Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
23 Aralık 2009 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Hırsızın suçu yok mu?
ecevit.osman@gmail.com

Türkiye içinde bulunduğu jeopolitik ve yanlış politikalarının da etkisi ile, saman kapan gibi problemleri üzerine çektiği gerçeği ortadadır.Yalnız, burada üzerinde durulması gereken diğer bir husus ise, gerek iç siyaset ve gerekse dış siyaset bakımından son yıllarda ülkemizin gücünün bize sağladığı gerçekler ile ağırlığımızı koyacak şekilde politikalar üretememiş olmamız da bunun önemli nedenleri olarak görülmelidir. Çeyrek asır terörle uğraştık ve gelişmeler daha uzun süre de bunun devam edeceği belirtilerini, istememize rağmen ortaya koymaktadır. Yalnız, ülkemizdeki terörün bitmemesinin nedenleri arasında iç ve dış kaynaklı çıkar gruplarının olduğu gerçeği ortadadır. Özellikle, az gelişmiş ülkelerde menfaatlerine düşkün, ucuza satın alınabilecek insanlar çoktur ve bunlar kısa sürede ikbale giden yolda her türlü yolsuzluğu, bunun içine ülkelerini satmak ta dahil olmak üzere yaparlar.

Demokratik açılımla ilgili çalışmalar ile birlikte, gerek PKK veya gerekse kanunsuz olarak yer altındaki faaliyetlerde bir azalma ve durulma beklerken bu faaliyetlerin fazlalaşması anlaşılmaz bir durumdur. Bunun iki sebebi olabilir: birincisi demokratik açılımı dillerine pelesenk etmiş olmalarına karşın, gerçekten ve samimi olarak açılımı istememelerinden; ikincisi ise demokratik açılımdan anladıklarının ise terör veya yakıp yıkmak olmasındandır.

11 aralık 2009 Cuma günü, Anayasa Mahkemesi, DTP’yi terörün odağı kabul ederek bu partinin kapatılmasını oybirliği ile kabul etmiştir. Daha önce de, Anayasa Mahkemesi aynı çizgide faaliyet gösteren, HEP (1993), ÖZDEP (1993), DEP (1994) ve HADEP(2003) gibi partileri kapatmıştır. Bu kapanan partiye, kimilerine ve bize göre de parti kapatmak demokratik idare sistemi içinde olmaması gereken en önemli husustur. Elbette, demokrasinin gelişerek, olgunlaşması siyasi partilerle olacağı için, bu fikir doğru olarak kabul edilmelidir. Yalnız, demokrasinin en önemli ayağını meydana getirirken, demokrasiyi yok etmeğe çalışmak ta bunun içine dahil olmaması gerekir. Bu bakımdan Anayasa Mahkemesi üzerine düşen görevi  hukuk açısından yerine getirmiştir. Hukukta önemli olan husus şudur ki, bir karar alındığında sonuçlar şu olur, veya bu olur anlayışı yoktur.

Ülkemizde çok partili sistemle, demokraside adımlarımızı atmağa başladığımız günden, bu güne kolay yoldan oy avcılığına dayanan bir siyaset uygulanmaktadır. Demokrasilerde esas olarak, etnik ve dini kimliklerle veya buna benzer ayrımcılıklarla partilerin kurulması ve siyasetin yapılmaması gerekir. Zira, gücü nereden aldığı belli olmayan bir otoritenin idaresi zaten demokrasi değildir. Bu durumda belirli etnik veya dini grup içinde olmayan insanlar, elbette dışlanmış olacaklardır ve bu da demokrasinin temel yasasına aykırıdır. Gerçek olan şudur ki, yasalarda yazılmayan, fakat hukukun üstünlüğü açısından demokrasinin de olmazsa olmazları vardır. Bir parti demokrasinin gösterdiği yollarla iktidar olabilir, fakat oy çokluğunun verdiği güç ile demokrasini üniversal kanunlarını ayaklar altına alarak, demokrasinin dışında, yeni bir idare sistemini ortaya koyamaz. Bunun için demokrasilerde kuvvetler ayrımı ilkesine bağlı idare sisteminin ortaya koyduğu husus budur. Bir devlet kuruluşu, yani Anayasa Mahkemesi, elbette devlet memurlarından meydana gelmektedir. Kimilerinin söylediği gibi, bunlar seçilmişleri nasıl haklarından mahrum edebilirler; bu milli iradeye karşı olmak değil midir ? Bu sorunun cevabı ise çok basittir: Millet, Anayasa ve kanunların gösterdiği ve demokrasinin üniversal ilkelerine ve hukukun üstünlüğüne göre bir partiye hükümet olma görevini vermektedir. Hükümran olma görevini vermemektedir. Bu yolda olmayanları ise, Anayasa Mahkemesi gibi kuruluşlar, millet ve hukuk adına kontrol etmektedirler ve buna devam edeceklerdir. Anayasa Mahkemesinin kararlarını yorumlarken, hırsızın da suçlu olduğunu kabul etmek gereği ortadadır. Aldığı oylara dayanarak “Sınırlarımız belli oldu” , “İntikam”  diyerek ülkeyi kana bulayanların suçu yok mudur ? Bu etnik ve dini esaslara dayalı siyaset bitmeli, ülkemizin bütün insanlarını kucaklayan, insan ve Ülke sevgisi esaslı bir siyaset temennisi ile saygılarımı sunarım.Bu Haber 2483 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI