Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
23 Aralık 2017 Pazar
MİSAFİR KALEM
Şükrü KARAMAN / Hamsinin Yanına Yaklaşılmıyor

Oysa sezon başında balıkçılar, yoksul sofralarının vazgeçilmezi olan hamsinin bol avlanacağını öngörmüşlerdi.  Daha doğrusu, pahalı olan kırmızı etin yanına yaklaşamayan, kasabın yolunu unutan milyonlarca dar gelirli ailelerin mutfağının ucuz hamsi ile şenleneceğini bile açıklamışlardı.

Ama olmadı. 1 Eylül’de başlayan sezon ile birlikte bir süre bol avlanan, ucuz satılan hamsi, havaların da sıcak gitmesinden olacak ki, palamutla birlikte erkenden elini ayağını çekti denizlerden. İlk başlarda bereketli olacağının işaretini veren hamsi, geçen sezon olduğu gibi bu yıl da Türk karasularını erkenden ter ederek,  daha soğuk sulara, Rusya ile Gürcistan’a göç etti.

Tabii denizlerde hamsi bulunmaz oldu, fiyatı Karadeniz’de bile 20, 25 liraya yükseldi. Bir kilogram fındığı ancak 10 liradan satabilen Karadenizli düşündüren tablo karşısında oldukça şaşırdı. Nasıl şaşırmasın ki,  uğraş, çabala, bakımını yap, ondan sonra bir yıl umudunu bağladığı fındığı 10 liradan, hatta sezon başında daha düşük fiyatla sat. Yoksulun temel gıdası olan hamsinin 25 lira olacağını, fındığı ikiye katlayacağını kırk yıl düşünse aklına getirmezdi Karadenizli üretici. Ama beklenmeyen oldu hamsi tezgahlarda 25 liraya satıldı. Ortada böylesine ilginç tablo var.

Aslında sadece hamsi değil, diğer balık türleri de ağlara takılmıyor. Balıkçılar, bu sezonun görülmedik şekilde kıt ve bereketsiz geçtiğini belirtiyorlar.  Yıllardır yapılan uyarıların, denizlerin alarm vermesinin olumsuz sonuçları bu sezon kendini net şekilde gösterdi. Denizlerde balık olmadığını vurgulayan balıkçılar, yanlış ve bilinçsiz avlanmanın, denizleri aşırı kirletmenin bugünkü sonucu oluşturduğunu belirtiyor.

Balıkçıların dile getirdiği uyarıları, yıllardır bilim insanları da gündeme taşıdı, önlem alınmasını istedi, hatta denizlerde bir, iki yıl avlanma yapılmaması gerektiğini açıkladı. Ama ne işiten oldu, ne uyarıları  dikkate alan.

Ülke karasularımız vahşi avlanma için bire bir uygun bölge. Bilinçsiz, aşırı kar hırsının kurbanı olan bazı açgözlü balıkçılar, trollerle avlanmadan ötürü, denizin altını üstünü birbirine kattı. O vahşi ağlar, yavru, küçük boy demeden önüne ne geldiyse topladı. Daha yumurtlamayan balıklar bile kasalarda yerini aldı, balık tezgahlarının yolunu tuttu. Yani büyük balıkların yanı sıra çok küçük boylardaki balıklar da avlanarak, ya satılmaya ya da denetimde yakalanırsa gübre fabrikalarına gönderildi.

Doğal olarak yanlış avlanmadan ötürü denizlerde üreyecek balık kalmadı. Yani, bilinçsiz balıkçılar, insanlar denizi küstürdü. Şimdi deniz balık vermeyerek intikamını alıyor insanlardan.

Yanlış avlanmanın yanı sıra denizin aşırı kirletilmesi, çöplük olarak kullanılması da etkili oldu hamsinin 25 liraya satılmasında, diğer balıkların yok denecek kadar yakalanmasında. Tam bir çöp yuvası denizlerimiz.  Salınan kimyasal atıklar, pet şişeler, aklınıza ne gelirse adeta çöp yuvasına dönüştü o güzelim mavi denizler.

Havalar da sıcak geçince, deniz suyu soğuyamadığından hali ile  açık denizlere, soğuk sulara göç etti . Çünkü kirlilikten, kimyasal atıklardan kaynaklanan kıyılardaki oksijen yetersizliğinden uzaklara kaçtılar. Denizin dibini tarayarak, hem anasını hem babasını hem de yavrusunu öldüren trollerle avlanma da olunca balık bulunmaz oldu. Trolle balık avlamak yasak olmasına karşın, bu yasağa ne uyan var ne de trolle avlanmayı terk eden. Trolden ötürü denizler artık tükendi, kurudu, balık vermez oldu. Denizlerde başıbozukluk, yasa, kural tanımazlık mevcut. Önüne gelen istediği yöntemle denizin altını üstüne getiriyor, büyümemiş, boyları standarda uygun olmayan balıkları avlıyor

Yıllarını denizlerde geçirmiş deneyimli balıkçılar 100 türden 4 tür balığın kaldığını açıklayarak, giderek büyüyen tehlikeye dikkat çekiyor.

Aslında bunu hep söylüyorlar, ama ciddiye alan, dinleyen yok.  Aç gözlü balıkçılar bildiğini okumaya devam ediyor, vahşi avlanma sistemi ile denizi kurutuyorlar.  Ancak hamsi fiyatı 25 liraya ulaşınca tehlikenin farkına varılıyor. Her sezon yinelenen bereketsizlik, kirletilen, doğal yapısı bozulan, bilinçsiz avlanma ile kalbine bıçak saplanan deniz gözyaşları ile  ‘’yeter artık’’  diyerek bağırıyor. Denizin gözyaşını görmüyor,  çığlığını duymuyoruz. Oysa deniz  yıllardır uyarıyor, ama anlayamıyoruz.

 

Sahi, hamsinin fiyatı 25 lirayı buldu. Artık yoksulun değil, zengin sofralarının vazgeçilmezi.Bu Haber 89 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI