Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
7 Mart 2018 Pazar
TURGAY GÜVEN
Barış Gönüllüleri, Elmalı Turta ve Peşpeşe Devrilen Domino Taşları (3) (Devam)

Gönüllülerin Türkiye mecarası, yaklaşık 10 yıl kadar sürmüş, 1971 yıllından itibaren  Türkiye anlaşmayı fesh etmiş ise de, gönüllülerden bir kısmının, ileriki yıllarda da, sonradan adları Anadolu liselerine çevrilecek olan,  o zamanki Maarif Kolejlerinde çalıştıkları bilinmektedir. Bu süre içerisinde ülkemizde 1460  Barış Gönüllüsü görev almış olup, bu  gönüllülerin büyük kısmı, başta, Ankara olmak üzere, orta Anadolu, Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinin şehir merkezlerinde çalışmış  iseler de,  zaman içerisinde koşulların gevşetildiği, doğu –güneydoğu bölgeleri ile küçük taşra şehirlerinde de görev verildiği görülmüştür. Daha öncede anlattığım gibi gönüllülerin büyük bir kısmı, eğitim  alanında, İngilizce öğretmeni olarak, ayrıca, sağlık, ekonomi ve ilginçtir ki,  özellikle çocuk yuvaları  vb. birçok alanlarda görev almışlardır.

Örgütün çalışmaları, gittikleri her ülkede, girdikleri her toplumda farklı birtakım tepkilerle karşılanmıştı. Bırakınız, bazı gelişmiş Avrupa ülkelerindeki, ekonomik-sosyal-kültürel-etnik kökenli milliyetçi tepkileri,  gönüllü gelmiş bu kişilerin,  gelişi güzel, vurdum duymaz, yerli yersiz üstünlük-kibirlilik halleri,  elin  sömürgelikten     yeni çıkmış Afrikası’nda-Nijerya’sında bile,  bir barış gönüllüsünün, “iğrenç ve kesinlikle ilkel yaşam koşullarında bir ülke” deyimi  dahi, şiddetli tepkilere neden olmuştu. Sanki, seni pembe davetiyeyle düğüne mi davet etmişlerdi. Memleketin halini bilerek, yardıma, kurtarmaya gelmişsin, elinden geleni yap.

Daha sonraki yıllarda, değişik Amerikan yönetimleri sırasında, yönetimlerin konuya bakış açılarına ve ayrılan harcama ödeneklerine göre  inişli çıkışlı seyirler gösteren kurum çalışmaları, Sovyetlerin yıkılması , serbest kalan doğu Avrupa, Kafkaslar, orta Asya ve  Afrika ülkelerinin de gurublara katılmaları  ve  bunun yanında, yine Demokrat Partili bir başkan olan Başkan H.B.Obama’nın kuruma özel bir önem vermesi sayesinde, her zamankinden kat kat fazlasıyla artmış olup, tüm dünya genelinde, kuruluşundan günümüze kadar, kurumun, yaklaşık 140-150 kadar ülkede ve  200 -300 bin civarında gönüllüyle hizmet verdiği tahmin edilmektedir.

Sonuçta, dünyanın birçok geri kalmış ülkesinde ki bu tür haller, zaten , savaş sonrasında, kurtardığı, Avrupa’nın bir çok  ülkesinde, üsler- kışlalar-yerleşimler kurmuş, artık bir nevi işgal ordusuna dönüşmüş   Amerikan ordusuna karşı git gide artmakta  olan milliyetçi-anti emperyalist  tepkilerle birleşince ve de, üstüne üstlük, Amerika’nın, Sovyet Rusya ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin  güney doğu Asya’da git gide artan güçlenmelerine karşılık, komünizmin yayılmasını önlemek amacıyla başlattığı Vietnam savaşının çirkin görüntüleri, tüm dünyada,  ‘Çirkin Amerikalı’, ‘Yankeelerin emperyalist işgali’,  ‘Go Home’  vb.  sloğanlarla  şekillenen,    anti Amerikan dalgalanmalarına yol açıyordu.

Tepkilerden en ilginci ise, neden, hep, genç güzel kızlar, yakışıklı erkekler yerine, teknik eleman, girişimci yetiştirecek eğitmen gibi daha yüksek kaliteli kişilerin gönderilmediği idi ki, buna Amerikalıların yerine ben cevap vereyim. Amerika, hiçbir zaman,  teknoloji öğretici, öğrenilen tekniklerle  sanayi  iş alanı açıcı, isdihdam yaratıcı,  ekonomik yardım yapmaz. Ya eski malını hibe eder, ya da sana tesisi kurdurup, getirdiği kendi teknolojisini kendi kullanıp parasını alır. Eski bile olsa, sana  teknolojisini  vermez ve öğretmez.                     

O zamanlar, Amerikan hükümeti, nüfuz edebildiği ülkelere hazır paketlenmiş gıda yardımı da yapıyordu. Benim öz Amerikan malzemesi Amerikalı yiyecek ve  içeceklerle tanışmam, daha önceki yıllara rastlamıştır. Bismillah, daha, ilkokul birinci sınıftayım, okulda ders aralarında, Amerika’dan  gıda yardımı olarak ülkemize gönderilmiş, süt tozundan bir kazan süt ve üzerinde, el sıkışan Türk ve Amerikan bayraklı iki elin bulunduğu, teneke kutulardaki margarinden hazırlanan,  yağlı  ekmek dağıtımı uygulanması başladı.  Amerikan hükümetinin kalbinde yatan ince düşünce, mutlaka, “Dostumuz  Türk çocukları, gençleri iyi beslensinler, bizi sevsinler, bizim hakkımızda iyi duyguları oluşsun, ikram olarak içtiği bir kahveyi kırk sene unutmayan, iyi kalpli, saf-temiz  Türk insanı, boğazından geçen lokmanın minnetini hiçbir zaman unutmayacaktır.” Şeklinde idi. Hep aklıma gelirdi, bizim gençliğimizde,  Amerikan aleyhtarı gösterilerde bağırıp çağıran arkadaşları gördükçe, hep düşünürdüm.”Acaba, bunlar o gelen sütten, yağdan yiyip, içmemişler miydi.” diye.”Hani, “ İnsan biraz minnet duyar.”değil mi?

Ondan sonraki hayatımın uzun yılları boyunca, turta,  Amerikalı ve domino taşı görmediysem de,   yıllar boyunca  okuduğum sol siyasi literatürde,    Amerikalıların ‘Domino Teorisi’ deyimine oldukça sık rastlayacaktım.  Kısaca anlatırsak, Amerikalılar her girdikleri yerde, oyunun taşlarını kendi oyun kurallarına göre dizdiriyorlar, yani, o ülkelerin kurulu düzenlerini bozdurup, kendi siyasi ekonomik sosyal felsefelerine göre ve özellikle de kendilerine bağımlı olacak  bir düzene sokuyorlar,  sonunda, taşları birer birer geri alıyorlar,  benim gibi bu işte acemi isen, taşlar patır patır yerde, sen de  boynu bükük bakakalıyorsun.  

Elbette ki, o insanlar da, ülkesel ve  kişisel düşünceleriyle, birer yabancı misafir olarak geldikleri bu  toplumlara, kendilerince, yararlı olmak amacıyla gelmişlerdi. Mutlaka, büyük çoğunluğu iyi niyetli insanlardı. Lakin,  o günkü dünya ülkelerini kat kat geçen muhteşem bir üretim- tüketim ekonomisi ile askeri gücüne sahip,  ekonomik-askeri  süper güçlü bir ülkeden geliyorlardı. Onların  dünyaları,  diğerlerinden tamamen farklı idi.

“ Bu tür bir eğitim-kültür programının kabul edilmesi doğrumuydu?”  Derseniz, zaten ülkemizde, Osmanlı’dan kalma, Lozan’da da kabul edilmiş, Robert Kolej-Amerikan-İngilizce, Galatasaray  Lisesi–Fransızca ve Alman Lisesi-Almanca vb. gibi bir çok yabancı dilde eğitim veren okullar-kurumlar  var idi. İstanbul’da, çok küçük bir zümreye eğitim verebilen bu kurumlara mukabil, 1955 yılından itibaren,  Maarif Kolejleri adı altında  İstanbul, İzmir, Eskişehir, Konya, Samsun ve Diyarbakır’da İngilizce-yabancı dilde eğitim veren okullar açılarak, kaliteli bir dil eğitiminin, yurt geneline yayılması amaçlanıyordu.

“ Maarif Kolejleri’nin, buralarda çalışan Barış Gönüllüleri’nin, hiç mi   yararı olmamıştır?” diye soracak olursanız. Olmaz olur mu, onlar,  ülkemizin, ülkemiz insanının,  çağdaş dünya ile entegrasyonunu sağlayan, bugünkü yaygın  İngilizce eğitiminin temelleri olmuşlardır. Saygılarımla. Turgay Güven

 

Not. Topçu Marşı. “ Gürler zaferin teranesiyle / Coşkun sesi bir topun derinden derine…”  Kahraman Topçularımıza armağan olsun. Kendilerini kutluyor ve  daha nice başarılar, nice zaferler  diliyorum.Bu Haber 272 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI