağı paylaştık. İrfan Hoca ile Ali Bey; “Ver gelsin, git gelsin, güzel olmuş bir daha gelsin“ ayağına, üç tabak keşkeği afiyetle silip süpürdüler…

Bizi, mekanın yetkilisi olarak nazik, uygar bir genç karşıladı. Terme’nin Cılar Köyündeymiş. O köyün tanınmış ve köklü ailelerinden, merhum (Ahmet Ocak’ın) torunu olduğunu öğrendik. Çok uzun yıllar önce, bir görev için Cılar Köyüne gittiğimde; Ahmet Ocak beni evinde misafir etmişti. Köy muhtarlığına vekalet ediyordu. Rahmetli Ahmet Ocak’ın torunundan, dedesinin konukseverliliği ve iyiliği için hakkını helal etmesini rica ettim. Memnuniyetle kabul etti. Böylece yıllar sonra dedesinden torun vasıtasıyla helalleşmiş olduk.

Termeliler, mutfak ve yemek kültürlerini Ünye’ye taşımışlar. Ve de başarılı olmuşlar. Ünye’nin bazı ünlü ve tanınmış restoranlarını Terme’liler çalıştırıyormuş; çokta iyi iş yaptıkları söyleniyor. Ünye turizmine hatra sayılar katkıları oluyormuş. Onları bu başarılarından dolayı kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum.

 

Bu Ünye gezisi benim için çok yararlı oldu. Genç ve samimi dostlarla tanışmış oldum. Çakırtepe Semtini bilmiyordum. Muhit ve çevre beni çok etkiledi. Doğayı, yeşili ve maviyi doya doya seyretme olanağı buldum. Derin derin nefes alarak ciğerlerime iyot depo ettim. Günümüzün böylesine güzel geçmesini sağladıkları için dostlara ve arkadaşlara gönülden teşekkür ediyorum.Bu Haber 2635 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI