Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
20 Şubat 2018 Pazar
RECEP ÖZCAN
Köyde Ambarlar

Ambarlar evin kileridir. Erzak deposu olarak kullanılır. Gıdalar fırınlarda kurutularak buralarda muhafaza edilir. Bölgemiz rutubetli olduğu için ambarlar çürümeyi geciktirir. Böylece yiyecekler çürümeden tüketilmiş olur. Meyvelerden elma, armut ve hurmalar mısır gazallarının içinde çabuk çürümesin diye yine ambarlara konulurdu. Özelliklede sapsarı olan o karpuz elmalar ne datlu olurdu. Bu lezzeti tadanlar belki hala unutmamışlardır.

            Ambarlar ağaç yapılardır. Genelde köylerde ise kestane ağacından yapılmıştır. Sekiz tane köşeli taşlar düz bir mekâna yerleştirilir. Bu taşların üzerine ise iyice dört köşe olarak yontulan ağaçlar oturtulurlar. Bu ağaçların başları birbirine geçirilir böylece birbirine kenetlenir. Bu kalın kalaslara delikler açılır, açılan bu deliklere hazırlanan direkler yerleştirilir. Direklerin sayısı genelde sekiz veya on tanedir. Direklerin başlarına şapka gibi yuvarlak tekerlekler takılır. Bu tekerlekler ambarlara fare çıkmasını önlemek amaçlıdır. Direkler üstüne böylece büyükçe bir oda inşa edilir.

            Tekerleklerin üzerindeki kalasların üstüne kalın tahtalarla birbirine geçmeli olarak ambar yapılır. Tahtalar başları birbirlerine geçmeli olduğu gibi köşelerde birbirine kenetlidir. Ambarlarda çatı dışında çivi kullanılmamıştır. Dörde dört veya beşe beş şeklinde yapılmıştır. Kısacası bir oda büyüklüğündedir. Tamamı ağaçtan, tahtadandır. Hatta eski ambarların çatı örtüsü bile parça tahtalardır. Duvarlarındaki tahtalar da deliklidir. Dışarıdan hava girmesi içindir. Böylece yiyecekler çürümeden kurtulmuş olur.

            Genel itibariyle evlerin yanındadır. Evin gıda ambarıdır. İki katlı ve direkler üstüne kondurulmuştur. İskele ile çıkılır. İskelenin konduğu yerde balkon vardır. Çatı katıda kullanılır. Ambar kuşları dediğimiz küçük kuşlar bu çatı içlerinde yaşarlardı. Kış günlerinin o karlı ortamında tuzaklarla kuş tutmak çocukların en büyük zevki idi. Ambarlarda yiyecekler azalınca bu kuşlarda azalmıştır. Genelde anahtarlarını kaynanalar kuşaklarında gezdirirlerdi. Yiyecek deposu olduğu gibi başka amaçla da kullanılırdı. Farelerden gıdaları korumanında en önemli yoludur.

Özellikle mısır kurutmak için birebirdir. Hatta bu amaçla burada kurutulan mısıra seren mısırı denir. Yine ambarın diğer bir adı da serender’dir. Veya nayla diyenlerde vardır. Küçüklerine bagen de denir.  Ev içinde ayakaltında olan ne varsa ambarlara konur oralarda muhafaza edilir.

Mısırlar, gabuklu bölceler, fırın darılar, cögüzler, kurutulan meyveler, meyveler, küplerde turşular ve üst üste dizilen yokalar. Veya başka yiyecekler buralarda saklanır.  Fındık zamanı yağışlı durumlarda bile fındık burada kurutulur. Eskiden harmanda fındıkları beklemek için buralarda yatılırdı. Düğünlerde damatlar buralardan indirilerek insanların önüne güvey olarak çıkartılırdı.

Mahalle ortalarında olan ambar altları oturma alanları idi. Komşular akşamları veya belirli zamanlarda buralara gelerek sohbet ederlerdi. Büyüklerimizin sohbet mekânlarıydı. Fındık patozları çıkmadan önce ambarların altları fındık icitleme yerleri olarak kullanılırdı. Mısır soyma alanları idi. Bal (pekmez) kaynatma, düğün yemekleri pişirme, yoka açma, bakır kalaylama gibi amaçlarla kullanılırdı. Düğünlerde damatlar buradan hediye takma alanına götürülürdü. Kısacası en iyi şekilde çok amaçlı kullanılırdı. Günümüzde ise sayıları azaldığı gibi işlevi de azalmıştır. Ekim alanları fındık bahçesi olduğu, yeni yapılan evlere artık fareler girmediği, köyde insanlar azaldığı için ambarlarda işlevini yitirmeye başlamıştır. Ama bu atasözümüz hala işlevini yitirmemiştir. “Aç tavuk kendi darı ambarında sanır” 

 

Günümüzde de kullanılan ambarlar bir devrin önemli kültürünü oluşturmuştur. Azalmasına rağmen yine de kullanılmaktadır. Tarihi eserler gibi köylerimizi süslemektedir. Bu Haber 1326 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.