Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
10 Ocak 2018 Pazar
PROF. DR. SAİT KAPICIOĞLU
VALİ BEY, BİRAZ DA MÜSBET BİLİMi DESTEKLESENİZ !

Vali Bey’in  Ünye ilim yayma cemiyetinde yaptığı konuşma T.C. 

Türkiye’sindeki bilim çevrelerini endişeye sevk etmiştir:

 

“ Müspet bilim ve akademisyenlik  başarı için her şey değildir.  Yaptığınız işlerde Allah rızasıyla hareket ediniz. Bir Müslümanın referansında Kur’an  sünnettir. Osmanlı yıkıldıktan sonra islam dünyasında kan ve gözyaşı hakim olmuştur. İslam medeniyetinin yeniden inşasında milletimizin yeniden uyanacağına inanıyorum. “ 

 

Bilim çağında bilimi ve akademisyenliği din hakimiyetinde tutmak düşüncesi   “ ignor  ve  agrestis “  bir davranıştır. Bilim ve akademisyenlik yer kürenin güneşidir. Bu ışığı örtmek, insanlığı karanlığa düşürür. Bilim  ve bilim adamları toplumun huzuru ve çağdaşlaşmasında öncü ve en büyük kaynaktır. Bilim adamınıın gölgesine bile basılmaz. Mülki amirlerin buna aykırı bir tavır koyması bilimde korkunç bir yıkım başlatır. Bilim yaymak,  akademik ilim yuvalarının işidir. Bilime sahip olmayanlar bilim yayamaz. Bu anlayışta eğitim almış olan 50 bin öğrencinin üniversite sınavlarında sıfır çekmesi ienkazlaşmanın habercisidir. 

İslam ülkeleri Osmanlı’nın çöküşünde göz yaşlarına  boğulmamışlardır. Aksine çöküş için savaşmışlar, düşmanlarımız ile işbirliği yaparak devletimize ihanet etmişlerdir. Askerlerimizin sularını zehirlemişler, yaralı askerlerimizi bile süngülemişlerdir. Yüz yıl önceki bu davranışları bu gün de devam ediyor. Hiçbir arap devleti ne Osmanlı’yı ve ne de Türkiye Cumhuriyeti’ni sevmez.  Hepsinin üniversitelerinde Türk düşmanlığı yapan enstitüleri vardır. Bu gün arap dünyasına aşırı ilgimizin  temelinde  bir “emperyalism  ve  ostentatious “   gayretinin görüntüsü hakimdir. Bu görüntü azamet düşkünlüğünü temsil eder.

Vali Bey’in biraz müspet ilimlerle uğraşması dileğimizdir. Sorumlusu olduğu topluma  müspet bilimin aksi telkinleri yerine onların problemleri ile ilgili gayretlerini  de bekleriz. Çünkü Ünye’de doğa ananın haklarına, tarım arazilerine, insan mutluluğuna büyük bir hukuksuz saldırı vardır. Çevre yıkımcısı çimentonun zehirleri, onlara taşaronluk yapan rantçı yönetimin dayatmalarına, Ünye’nin çöplük yapılmasına  halkın çığlığını duymanızı isteriz. Halkın huzuru yoksa yönetinin de huzurda olması beklenemez.  Şayet bu konulara gayretiniz olur ise  Sn. Valimiz, Ünyegillerin   coşku dolu,  sevgi ve saygı yüklü alkışlarını kazanırsınız.

 

 

Gelecek yazı: ÜNYE’NİN HUKUK ZAFERİ !Bu Haber 352 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI