Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
8 Ocak 2018 Pazar
ABDULLAH US
Eğitim

Avrupa Birliğine dahil gelişmiş ülkelerde (Fransa Almanya gibi.) öğrenciler okudukları her okulda yöneticiler tarafından dikkatle takip edilip değerlendirilerek ne gibi eğitim görmeleri gerektiği hususunda yönlendirilmektedir. Mesleki öğretime gitmeleri veya daha üst eğitime devam etmeleri istenmektedir.

         Alım gücü fazla, kapasitesi yüksek olanlara kariyer yapma imkânları tanınmaktadır. Eğitim başarı ile sürer ve görevinde de başarılı olursa kademe kademe yükselerek müsteşar olabilir. Yeni bir hükümet yönetime geldiğinde de bu müsteşarlar değiştirilmez. Yani devlet yönetiminde görev alan üst düzey bürokratlar işinin ehli insanlardır. Devlette devamlılığı sağlarlar.

       Japonya; işlerini ve insanlarını çok güzel analiz etmiş. Bu işleri hangi tip insanlar yapabilir sorularının cevaplarını bulmuşlar ve bunu başarıyla uygulamaktadırlar.

         ABD de bu konuda çalışmalar sürmekte ise de Japonlar kadar başarılı olamadıkları söylenmektedir.

         Ülkemizde mevcut işlerin analizleri yapılmamıştır. Hangi işe ne tip insan gerektiği bilinmemektedir. İnsanların tipleri tesadüfen o işe uygunsa çok başarılı olabilmektedirler. Yöneticiler bu başarılarından dolayı ona uygun olmayan başka bir göreve atadıklarında verimlerinin düştüğünü gördükçe “yahu biz bunu bir şey sanmıştık.” demeye başlarlar. Zira onların insan tipleri hakkında bilgileri olmadığı gibi, işin ne tip insan istediğinden de haberleri yoktur.

 

         Ülkemizde halen uygulanmakta olan şudur. O iş için yüksekokul diploması gerekiyorsa ve kendi siyasi görüşlerine uygun ise; bir gün bile müdürlük görevi olmayan birini aniden genel müdür, müsteşar vs. gibi makamlarda görmek mümkün olmaktadır. Liyakat hiç önemsenmemektedir. Sonuç olarak Ülkemizin içine düştüğü rezil durumları içimiz acıyarak gözlemlemekteyiz. Bu Haber 268 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.