Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
5 Ocak 2018 Pazar
İSMAİL SARI
Telefonla Konuşma Dersi

Bizim millet olarak, gerçekten farklı yeteneklere sahip olan bir özelliğimiz var. Çok çabuk adapte olma, bulunduğumuz yeri çabuk elden kendimize benzetme, yeniliklere karşı aşırı merak ve o yenilikleri kendi meraklarımıza göre yeniden tanzim etme gibi daha çokça sayabileceğimiz özellikler.

Telefon kullanma özelliğimiz de bunlardan birisi. Yakın zamana kadar, belirli yerlerde telefon kabinleri vardı. Eline telefonu alan, sesi çıktığı kadar bağırır, konuşma esnasında hayal âlemine dalar, hiç olmadık şekilde kabinin içinde danslar ederek konuşmasını tamamlardı. Kuyrukta bekleyenlerin ecel terleri döktüğünden onun hiç haberi olmazdı. Sadece kendisini düşünme, egosunu tatmin etme, hayal âlemine dalınca gözü kör kulağı sağır olma halleri.

Şimdi de cep telefonları furyasının kepazelikleri diz boyu. Yolda yürüyorum; karşımdan yirmi -  yirmi beş yaşları arası bir bayan geliyor. Eşarplı, güzel giyimli, endamı gösterişli ve yolda yürüyüşü de düzgün. Gözleri ilerilere doğru bakar vaziyette bağıra bağıra konuşarak bana doğru, ben de ona doğru yürüyoruz. İçimden şöyle geçti ve kendi kendime mırıldanarak; “vah zavallı, yazık şu görünümüne; KAFAYI YEMİŞ! ...” dedim. Önce, acaba bana bir şeyler mi söylüyor diye dikkat kesildim. Baktım ki benimle ilgisi yok, normal konuşmasını devam ederken yanımdan geçti. Yanımdan geçerken fark ettim ki, eşarbının yanından yakasına sarkan bir kablo. Anladım ki, kulaklığı takmış telefonla konuşuyor…

Siz değerli okuyucularımın; “Hoca sen de çokça geri kalmışsın” diye mırıldandığınızı duyar gibiyim. Ancak, benim üzerine titrediğim konu, “USUL, ADAB” tır. Bu işin de bir usul – adabı olmalıdır.

Bir Başka Örnek: 

Ben, çok fazla dolmuşa binmem. Genellikle kendi arabamla gider – gelirim. Önceki gün, Cumhuriyet Meydanından evime kadar dolmuşa bindim. Yine bir bayan, bir yakını ile telefon konuşması yapıyor. Dolmuş tıklım tıklım dolu. Öyle konuşuyor ki, bu konuşma ancak iki – iki ye konuşulabilir. Çünkü konuşma ailenin özeli. Ama nerede? … Telefonu eline alınca kendisini kaybetmiş bayan. Ne özeli kalmış ne geneli; bağırıyor!

Okullara bir de “TELEFONLA KONUŞMA DERSİ” mi koysak; ne dersiniz? …

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 122 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI