Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
18 Ocak 2018 Pazar
MUHAMMED SIDDIK ÖZ
MEHMETÇİK KUT’ÜL AMARE ZAFERİ DİZİSİ BU AKŞAM TRT/1 de KAÇIRMAYIN!!!

Aziz okuyucular bir aydan fazla bir zamandır TRT/1de reklamını izlediğimiz KUT’ÜL AMARE ZAFERİ dizisi nihayet bu akşam (18.Ocak 2018 Cuma) saat:20.00 de başlıyor.

Bendeniz 2016 da bu Zafer hakkında kısa bir araştırma yaparak bu sütunlarda bir yazı yazmıştım. O günlerden bu güne bu zafer hakkında zaman zaman haber ve yorumlar yapıldıysa da halkımızın bu konuda pek duyarlı olduğu söylenemez.

Şimdi ise bu konu bir TV  dizisi olarak TRT/1  de ekranlara,  milletimizin hafızalarına  kuvvetli bir şekilde nakşedileceği ümidi ile bu unutulmaması gereken ZAFER hakkındaki yazımı aşağıda tekrar siz aziz okuyucularımın  dikkatine sunuyorum.

Aziz okuyucular Kut-ül Amare Zaferi nedir ne değildir? Nerede kazanılmıştır?  Kimler kimlere karşı kazanmıştır?  Kim yenmiş kim yenilmiştir?  Ne zaman nerede olmuştur?

Bir haftadır bu konu yazılı ve görsel medyada işlenmeye başlamış, dün Başbakan,  bugün de Cumhurbaşkanı tarafından İmam Hatip gençliği Derneği ÖNDER toplantısında dile getirilmiş, (29 Nisan 2016 Cuma günü)  Kut-ül Amare zaferinin yıldönümü resmi bir törenle kutlanacağı açıklanmıştır. Biz de âcizane bu önemli zaferin ne olduğunu kısa bir araştırma yaparak ve özet olarak siz aziz okuyucularımıza aktarmak istedik.

Osmanlı İmparatorluğu son yıllarında,  emperyalist, sömürgeci batılı devletlerle birçok cephede savaşırken,  1915 yılında İngilizler de Irak Cephesinde Bağdat'ı, Basra'yı işgal edip petrol yataklarını ele geçirmek için ilerliyorlardı. Havadan,  denizden ve karadan Osmanlı ordusuna saldırırken, karşılarında kendilerinden çok az bir kuvvetle direnen Osmanlı/Türk birlikleriyle karşılaşırlar.  Nureddin ve Halil Paşa kumandasındaki bu birlikler İngilizler karşısında umulmadık bir direniş göstererek düşmanın ilerleyişini durdukları gibi büyük kahramanlıklar göstererek İngilizleri geri püskürterek Kut Kalesi ve şehri içinde muhasaraya alırlar.   Aylarca süren bu mücadele sonunda iki taraf ta çok zayiat verirler.  Ancak İngilizlerin zayiatı çok daha fazladır. Destek ve yardım kuvvetleri az ve geç gelmektedir.  Nureddin ve Halil paşa kumandasındaki Türk Ordusu kıt imkanlara rağmen İman ve inancını kaybetmeden hücumlarını aralıksız sürdürmektedir.  General Townshend kumandasındaki İngilizlerin bu amansız ateş ve saldırılar karşısında kaçacak yerleri yoktur.  Zayiatları çoktu, mühimmatları ile kumanyaları da tükenmek üzere idi.   Tek çare teslim bayrağını çekmekti. Ancak bunu da kendilerine yediremiyorlardı.  Bir ara çaresizlik içinde kalan General Townshend Nureddin ve Halil paşalara haber göndererek Üç milyon Pound (İngiliz para birimi) karşılığında taarruzu/hücumu kesip kendilerinin çekilip gitmelerine müsaade edilmesini teklif ettilerse de Osmanlı/Türk paşaları bu teklifi derhal reddettiler ve teslim olun çağrısı yaptılar.  Yolun sonu görünmüştü İngilizler teslim bayrağını çektiler ve teslim oldular.  Tarih 29 Nisan 1916 idi ve zafer Osmanlı/Türkler tarafından kazanılmıştı. Sağ kalan 13.300 İngiliz esir olarak alınmıştır.

Ordumuzun zayiatı/kayıpları: 300 civarında subay ve on bin er şehit.  İngilizlerin zayiatı ise:13 General, 481 subay ve 29.875 er ölü. Ayrıca toplam 13.330 asker sağ esir alınmıştır.

Derin Tarih Dergisi'nden, İnternetten, Tarihçi Prof. İlber Ortaylı'nın Harp Okulunda verdiği konferanstan ve Milli Gazete Yazarı Ekrem Şama’nın tarih sohbetlerinden yaptığımız acele bir araştırmanın kısa özeti böyle aziz okuyucular. 

Ayni kaynaklardan geniş bir araştırma ve okumaları siz okuyucularımıza da tavsiye ediyorum.  Özellikle Nisan 2016 tarih ve 49. son sayı (bu ayki) " DERİN TARİH DERGİSİ"  bu ay bu olaya geniş yer vermiş ve özel dosya hazırlamıştır.

Başlıkta belirttiğimiz; Kut-ül Amare  zaferinden  kimlerin rahatsız  olduğuna gelince; başta  İngilizler  ve Batı hayranı işbirlikçi  yazar  çizerler,  Osmanlı ve ecdat  düşmanları,  Cumhuriyet, Hürriyet,  Sözcü, Taraf  gibi sol ve  İslam karşıtı  diğer bazı  basın yayın organları ile  ADD/Atatürkçü  Düşünce  Derneği  ÜNYE  Şubesi başkan  ve üyeleri.  ADD Ünye Şubesi başkanı Ali Rıza Ateş'in 23 Nisan 2016 tarihli Ünye Kent Gazetemizde yayınlanan beyanatında/açıklamasındaki şu satırlara bakın... "23 Nisan  kutlamalarını ve resepsiyonları kısıtlayan  zihniyete (hükümete) sormak istiyoruz… Bu zamana kadar ulusumuzun duymadığı, kutlamadığı, ne olduğunu dahi bilmediği Kut-ül Amare zaferinin kutlanması için okullara direktif ve talimat verirken terörden bahsetmezken, Atatürk'ün karşısına ona en azgın muhalif olan Nurettin paşayı dikerken, bu şahsın Cumhuriyet ve laiklik karşıtı ve şeriat yanlısı biri olduğunu da halkımıza ve çocuklara anlatmayı düşünüyor musunuz?"  Cümle aynen böyle aziz okuyucular. Bizimki bir tespit ve açıklama. Yorum sizin ve "Haber kutsal,  yorum hürdür" (Basın ilkelerinden)

 

 Yine kalın sağlıcakla.Bu Haber 2314 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI