Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
7 Mart 2018 Pazar
YAŞAR KARADUMAN
Burhan Bey Yalısı Satışa çıkarıldı Ünyeliler Yalının Müze yapılmasını istiyor

Yerel basında yer alan bir habere göre Ünye’nin simgesi olan, Ünye’ye her gelenin önünde fotoğraf çektirdiği ve Ünye’yi anlatırken en çok fotoğrafını kullandığımız ev olan BURHAN BEY YALISI denilen deniz kenarındaki tarihi Rum evi bir emlakcı vasıtası ile satışa çıkarılmıştır.

Burunucu-Çömlekçi Mahallesi ve yakın çevrede oturan bizim kuşağın anılarında bu evin ve bu evin eski sahibi olan eğitimci-öğretmen-yazar Burhan Hanhan ailesi ve çocuklarının büyük yeri vardır.

Yalının bulunduğu yerin adı bugün kullandığımız yol daha yapılmadan Kumluk’tu deniz bazen eski yola kum doldururdu, bugün kullandığımız yol yapılırken zemin denizden yükseltildi, evin şekli de bugünkünden farklıydı yandaki sonradan eklenen giriş merdiveni yoktu eve bugün yaya kaldırımından altta kalan ana kapıdan girilirdi.

Yalıya adını veren Burhan Hanhan birkaç kuşaktan Ünyeli bir kaptan torunudur, 1904 yılında babasının hâkim olarak atandığı Tokat’ta doğmuştur, ikinci çocuktur kendisinden önce ağabeyi Vahap kendisinden sonra Ziya dünyaya gelmiştir.

Burhan Beyin babası Haşim Bey 1912 yılında savcı olarak tayin edildiği o zaman Osmanlıya ait olan Makedonya’nın Manastır kasabasında bir Sırplı tarafından şehit edilmiştir. sekiz yaşında olan Burhan annesi ve kardeşleri ile Ünye’ye dedesinin Çamurlu Mahallesindeki evlerine dönmüştür. Anne Mukaddes Hanım bundan sonra evlenmemiş çocuklarını yetiştirmiştir.  Şahap ve Burhan öğretmen Ziya ise avukat olur.

Burhan Bey  mezun olduktan sonra Fatsa’ya tayin olur  orada  İstanbullu öğretmen arkadaşı Nazif Tüzüner’in annesi ile  Fatsa’ya ziyarete gelen kız kardeşi Refika Hanım  ile tanışır ve 10 Ağustos 1927 günü evlenirler..

Burhan Bey’in bu evlilikten üç kız dört erkek çocuğu olur, Gülhis, Aysel, Günsel, Onur, Yüksel, Uğur ve Cumhur. Gülhis ve Aysel öğretmen olurlar, Çocuklardan bugün bir tek Cumhur Hanhan hayattadır o da avukatlık mesleğini seçmiştir Bodrum’da yaşamaktadır, Onur ise birkaç yıl önce Amerika’da vefat etmiştir. Yüksel ve Onur denizci subay olmuşlardır.

 

 

 

Erken Ölüm

Daha uzun yıllar yaşaması ve ülkeye hizmet etmesi beklenen bu Atatürkçü öğretmen, eğitimci, yazar, tiyatrocu, müzisyen Burhan Bey ‘in kalbi bu hızlı tempoya dayanamaz ve 7 Şubat 1951 de kalp krizi sonucu vefat eder, daha çok gençtir ölümünün üzerinden yetmiş yıl geçtiği halde memleketinde bugün dahi silinmeyen izler bırakmıştır. Anne Refika Hanım çocukların eğitimi için 1927 yılında gelin olarak geldiği Ünye’den 1959 yılında İstanbul’a ailesinin yanına göç eder ve Burhan Beyden kırk yıl sonra 1998 de hayata gözlerini yumar.

Burhan Hanhan Atatürk ve Cumhuriyet ilkelerine sıkı sıkıya bağlı idealist bir eğitimciydi, sırası ile Fatsa, Aybastı, Bolaman, Yalıköy ve Ünye´de öğretmenlik ve başöğretmenlik yapmıştı. Ünye´de Halkevinin kurulmasına önayak olmuş başkanlığını yapmıştı.

Burhan Hanhan´ın en büyük amacı Cumhuriyeti ve Atatürk ilkelerini öğretmekti. Açık havada halkı ve köylüleri toplayıp "Sıtmaya Karşı Mücadeleyi" detayları ile anlatıyorlar ve gene açık havada kurulan sahnelerde Akkuş´ta tiyatro temsilleri veriyorlardı. Ünye Halkevi Tiyatro Ekibi zaman zaman 1950´lerde Akkuş (Karakuş), Fartıl, Kusköy, Çilader ve Laleli gibi köylere de gidiyorlar, köylere de gösteriler yaparak, konferanslar vererek, yöre sakinlerini eğlendirerek eğitiyordu. (Kaynak: Naim Güney)

 

Evin tarihi

Birkaç gün önce Burhan Bey’in en küçük oğlu çocukluk ve okul arkadaşım Bodrumda yaşayan avukat Cumhur Hanhan’ı aradım ve doğduğu evin satışa çıkarıldığını söyledim çok duygulandı, uzun uzun evin geçmişinden, babası Burhan Bey’den bahsettik, gerçi ben Burhan Bey’i hiç tanımadım, ama eşi çocukları, ev ve eski mahalle gözümüm önündedir. 

Yerel basında çıkan haberlerde evin dört yüz yıllık olduğu yazılmıştır, bu bilgi yanlıştır, Cumhur Hanhan sorum üzerine evi satın aldıkları 1940 yılında evin eski sahibinin yüz yıllık olduğunu söylediğini belirtmiştir.

Ev tahminen 1800 lü yıllarda yapılmıştır. Yapıldığı yıllarda burası bir Rum Mahallesi idi, çocukluğumuzda çevresinde benzer evler vardı bugün onlardan bir tane tam karşısında kalmıştır. Yazıldığı gibi 400 yıllık değildir. Evi Burhan Bey 1940 yılında ismini bilmediğimiz bir Türkten otuz beş bin liraya almış 1964 te satılmıştır, üçüncü sahibidir.

Cumhur Hanhan evin çok kullanışlı olduğunu ve birçok özelliğinin bulunduğunu söylemiştir:

“Mutfağın altına sarnıç yapmışlar aşağıda bir çamaşırhanesi vardı çok mükemmel bir mimarisi vardı sarnıçtan gelen su çamaşırhaneye geliyordu denizden gelen su şayet içeri girerse yine aşağıdaki kanallar vasıtası ile tahliye oluyordu.

 Çok güzel çocukluk yıllarımın geçtiği bu ev halen rüyalarıma giriyor biz üçüncü sahiyiz biz aldığımız zaman yüz yıllık bina deniyordu yol yükselince giriş kapısı altta kaldı evin sahibi olan Rum evin girişine bir dükkan yapmıştı biz oraya dükkan odası derdik.

Yandan merdiven yoktu ön tarafında bir balkon vardı çocukken biz orada yatardık o balkon evin özelliği idi.”

 

Binanın İlk Sahibi Rum’du

Binayı yaptıran Rum sahibi hakkında bir bilgi bulanmadık. Tahminen Mübadele sırasında (1924) satarak Yunanistan’a gitmiştir. Ünye’den Mübadele ile Yunanistan’a giden Rumlar zaman zaman yaşadıkları bu şehre gelmişler dedelerinin ve babalarının evlerini aramışlardır. Bu eve gelen gidene ait bir bilgi yoktur. Ancak geçen yıllarda bir bayanın elinde bu eve benzeyen bir fotoğrafla dedesinin aradığını bana haber verdiler fotoğraftaki evi bulduk Yalıda başka bir evdi.

 

Unutulan İsimler

Burhan Bey Yalısı adı bugün unutulmaya yüz tutmuştur yeni Ünyeliler burayı tarif ederken Ada Bakkaliyesinin olduğu yer derler.

Buranın eski adı İlyasoğlu Yalısı idi, İlyas Usta’nın burada çömlek fırını vardı yol geçince buralar yıkıldı,  bugün aynı yerde İlyas Usta’nın torunlarının bakkal dükkanı vardır, denize doğru biraz girdiği için buraya ada derler. 

Eski yol alçaktı yolu yükselttiler bina ve giriş kapısı yolun altında kaldı.  Bazen dalgalı havalarda deniz yola çıkar ve yola kum yığardı buranın elli yıl önceki adı Kumluktu.

Eren Tokgöz anılarında burayı söyle anlatır:

“Burunucu Mahallesi'nde denize girilen yalılar vardı. Camialtı Yalısı, Bekir Usta Yalısı, İlyasoğlu Yalısı, Hanhanlar Yalısı, BekirUsta Yalısıs  İlyasoğlu Yalısı arasında denize doğru uzanan burun üzerinde Bekir Usta'nın çömlek fabrikası ile 3 adet pişirme fırını vardı”.

http://www.unyekent.com/koseyazi/1855/bekir-usta-yalisi-deniz-ve-ben

 

Kent Müzesi Yapılsın

Yalının satıldığını duyan Ünyeliler buranın belediye tarafından satın alınarak turizm veya kültür hizmetinde kullanılmasını, Ünye Kent Müzesi veya Ünye Arkeoloji Müzesi veya bir Ünye Kaptanlar ve Deniz Müzesi yapılmasını istemişlerdir.

Çünkü Ünye bir kaptanlar şehridir, Osmanlı Donanmasının küçük savaş gemileri (İnce Donanma) Ünye’deki tezgahlarda yapılmaktaydı. Ünye aynı zamanda Osmanlı donanmasına halat urgan ve ip yapan tezgahların olduğu bir yerdi.

Ünye’de Orta -Yılmazlar Mahallesinin Türbe mevkii ve Çamurlu mahallesinin Tepe mevkii bu işle uğramış insanların halen torunlarının oturduğu mahallelerdir, Ünye kadılar ve börek gibi boş işler ile değil bu özellikleri ile öne çıkarılmalıdır.

Evin eski sahibi Burhan Bey de bir kaptan torunudur evin kaptanların hatıralarının yaşatıldığı ve bu kaptanların kullandığı yelkenlilerin çifte direklerin, motorların, çaparların, balıkçı kayıklarının, takaların, çektirmelerin maketlerinin ip ve halat yapımında kullanılan araçların sergilendiği bir müze yapılması uygun olacaktır, bu günkü Ünye Etnografya Müzesi bile bir kaptan evidir.

Hatta Tepe mevkiinde bu ip ve urganların yapıldığı eski bir tezgah halen çalışır durumdadır..

Evin müze yapılması için Ünyeliler internette bir imza kampanyası başlatmışlardır.

 

Ünyeli Rumlar Neden Gittiler

Mübadele Nedir?

30 Ocak 1923 tarihinde Lozan Barış Antlaşmasınca Yunanistan ve Türkiye arasında yapılan insan değişimidir, buna Mübadele gelenlere de Mübadil-Muhacir veya Göçmen denilmiştir.

Türk–Yunan nüfus mübadelesi ile Yunanistan’dan yaklaşık 400.000 Türk Anadolu’ya gelirken, 150.000 Rum Yunanistan’a göç etmiştir. Bu zorunlu göç ile yüz binlerce kişinin hayatı değişmiş, giden ve gelenler bir yandan yeni vatanlarına uyum sağlamaya çalışırlarken diğer bir yandan

da  kimlik ve kültürlerini gelinen vatanda yaşatmaya çalışmışlardır.

Bu değişimde Ünye’den de giden Rumlar olmuştur.

Ünye’den giden Rumlar mallarını burada halka satmışlardır ve gittikleri Yunanistan ve adalarında Ünye isimli kasaba ve köyler kurmuşlar ve zaman zaman ayrıldıkları bu şehri ölmeden bir daha görmek için sıkça ziyaret etmişlerdir.

Ünye’de yaşanmış acıklı ve hüzünlü olaylarla dolu Mübadele konusunu  her iki taraftan da gerçeğe dayalı olarak anlatan bir çok hikaye yazdım bunları internette bulup okuyabilirsiniz.

 http://www.unyekent.com/konu/448/yasar-karaduman-son-dua

http://www.unyekent.com/koseyazi/7840/bez-bebek

Kaynaklar:

Av. Cumhur Hanhan,

Naim Güney

Burhan Güvenkaya

http://unyezile.com/koygezi.htm

 

BURHANBEY YELISI HAKKINDA YENİ BİR BİLGİ:

Satışa çıkarılan ada mevkiinde bulunan Ünye’nin simgesi Burhan Bey Yalısını Burhan Bey 1940 yılında ikinci sahibinden 35.000 liraya satın almıştı.

Bir Rum evi olan evin Burhan Beyi hep üçüncü sahibi tahmin etmiştik. Evin ilk sahibi bir Rum’du fakat arada bir kişi daha olduğunu Burhan Beyin evin dördüncü sahibi olduğunu öğrendik. 1951 yılında vefat eden Burhan Beyin varisleri evi 1964 yılında satarak İstanbul’a göç ettiler.

Şimdiki sahibi evin beşinci sahibidir.

Evi Rum sahibinden öğrendiğimize göre Termeli Mehmet Efendi adında Ünyeli bir Tüccar satın almıştır. Termeli Mehmet Efendinin oğlu eczacı Yusuf Alver’i aradım.

Eczacı Yusuf Alver benim çok değer verdiğim bir büyüğümdür bu bilgileri doğruladı, Burhan Bey’in önce evde uzun müddet kiracı olarak oturduğunu sonra evi satın almak istediğini babama söyleyince babam tereddütsüz ona sattı, tam tarihini ve kaça sattığını bilmiyorum.

Rumlar 1924 yılında mübadele ile Yunanistan’a giderken mallarını hep sattılar, o yıllarda parası olan tüccarlar birçok bina satın aldılar bizim ondan başka şehir içinde şehir içinde birçok yerimiz vardı.

Hatta bazı Rumlar alıcı olmayınca parası sonradan gönderilmek üzere mallarını bırakmışlardır. Gazetedeki yazını okuyunca bunlar aklıma geldi.

 

 Bu Haber 957 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Teşekkür Tarih : 8 Mart 2018 / Pazar Üye Adı :Burhan Güvenkaya
Öncelikle desteğinize teşekkür ederim. Ünye halkı sahilinden otoban geçiremeyerek Burhan Bey Yalısını zaten bir kez kurtardı. Bu defa MÜZE düşüncesine destek vererek ikinci kez kurtaracağına inancım tamdır. Başöğretmen Burhan HANHAN torunu; Burhan GÜVENKAYA
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI