Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
14 Şubat 2018 Pazar
YAŞAR KARADUMAN
Valentinstag Valentines Day Jour de la Saint Valentin Sevgililer Günü

Bugün 14 Şubat… Sevgililer Günü

Avrupa’dan bize gelmiş bu günün adı dünya ve Avrupa ülkelerinde “ Valentinstag-Valentine’s Day- Jour dela Saint Valentin, yani  Valentin Günü” dür..

Günün original adı  “Sevgi Bayramı”dır.

 

Çıkış noktası olan Romalı din adamı Aziz Valentin bu günün bir sevgi bayramı olarak kutlanmasını istemişti, ama bayrama “Sevgililer” sahip çıktılar.

Bu günün hikayesi oldukça karışıktır, birkaç versiyonu var, en geçerlisi aşağıda anlatacağım şeklidir.

Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel bir gündür. Valentin adındaki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır.

Bu nedenle birçok ülkede “ Valentin Günü” denir.

Bu günün hikayesine baktığımızda karşımıza “ Valentin” adında bir din adamı çıkar,   Valentin bir Hristiyan olduğu için Türkiye’de  “Valentin Günü” denmemiş, “Sevgililer Günü” denmiştir.

Hristiyan kökenli günlerden biri olduğu için birçok Müslüman ülkelerde kutlanmaz ve Müslüman ülkelerde bu günle ilgili ürünlerin satışı hediye alınıp verilmesi yasaklanmıştır.

 

Sevgililer Gününün Hikâyesi

Eski Roma'da 14 Şubat günü  önemli bir gündü, bugün Luper Bayramı başlıyordu.

Hangi genç bayanın hangi genç erkek ile bir çift oluşturacağı  Luper Bayramı'nın arife günü yapılan bir çekiliş ile belli oluyordu.

Roma İmparatoru İkinci Klaudius,   ordusunda savaşacak asker bulamıyordu, ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin sevgililerini ve eşlerini bırakmak istememeleriydi, bu yüzden Roma'daki tüm nişan ve evlilikleri yasakladı.

Aziz Valentin, Klaudius'un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. İmparator bu durumu bir süre sonra öğrendi, Aziz Valentin tutuklandı ve ceza olarak sopa ile dövülerek Milattan Sonra 270 yılının 14 Şubat günü öldürüldü.

O gün bugündür her yıl 14 Şubat Valentin Günü olarak kutlanmaya başladı.

 

İlk Sevgililer Günü

Aradan geçen uzun zaman sonunda Papaz Valentin’e Vatikan kilisesi tarafından “Aziz” ünvanı verilerek 14 Şubat 496 tarihinde 14 Şubat “Aziz Valentin” günü ilan edildi.

İlk Valentin günü kutlaması,1840 yılında Amerika’da gerçekleştirildi.

14 Şubat 1840 tarihinde, Esther, adında bir genç kızın sevgilisine bir kart göndermesi ile her yıl 14 Şubat tarihinde, sevgililerin birbirlerine, aşk ve sevgi ifadeleri yazılı kart yollamaları hediye almaları alışkanlığı ortaya çıktı.

Ama günümüzde, bu mesaj yollama, sevgilileri pek tatmin etmemiş olacak ki, işin boyutu değişti ve büyük bir hediye sektörü ortaya çıktı ve o gün bugün herkes bütçesine göre sevgilisine günün anlamına uygun hediyeler almaya başladı..

Umarım siz bugün sevgilinizi unutmamışsınızdır.

Tarihçiler karşı çıkıyor

Tarihçiler ise, 14 Şubat’ın sadece sevgililere mal edilmesine karşı çıktılar, Aziz Valentin’in bu günü bir ”Sevgi Bayramı”  olarak kutlanmasını istediğini iddia ettiler. ”Bizde sevgili sayılırız” diyerek bu günün bir ucundan da evli çiftler tuttular. 

Oysa bugün tarihteki anlamıyla bir Sevgi Günüdür, yalnız sevgililere ait değildir, Aziz Valentin idama giderken bu günün sevgi bayramı olarak kutlanmasını istemiştir. Hatta Aziz Valentini en çok destekleyen çocuklar olmuştur.

Hikayesinde bir Hristiyan papazı olduğu için Müslüman ülkeler bu güne ilgi göstermedi, hatta Müslüman ülkelerin çoğu bu günle ilgili her şeyi yasakladı. Türkiye ise adını Sevgililer Günü olarak değiştirip kutlamaya başladı.

 

Benim gençlik yıllarımda

Böyle bir gün yoktu.

Benim gençlik yıllarımda Türkiye’de böyle bir gün yoktu. Biz sevgilimizi yılda bir defa değil hep hatırlar ona hediye almak için bir gün beklemez ne zaman paramız olursa o zaman alırdık, gerçi gençlikte hiç paramızda olmazdı..

Benim de Sevgililer Günü’ nün varlığından Almanya’ya gittiğimde haberim oldu..

İş çıkışı eve giderken bir çiçekçi dükkanının önünden geçerdim, çicekçide yarı zenci bir kız çalışıyordu, ara sıra selam verirdi, o kız  birden önüme fırladı bana bir tane gül verdi, galiba beni biri ile karıştırdı diye düşündüm, “Bana mı?” dedim, “evet” dedi, niye dedim “Heute Valentins Tag” (Bugün Valentin  günü) dedi. 

Ben garibim Valentin günü nedir   bilmiyordum yine de saf saf teşekkür ettim aldım, jeton eve gelince düştü..

Eşim elimdeki gülü görünce. “Bana mı?” dedi. “Hayır çiçekçide çalışan kız verdi, bu gün Valentin Günü imiş” dedim.

Gülü elimden alıp pencereden attı ve “Valentin günü sevgiler günü demek, o zenci kız senin sevgilin mi?” deyince ben uyandım, sonra gönlünü almak için gittim bir sepet gül aldım zenci kızdan, “ benim başıma ne işler açtın”  dedim.

Ülkemizde her şeye bir gün uydurmak adeti  “Anneler Günü” ile başladı. Gençlik yıllarımızda anneler günü de yoktu, ama dünyada kutlanıyordu, daha bize gelmemişti, peşinden “Babalar Günü” geldi daha sonra her şeyin bir günü oldu. Ülkemizde bu günlerden en çok ilgi gören günler “Anneler Günü” ve “Sevgililer Günü”dür.

 

Günümüzde Sevgililer Günü

Bu gün olayın ticari yönü çok fazla önem kazanmış, sevgililer günü tüm dünyada ticaretin canlandığı bir gün haline gelmiştir.

 Türkiye'de ilk Sevgililer Günü'nün kutlandığı tam tarih kesin olarak bilinmemekle birlikte 1980'li yıllardan sonra kutlanmaya başlandığı düşünülmektedir.

Bu güne  “Sevgililer Günü” denmesi bir karmaşayı da beraberinde getirmiştir.

Kim sevgilidir, kim değildir.

İnsanlar bu gittikçe sevgisizleşen dünyada  sevgisini birine göstermek istiyorsa illa ki bizim düşündüğümüz anlamda sevgili olmak zorunda mıdır?..

Siz en iyisi mi kim olursa olsun sevdiklerinizin  kıymetini bilin..

Sevgiyi  ve sevdiklerinizi kaybetmeyin, sevgiyi kaybolursa, 365 gün Sevgililer Günü olsa da faydası yoktur..

 

Sevgi ve Sevgililer Gününüz kutlu Olsun.Bu Haber 857 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI