Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
10 Ocak 2018 Pazar
YAŞAR KARADUMAN
Ayanikola’nın Şifresi H&Q 1901

Ünye’nin üç kilometre batısında eskiden üzerinde bir kilise bulunan Ayanikola Ada’sı yine gündemde.

Ada zaman zaman definecilerin kaçak kazı yapması ve altındaki odada bulunan hazine ve define efsanesi ile gündeme gelmişti.

Ada bu kez de Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin adanın üzerinde düşündüğü ve  basınla paylaştığı bir restitüsyon ve restorasyon projesi ile gündemde.

Ünyelilerden projeye büyük tepki geldi, beğenilmedi ve eşleştirildi.

Benim restorasyon ve restitüsyon bilgim herkes kadardır asıl işimiz tarih ve bağlı olarak temeli gerçeğe dayanan hikaye ve efsane yazmak, ancak, Ünyelilerin beğenmediği bir şeyi ben de beğenmem bu konuda şehrimin bilgisine ve görgüsüne güveninim, proje hakkında bir değerlendirmem olmayacak ben aşağıda size ada ilgili bazı ufak bilgiler vereceğim.

 

Ünyeliler neden öfkeli

Büyükşehir sistemine geçileliden beri Büyükşehir’in Ünye için yaptığı projeler devamlı tepki ve öfke çekiyor “bizim fikrimiz alınmıyor proje son ana kadar gizleniyor, halktan kaçırılıyor, biz en son haberdar oluyoruz” şeklinde itirazlar var.

Haklılarda daha önce örneklerini Çamlıkta ve Dönerçeşme Meydanında gördük, Büyükşehir Belediyesinin eski genel sekreteri bir sabah emir verdi, meydanı yoldurdu, kırdırdı ve bugünkü çirkin meydanı yaparak çekti gitti, çirkin meydan kaldı yâdigâr, Ünyeli bunu asla ve asla unutmayacaktır.

Çamlıkta da aynı şey yapıldı bir gece yarısı gizlice gelerek ağaçları kesmeye başladılar ve kestikleri ağacın köklerini kapatıp sakladılar, hep bir gizlilik ve korku içindeler. Bu nedenle Ünyeliler Ünye’yi Büyükşehirden korumaya çalışıyorlar Büyükşehirin buradaki sicili kabarık.

Çamlıkta sorun halen devam etmektedir, çeşitli söylentiler vardır, burada iş Ünye Belediyesine ve Kent Konseyine düşmektedir, şehri koruyup kollamak asil görevleridir.

 

Ayanikola

Çocukluğum Çakırtepe’nin eteklerindeki Türbe Mahallesinde geçti, burası Ortayılmazlar Mahallesinin Türbe Mezarlığı’na yakın kısmıdır, eski Ünyeliler Türbe Mahallesi derler.

Mahalle adını biraz ileride mezarlıkta bulunan Halka Baba’nın türbesinden  almıştır,  Halka Baba’nın kim olduğuna dair fazla bir bilgi yoktur, çocukluğumuzda burası çok ziyaret edilirdi, ziyaret edenler mum yakarlardı. Bundan yola çıkarsak Halka Baba’nın Alevi Oğuz Türklerinden biri olduğuna varırız, mezarlarda mum yakma bazı Alevi Oğuz boylarında vardır.

Halka Baba burada dergahını kurmuş halkı irşad işi ile uğraşmış ve burada ölmüş Orta Asya’dan gelen Alperenlerden biri olduğundan başka bir bilgi yoktur. Ölünce dergahının olduğu bu yere gömülmüş ve etrafına gömülmek isteyen müritlerinden dolayı burası bir mezarlık haline gelmiştir. Şimdilerde Türbe Mezarlığı denen bu yerde çok az yer mezar yeri kalmıştır.

 

Demir Kapının Esrarı

Ayanikola adası ve çevresi bizim mahalle tarafından çok iyi bilinir, geçmişte adanın karşısındaki düzlüklerde bıldırcın ağları kurulurdu gece sabaha karşı denizden gelen bıldırcınlar kurulan ağlara takılırlardı. Bugün bu şekilde ve başka bir şekilde bıldırcın avlamak yasaklanmıştır.

Mahallenin çocukları yaz gelince Çakırtepe’den aşağı iner Ayanikola adasının üzerinde denize girerdik. Balık tutar, adanın arkasından çıkardığımız midyeleri yaktığımız ateşte pişirir gelirken yanımızda getirdiğimiz veya bahçelerden topladığımız domates, hıyarı ve meyveleri ekmekle yer, bütün günü orada geçirir denize girer akşam olunca geldiğimiz yoldan mahalleye dönerdik.

Deniz adanın arkasında sekiz on metre derinliğe ulaşırdı. Midye çıkarmak için buraya dalan arkadaşlar aşağıda demir bir kapı gördüklerini söylerlerdi. Bu demir kapı efsanesi o günlerde oldukça yaygındı. Demir kapının adanın üzerinde var olmuş kilisenin adanın hazine odasının kapısı olduğuna inanılırdı.

 

Burası küçük bir

Rum balıkçı Köyü idi..

Adanın karşısındaki eskiden küçük bir Rum köyü vardı. Balıkçılıkla geçinen köy halkı adanın üzerine tahminen 1800 yıllarında küçük bir kilise inşa etmişti. Kilisenin adın denizcilerin koruyucusu olduğuna inandıkları Aya Nikola’nın adını vermişlerdi.

Aya kelimesi Grekçe-Yunanca aziz anlamına gelir, Hristiyanlar, dünyada yaşadığı müddetçe iyilik yapmış ve Tanrı’nın sevgisini kazandığına  inandıkları kişilere verdiği dini bir unvandı bizde karşılığı yoktur. Nikola ise  bir erkek ismidir. Denize çıkan köylüler avlarının bereketli ve kazasız belasız geçmesi için kiliseye gider dua ederlerdi. Bundan başka yeni evliler, nişanlı çiftlerde mutluluk için kilisede dua ederlerdi, çevredekiler hastalarını buraya getirtir şifa umarlardı.

 

Aya Nikola Kimdir?

Aya Nikola Antalya’nın Demre kasabasında 4 cü yüzyılda yaşamış bir Hristiyan azizidir. Dünyada Aya Nikola adı verilmiş üç bin kilise vardır

Aziz Ayanikola aynı zamanda bizim bildiğimiz Noel Baba’dır. Ünye ile bir ilgisi yoktur yalnızca adı bu kiliseye verilmiştir.

Adanın üzerinde bugün eski kiliseden birkaç duvar parçasından ve adanın üzerindeki ufak tefek kalıntılardan başka bir şey kalmamıştır.

Ama efsanesi günümüze kadar ulaşmıştır.

1925 yıllarında Ünye’den Mübadele ile Yunanistan’a gönderilen Ünyeli Rumların içinde bir sarraf olan Alex giderlerken buraya bıraktıkları altınlarının bir kısmını 1955 yıllarında gelerek almıştır.

Ancak Alex adanın altındaki hazine odasına denizdeki demir kapı yerine, adanın üzerindeki gizli bir geçitten girmiştir. Bu güne kadar bu gizli geçit ve aşağıya inen merdivenler bulunamamıştır bu efsane halen esrarını korumaktadır.

Adanın üzerinde aşağıdaki odaya inen merdivenlerin ve gizli geçidin girişi sanılan bir kalıntı birçok defalar kazılmıştır. Geçidin bulunup bulunmadığına dair hiçbir bilgi yoktur.

Denizin içindeki demir kapı iddiası ne kadar doğrudur bilinmez ama çocukluğumuzda adanın etrafında yüzen arkadaşlar kumsalda bazı eski madeni paralar bulduklarını ve gördüklerini söylerlerdi, bu paraların hazine odasından geldiği söylentileri o günlerde çok yaygındı.

Bu bilgilere zamanında derlenip yazılmadığı için bugüne aktarılırken birçok ilgisi olmayan şeyler eklenmiş, gerçek kaybolmuştur.

 

Ayanikola’nın Şifreleri

Ada ile ilgili anlatılanların yanında bazı ilginç şeyler de vardır.

Bunlardan biri adanın karşısındaki bir kayaya kazılmış bir birkaç harf, işaret ve tarihten oluşan ve H&Q 1919 gibi okunan şifre bugüne kadar çözülememiş bu harflerin ne zaman kimler tarafından ne amaçla kayaya kazındığı anlaşılamamıştır. Kayada bugün halen kazılı duran şifreye gidip bir defa da siz bakın.

İkinci gariplik ise güneş günün belirli bir saatinde adanın üzerinde kayalara vurmasıyla bir kartal başı gölgesi meydana getirmektedir. Kartal başının  gösterdiği yerin ne anlama geldiği de  çözülememiştir..

Ayanikola adası dün olduğu gibi bugün de sırlarını korumaktadır. Ada Ünye’den geçen bazı Yunanlı turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

Bu, gizli geçit ve demir kapı hikâyeleri halen eski canlılığını korumakta adanın altında var olduğuna inanılan hazine odası definecilerin iştahını kabartmaktadır.

 

Not: Tekrar yazıyorum, bu yazıya dayanarak kazı yapmayı veya define aramayı sakın düşünmeyin, izinsiz define ve tarihi eser aramak ve kazı yapmak suçtur. Ancak resmi makamlara müracaat edilerek izinle kazı ve define aramak serbesttir. Bu Haber 407 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI