Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
22 Aralık 2017 Pazar
MİSAFİR KALEM
Şükrü KARAMAN / Erken Seçim mi?

Çok yüksek sesle dillendirilmese de siyasetin gündeminde bir süredir erken seçim var.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  yerel, milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin zamanında, yani 2019 yılında yapılacağını sürekli açıklasa da erken, hatta baskın seçim iddiaları Ankara kulislerinde iyiden iyiye konuşulmaya başlandı. Yani Erdoğan “seçim yok” dese bile kulisler oldukça hareketli.

Malum,  yerel seçimler 2019 yılının mart, genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri kasım ayında yapılacak.  Yerel seçimi öne çekebilmek için anayasa değişikliği gerekiyor. Genel ile Cumhurbaşkanlığı seçiminin erkene alınabilmesi yasa değişikliği ile olası.

Muhalefet, özellikle CHP yetkilileri ekonominin kötüye gittiğini, yurttaşın cebinin iyice boşaldığını, 2019’a kadar bu tablonun daha da bozulacağını savunarak, AKP iktidarının 2019’u beklemeden önümüzdeki yıl baskın seçim kararı alabileceğini dile getiriyor.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener  ise hükümetin 2018 yılı temmuz ayı için erken seçim kararı alabileceğini belirtmişti. Aynı görüşleri Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da zaman zaman açıklıyor. Yani, MHP hariç muhalefet genel ve milletvekili seçimlerinin önümüzdeki yıl yapılabileceği olasılığının hayli yüksek olduğu görüşünde. Hatta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir süre önce teşkilatlarına genelge göndererek, “erken seçime hazırlıklı olun” talimatını bile vermişti.

Muhalefet,  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerel seçimleri öne çekmeyeceğini,  diğer iki seçimi erkene alabileceğini kuvvetle dillendiriliyor. Ancak, iktidara açık kredi tanıyan, destek veren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli her üç seçimin zamanında yapılmasından yana.  Oy oranı gittikçe aşağılara doğru yuvarlanan, İYİ Parti’nin kurulması ile tabanında belirgin şekilde kan yitiren Bahçeli’nin tek amacı genel seçimlerde AKP ile ittifak yaparak listelerde 40-50 milletvekili kontenjanın partisine ayrılması.

Devlet Bahçeli’nin “ Yüzde 10’luk seçim barajı düşürülsün” önerisi , “TBMM ‘in istikrarı bozulur” gerekçesiyle Erdoğan tarafından pek kabul görmedi.   Erdoğan, yüzde 10 barajının korunmasından yana tavır koyunca, Bahçeli bu kez ittifakı gündeme taşıdı. İkinci önerisi hem Cumhurbaşkanı hem de AKP içinde daha uygun bulundu. Bu gelişmelere baktığımızda genel seçimde her iki partinin ittifak yapması kuvvetle muhtemel.  Tabii bunun yöntemi, yolu nasıl olur bilemem. Sanırım, yeni yılın ilk günlerinde anayasa değişikliğine ilişkin uyum yasalarının TBMM’de görüşülmesi sırasında bu konu da ele alınıp, sonuçlandırılacaktır.

Eğer seçim yasasında ittifaka olanak tanıyacak değişiklik gerçekleştirilirse MHP de erken, baskın seçime “evet” diyebilir.

Erken seçim iddiaları, 2019’da önce yerel seçimin yapılacak olması ve AKP’nin geleneksel olarak yerel seçimlerde hep düşük oy almasına dayandırılıyor. Erdoğan’ın çok kritik Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçime düşük oy oranı,  partide oluşacak bozuk moralle girmek istemeyeceği savunuluyor.  Başka bir ifade ile AKP’nin yerel seçimde düşük oy alması, muhalefeti cesaretlendireceği,  parti  tabanında  moralleri dip yapacağı hali ile diğer iki seçime motive olamayacağı söyleniyor.

Muhalefet, taşeronlara kadro verilmesi, istihdam teşviki gibi popüler atılımların “erken seçimin habercisi” olduğunu iddia ederek, önümüzdeki günlerde geniş halk kitlelerine yönelik bir dizi kararların hayata geçirileceğini belirtiyor.

Ancak, altı milyonu aşkın emekçinin beklediği asgari ücrete ilişkin hükümetten  bu kitleyi sevindirecek haberler gelmiyor. Çünkü Başbakan Binali Yıldırım, asgari ücretin enflasyon kadarı, yani yüzde 13 oranında artırılacağının sinyallerini verdi. Yine Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “asgari ücret net 2 bin lira olsun” önerisine şiddetle karşı çıktı.

Gelişmelere bir de bu yönden baktığımızda, “hükümetin kafasında erken seçim olsaydı asgari ücrete yüzde 13 değil, daha çok yüksek oranlı zammı gündeme getirirdi” yorumu yapılabilir. Gerçi, komisyon çalışmalarını sürdürüyor. Önümüzdeki hafta büyük olasılıkla yeni ücret açıklanacak. Eğer ücrette yüksek miktarda artış  sağlanırsa, “erken seçim yolda” değerlendirmesi  rahatlıkla yapılabilir.

İktidar kanadı ise ekonominin 2018 yılında rayına oturacağını, meyvelerinin 2019’dan itibaren alınmaya başlanacağını, halkın satın alma gücünün yükseleceğini vurgulayarak, her üç seçimin de zamanında yapılacağını ifade ediyor.

İktidar ile muhalefet arasında “erken seçim” polemiği bir süre daha devam edecek gibi. Kuşkusuz, yeni yılın ilk günlerinden itibaren bilmecenin yanıtı netlik kazanacak. Eğer Erdoğan’ın kafasında erken seçim varsa 2018’de seçmene sandık yolu görünür.

 

Bu arada, İyi Parti’nin siyaset arenasında yerini almasıyla AKP, CHP, MHP ve HDP’nin oylarında hatırı sayılır oranda düşüş olduğu anketler tarafından belirleniyor. İyi Parti, şimdiden kendini göstermeye başladı diyebiliriz. Bu Haber 81 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI