Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
12 Şubat 2018 Pazar
ABDULLAH US
Meşru Müdafaa

25 Aralık 2017 tarihli “Meşru Müdafaa” konulu köşe yazımda konuyu şu şekilde açıklamıştım:

 “Bir ülkeden hareketle Ülkemizde yapılan terör olayları ve teröristleri destekleyen bir devletin gerçekleştirdiği olaylar karşısında Ülkemizin meşru müdafaa hakkı doğmaktadır. Bu hak kullanılarak o ülkedeki terör kampları ne kadar uzak olursa olsun askeri güç kullanılarak yok edilebilir. Sonucunda uluslararası hiçbir yaptırım uygulanamaz. Bu hak uluslara verilmiş en önemli bir haktır. Bu hakkı kullanacaklar şartlarını da mutlaka bilmelidir.”

Yasalarla tutarlılık içinde olabilecek meşru müdafaanın şartları:    

Meşru müdafaa mutlaka mevcut statüyü korumaya yönelik olmalıdır. Mevcut durumu değiştirmeye yönelik hareketler meşru müdafaa kapsamına girmez.  Meşru müdafaa saldırıcı bir karakterde olmamalı, uygulanacak metotlar, araçlar ve hedefler çok dikkatli seçilmelidir.

Temel olarak bütün tehditler meşru müdafaa amacıyla güç kullanımını hukuki kılmaz. Meşru müdafaa. hukuka aykırı durumları ortadan kaldırmak için var olan bir haktır. Bu yüzden hukuki olması zorunludur. Hakkını koruma ise daha çok ülkenin bütünlüğüne ve siyasi bağımsızlığına yönelik saldırıları içermektedir.

 Meşru müdafaanın şartlarında biri de hâlihazır veya muhtemel bir saldırı ihtimalinin bulunmasıdır. Ancak terörizmi destekleyen devletlerin askeri bir saldırı içinde olduklarını söylemek zordur. Sonuçta terörizm ile verilen zarar, askeri hareketlerle elde edilen kadar büyük olabilir. Bu durumda da meşru müdafaa düşünülmelidir. Fakat bu konuda uluslararası anlaşmalarla saptanan kesin bir hüküm yoktur.

Müdahale karşı tarafın harekâtından hemen sonra veya çok yakın zaman dilimi içinde yapılmalıdır. Hakkını kullanacak devletin çok beklemesi halinde bu hakkını kaybedeceği göz önüne alınmalıdır.

Uluslararası anlaşmalar, ihtilafların Dünya barışını ve güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde çözümlenmesini esas almaktadır. Bu yüzden meşru müdafaa hakkı başka çıkış yolu bulunamazsa kullanılacaktır. Gösterilecek barışçıl gayretlerin boşa gideceği önceden net bir şekilde görülüyorsa, o zaman meşru müdafaa hakkına başvurulmalıdır.

Gereklilik, zaman faktörünün uygun olması ve diğer önlemlerin yaptırma gücünü yitirmesi ile ortaya çıkmaktadır.

Tepki için kullanılan güç, amaç doğrultusunda ve amacı gerçekleştirmeye muktedir bir oranda olmalıdır.

Karşı tepki gösterirken saldırıyı gerçekleştiren ülkenin tamamı veya büyük toprak parçaları işgal edilemez. Ancak, terörizme destek veren veya devlet terörü uygulayan ülkelerdeki terörist kampları, saldırgan devletin ne kadar iç kesimlerinde olursa olsun imha edilebilir.

   Meşru müdafaa amacıyla güç kullanımı için gerekli tüm nedenler ortaya konulmalı ve tepkinin bütünüyle hukuki olması sağlanmalıdır. Mantıki bir nedene dayanmayan ve aşırı güç kullanılan bir meşru müdafaa, müdafaa olmaktan çıkıp gizli bir saldırı halini alacaktır.

Meşru Müdafaa durumunda kalan devletin derhal haber vermesi gereken organ Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyidir.

Güvenlik Konseyi barışın tesisi ve devamı için yeterli ve gerekli önlemleri alırsa, meşru müdafaa hakkı ortadan kalkar. Yetersiz ve etkisiz kalırsa meşru müdafaa hakkı devam eder.

 Meşru müdafaanın hukuki sayılması için gerekli şartların varlığı konusunda devletlerarasında farklı yorumlar  uygulanmasını zorlaştırmaktadır. Bütün bunlara rağmen meşru müdafaa, uluslararası anlaşmalarla bir devlete askeri güç kullanımı konusunda tanınan en önemli bir haktır.

Koşullara tam anlamı ile uyan, hukuki çerçeve içerisinde hareket ederek meşru müdafaa amacıyla güç kullanan devlete, uluslararası hiçbir yaptırım veya yükümlülük yüklenemez.

 

Amerika Birleşik Devletleri; devletlerce bizzat yürütülen terörün, askeri güç kullanımını meşru kılan bir savaş şekli olduğunu ileri sürmektedir.Bu Haber 885 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.