Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
14 Şubat 2018 Pazar
MİSAFİR KALEM
Şükrü KARAMAN / Boş Sözlere Karnımız Tok

Yarın Ankara’ya gelecek ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın,  Türkiye’nin PKK’nın Suriye’deki uzantısı  YPG’ye yapılan silah yardımı ile Menbiç’den duyduğu kaygıları gidermesi çok zor görünüyor.  Çünkü, ABD’li yetkililer bırakın kaygıları gidermeyi, Türkiye’nin mücadele ettiği PYD/YPG’li teröristlere yardımın süreceğini açıklayarak adeta ateşin üzerine benzin döküyor.

Ortadoğu ziyareti çerçevesinde yarın Ankara’da olacak Tillerson, Ürdün’de, “Türkiye’nin kaygılarını anlıyoruz ama Suriye’nin kuzeyindeki durumdan endişeliyiz” açıklamasını yapmış. Ne anlarsanız bu  sözlerden ?  “Türkiye sınır güvenliğini korumakta haklı ama biz de IŞİD’e karşı  PYD/YPG ile işbirliğini sürdürmek zorundayız” demeye getiriyor. Yani, bundan böyle terör örgütleri ile işbirliğini sürdürecek, silah yardımına devam edecek, Menbiç’e yerleştirmeye devam edecek.

Nitekim ABD Başkanı Donald Trump’ın onay için kongreye gönderdiği 2019 mali yılına ilişkin bütçe teklifinde Irak ve Suriye’de devam eden eğit-donat programı için toplam 1.4 milyar dolar ayrılmış. Bu bütçenin de 300 milyon doları terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG’nin ana omurgasını oluşturan Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) gidecekmiş.  Bütçe teklifinde YPG’ye yardımın IŞİD’e karşı yürütülen mücadele doğrultusunda yapılacağı belirtilmiş.

Şu son bütçe teklifi bile ABD’nin terör örgütü YPG’den vazgeçemeyeceğini açıkça ortaya koyuyor. ABD, Türkiye’nin haklı itirazlarına karşın, bölgeyi bölücü terör örgütü eliyle kontrol altına almak, İsrail’in güvenliğini koruma adına yardımını sürdürüyor.  Tek amacı terör örgütünü kullanarak bölgeye egemen olmak. Hiç umurlarında değil Türkiye ile müttefik olmaları, Mehmetçiklerin şehit olması.     

Yarın ki görüşmelerde de Türkiye’nin kaygılarını giderecek, tatmin edecek somut veriler ortaya koyması olası değil Rex Tillerson’ın. Yine o bilindik “IŞID ‘i temizlemek için YPG’ye yardım ediyoruz”  teranesini yineleyecek, belki de NATO müttefikimiz olduğunu bile söyleyecek. Hiç inandırıcılığı yok bu sözlerin. Yıllardır bu ve buna yakın sözleri ediyor, bildiğini okuyor ABD. Onun için yarın ki ziyaret nafile bir ziyaret olmaktan öteye geçemeyecek. Demem o ki, ABD’li yetkililerin bölücü terör örgütlerine ilişkin baştan savma,  boş sözlerine, vaatlerine kanacak durumda değil Türkiye. Oyalayıcı içi boş sözlere artık karnımız tok.    

Zaten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da “Söz vaat istemiyoruz. Somut adımlar istiyoruz. Ya ilişkileri düzelteceğiz ya bu ilişkiler tamamen bozulacak. Başka seçeneği yok” diyerek ABD’ye uyarısını yaptı. Her ne kadar geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Donald Trump’ın Güvenlik Danışmanı McMaster arasında gerçekleştirilen görüşmenin ardından “stratejik ortaklığımız devam edecek” açıklaması yapılsa da Türkiye ile ABD arasında var olan gerginlik yadsınmaz şekilde ortada.

Sözün özü; Türkiye kendi güvenliği için YPG’ye karşı Zeytin Dalı Harekatı’nı yürütüyor, ABD bu terör örgütüyle işbirliği yapıyor, Türkiye’ye karşı silahlandırıyor. ABD’nin bu tutumu hem dünya hem de NATO ittifakı için çok çirkin ve felaket bir durum.

 Bu arada Türkiye’nin düşmanı olan terör örgütüne yardım ve yataklık yapan ABD hala neden İncirlik Üssü’nü kullanıyor? Artık ABD askerlerini oradan çıkarma zamanı gelmedi mi?

 

Çünkü karşınızda müttefikten çok ,Türkiye’ye cephe almış bir ülke var. Hal böyle iken ABD ‘nin İncirlik’i, Malatya’daki Kürecik üslerini kullanması ne denli doğru.

Eğer, yarın Tillerson’dan tatmin edici, kaygıları giderici somut adımlar, içi dolu sözler gelmezse üsler de kapanabilir. Zaten,  ABD Dışişleri Bakanı’nın Ürdün’deki temaslarında  bu ülkeye yeni askeri üssün kurulmasını gündeme getirmiş. Anlaşılan, ABD de İncirlik’in askerlerine yasaklanmasına karşı bölgede yeni üs arayışında. Bakalım yarın ki görüşmede Türkiye’nin sorularına doyurucu yanıt verebilecek mi Rex Tillerson.

 

Bu arada, Çin’in Şam Büyükelçisi Suriye’deki gelişmelere seyirci kalamayacaklarını, bundan sonraki görüşmelere katılacaklarını açıklamış. Hızla gelişen, ABD’ye meydan okuyan Çin artık dünyadaki gelişmeleri uzaktan izlemeyeceğini , başaktör olacağını Şam Büyükelçisinin ağzından duyurmuş oldu. Öyle görünüyor ki, ABD ve Rusya’nın yanında Çin de artık bölgesel sorunların çözümüne aktif katkıda bulunacak, rol alacak.Bu Haber 213 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI