Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
5 Mart 2018 Pazar
ABDULLAH US
Siyaset-Politika

Yukarıdaki kelimeleri kullanırken hep birbiri içine katarak yazar ve konuşuruz. Bunlardan politika kelimesini açarsak; poli “çok,” tika “yüz ve yol” anlamlarına gelmektedir.

            Konuya çok yüzlülük, çok yolluluk şeklinde bakmak; bütün yüzsüzlerin ve yolsuzların içinde bulunduğu sistem olarak değerlendirmek yanlış olacaktır!

            Siyasete kirli,  siyasetçileri ikiyüzlü, yalancı, sahtekâr düşünceleriyle algılarsak iyice batağa saplanırız!

            Siyaset hayatımızın her dönemini şekillendiren, bilimsel gelişmelere paralel, dünyanın ve evrenin geleceği hakkında yönlendirmeler yapabilen, gerçek bir olgudur.

            Siyasete ilgisiz kalanlar ülke ve gezegenleri ilgilendiren sorunların karar süreçlerinde yer alamayacak, sonra da alınan kararlara itiraz edecek, karar alanları da hor görmeye başlayacaklardır!

            “Siyasetle ilgilenmeyen aydınları bekleyen sonuç, cahiller tarafından yönetilmeye razı olmaktır. Asıl önemli olan ve memleketi temelinden yıkan, halkını esir eden, içerideki cephenin suskunluğudur” diyor Mustafa Kemal ATATÜRK.

            Günümüzde siyasetle uğraşmayan insanların devlet adamı olmaya ve karar organları içinde yer almaya hakları da yok gibidir.

            Siyaset dünyada ve ülkemizde şehirleşmenin gelişmesine paralel olarak artma göstermiştir. (Bu konuda gücümün ve hafızamın yettiği kadar Cumhuriyetle birlikte ülkemizde görülen nüfus hareketleri konusunda başka bir yazı yazmayı da düşlüyorum.)

            Bu yönetim döneminde, ülkedeki gelişmelere uygun atasözlerimizde de söylem ve anlam değişiklikleri olmuştur:

            SAKLA SAMANI EŞEKLER AÇ KALSIN!

            SAKLA SAMANI, ÇALDIRMA, İTHAL SAMAN KULLANMA!

            Bizim çocuklar ya şehit oluyor ya da mayına basıyor. Bazı bedelliciler “Ben de şehit olmak istiyorum” diye bağırıyor. Bazıları da harekât merkezlerinde boy gösteriyor. Bir başkası da “Baban şehit olunca bayrağını da sen çekersin” diyor. Şehitlerimiz ve gazilerimizin Dünya denizlerine açılmış gemileri de yok. Genelde tek katlı sıvasız evlerde oturuyorlar. Ve bunlar artık atasözünü şu şekilde haykırıyorlar:

 

            HER BACAK KENDİ KOYUNUNDAN ASILACAK! 



Bu Haber 696 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.