Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
28 Aralık 2009 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Ben söylemiştim
ecevit.osman@gmail.com

“Ben söylemiştim” sözünü pek kullanmak istemem, sevmem, zira bu sözün arkasında, yapılması gereken ve yapılmayan işlerden dolayı meydana gelen hatalar ve pişmanlıklar vardır. Ülkemizde gündemine lütfen bir bakınız. Değil gün, dakikalara bağlı olarak değiştiğini veya değiştirildiğini görüyoruz. Açıkça, birkaç defa; DTP, PKK ve İmralı’nın aynı üçgenin köşeleri olduğunu ve emirlerin ise malûm şahıstan alındığını yazmıştım. Emirlerin nereden geldiğini ve problemin ne olduğunu tespit etmeden sorunları halletmek mümkün değildir.

 Türk ile Sayın Başbakanımız bir görüşme yaptı ve sözde barış elçisi olarak 34 adet PKK’lı, Abdullah Öcalan’ın emri ile Türkiye’ ye geldi. Sınırda, açık olarak İmralı’nın emri ile geldiklerini ve pişmanlık yasasından yararlanmak istemediklerini de ifade ettiler. Bütün bunlara rağmen, kahramanlar gibi karşılanarak; demokrasinin havari’leri olduklarını göstermeye çalıştılar, fakat her gittikleri yere barış bir tarafa kaos ve terörü götürdüler. Hemen akabinde İmralı’daki koğuşun büyüklüğü gündeme geldi, bunu bahane ederek olaylar çıkarıldı ve masum birçok insan zarar gördü. Özellikle, bu olaylarda dikkatli olunmasını da yazmıştım. En korkulanı ise Bulanık-Muş’ta ortaya çıktı. Şurası geçektir ki, kimileri bulanık havayı sever ve bundan kendilerine bir menfaat çıkarmak ister. Bu bakımdan Ülkemiz insanının sağduyusu çok yüksektir ve bunu çok defa ispat etmiştir. Emniyet güçlerinden ümidi kesenler veya bu ortamdan yararlanmak isteyenler telafisi mümkün olmayan bazı durumları yaratabilirlerdi. Allah’a şükürler olsun ki, Ülkemiz böyle bir kaos içine sürüklenmedi.Şunu açıkça ifade etmek gerekir ki, malum bazı mihraklar bunun için epeyi gayret sarf ettiler.

Akabinde, 12 aralık günü Anayasa Mahkemesinin aldığı karara karşı, sine-i millet’e döneceklerini müteaddit kere ifade edenlerin, merkezi otoritenin emri ile nasıl çark ettiklerini de ibretle  gördük. Otuz bin kişinin katili olan Öcalan’ın emri ile, istifa yerine yedek olarak kurulan BDP’ nin çatısı altında birleşmeğe karar verildi. Hemen faaliyete geçilerek 19+1 için ve grup kurma çalışmalarına başlandı. Daha önce de yazmıştım, o kadar ucuz insan var ki, bunu da yapacaklarına inanıyorum. Yeter ki, İmralı emir versin. Yalnız , burada dikkatlerden kaçan veya üzerinde durulmayan en önemli husus BDP şemsiyesi altında grup kurarak ortaya çıkan parti, şekillenirken, terörün odağında olan bir kişiden emir alarak bunu yapmaktadır. Bu bakımdan ilk günden bu parti Anayasamıza aykırı olarak ortaya çıkmaktadır. Türk’ün ifadesinde, Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde aynı çizgideki 6-7 partinin bu şekilde kapatılamadığı yer almaktadır. Yalnız, demokrat olduklarını her an ifade etmelerine rağmen, terörden vazgeçemeyen bu insanların demokrasi ile ilişkilerinin ne olduğunu anlamak ta mümkün değildir. Çok defa ifade ettiğim gibi, hatalar devam ettikçe, kapanmalar da devam edecektir. DTP veya BDP veya bu grubun öncelikle demokrasiye gerçekten inandıklarını ispat etmeleri gerekir. Zira, şimdiye kadar olan sicilleri buna olanak vereceğe benzememektedir.

Bugün bir çok yazarın da ifade ettiği gibi, otoritenin esas kaynağı ayan, beyan belli oldu. Benim gibi kimi yazarlar bunu çok önceleri yazmış ve adresi açık olarak belirmişlerdi. Devletin üst kademelerindeki birçok kişi, İmralı’nın dikkate alınmayacağını ifade etmelerine rağmen doğrudan olmasa bile, dolaylı olarak bu otoritenin dedikleri yapılmaktadır.

Daha önce de yazmıştım, yine burada yineliyorum. Türkiye’deki “Demokratik Açılım” bu hali ile uygulanamaz durumdadır. Zira, dış odaklı, İmralı’nın yönettiği DTP veya BDP veya PKK ile bir yere gitmek mümkün değildir. Belirli bir halk’ın haklarını Demokratik yönden savunmak isteyenler, Demokratik teamüllerden ödün vermemeleri gerekir. Bir taraftan Demokrasi havarisi kesilerek halkınızın haklarından dem vuracak, diğer taraftan Tokat-Reşadiye’de olduğu gibi aba altından sopa göstererek, Türk Askerlerini, Mehmetçikleri şehit edeceksiniz; bu durum kimsenin gözünden kaçmamakta, mızrak çuvala sığmamaktadır.

Herkesin soğukkanlı olduğu ve barışın egemen olduğu ülke temennisi ile saygılarımı sunarım.Bu Haber 1546 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI