Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
13 Mart 2018 Pazar
AYNUR ZEREN TAN
CHP, Ordu, Ünye, Fatsa

Atatürk’ün kurduğu parti olarak yüreklerimizde ki yeri bambaşkadır. Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda ki şartlar gereği yapılan düzenlemeler ile kurulan CHP aynı zamanda Atatürkçülük ilkelerini bünyesinde barındırıp uygulamaları yürüten ve birçok hamlenin demokratik adımlarla gerçekleşmesini sağlayan partidir belleklerimizde.

Halk kendilerini memleketin sahibi olarak görenlerin, demokratik sisteme müdahalesini istememektedir.

Siyasetin doğal akışı zorlanarak toplum, yapılan mitinglerle ikiye bölündü. TC siyasi partilerimizden ilki ve cumhuriyetin kurucusu olan CHP 1950-60 seçim dönemlerinden itibaren hızla oy kaybetmektedir.

Özellikle 2002-2007 seçim öncesinde sert muhalefet yürüten CHP, kaleleri olarak bilinen birçok seçim bölgesinde AKP karşısında önemli kayıplar yaşamıştır.

1990 lı yıllardan itibaren yapılan seçimlerde tüm partiler bir şekilde denenip iktidar veya iktidar ortağı olmak şansını elde ederken, CHP’ ye bu şans verilmemiştir seçmen tarafından.

CHP son yerel ve genel seçimler Ordu ilinde AKP’ ye karşı yenilgi ile sonuçlandırmıştır.

CHP’ de OLAN BİTEN NEDİR?

Seçimlerden hemen sonra başlayan parti içi muhalefet ve sert tartışmalarda “lider kim olacak? “ sorusu etrafındadır.. Oysa Türkiye Cumhuriyeti siyasetinde ufuk açmak ve özeleştiri süreçleri olmalıdır.(1)

CHP hakkında, ”başarılı bir tedavinin ilk şartı, başarılı bir teşhisdir .Yani gerçeği doğru olarak okumaktır.”(2)

CHP genlerinde mevcut olan elitist yaklaşımınen iyi ifadeleri de, seçim sonuçları için CHP’ nin oy kullananları eleştirmesidir.(2)

CHP’nin temel yapısı TC’nin ilk partisi olması, dolayısı ile genellikle kentli nüfusun siyaset yapıcı zeminde yer alması, halkın ise oy kullanan (kırsal)kesimi oluşturması şeklinde açıklanabilir bu durum.

Cumhuriyet’in ilk on yıllarına kadar süren uzun dönemde temel yapıyı oluşturan bu parti devlet elitleri olmuştur.

Bu elitlerin gerçekleştirdikleri reformların getirdiği büyük kazanımların değeri asla inkar edilemez.

E bildiri, sınır ötesi operasyon yapılması, YÖK ve üniversiteler konusu, bir kısım hak ve özgürlük talepleri, Kürt  meselesi, AB üyelik müzakereleri gibi bir çok konuda daha statikocubir söylem içerisinde yer almıştır.

CHP’nin oy tabanının yoksul ve fakirkesimlerden daha çok görece daha yüksek gelir seviyesine sahip kesimlerden oy aldığı tesbit edilmektedir.

CHP SEÇMENİ

CHP’nin uzun zamandır iktidar veya iktidar ortağı olamaması seçmen tabanında ciddi kopmalara ve partiye olan umudun ve güvenin azalmasına neden olmaktadır.

Durum böyledir ki CHP birçok ilde oy kaybı yaşamaktadır.

Cumhuriyetimizin en eski partisinin oldukça sadık, çekirdek CHP’ den  her ne olursa olsun CHP’den vaz geçmeyen bir seçmen kitlesi de partiyi bu günlere kadar taşımıştır.

CHP, siyaset yapma biçimi, liderlik yapısı, siyaset anlayışı, örgütsel yapısı, sorunlara bakışı ve çözüm konusunda ki politikaları devam ettiği sürece uzun süredir devam eden yatay seyri de sürecektir. Seçim sonuçlarında CHP’nin batılı, laik, kentli ve elit kesimlere sınırlı oy tabanını genişletemedi.

CHP, Baykal’ın seçim bölgesi Antalya’da ilk sırayı AKP’ye kaptırdı ve böylece CHP liderlerine gözler bir kez daha çevrildi.

CHP LİDERLERİ

Genellikle çoğumuz siyasi parti liderlerini sadece siyaset çerçevesinden tanır, önyargı ile hareket eder,  siyasi görüşümüz aynı veya farklı ise o lidere sempati veya antipati duyarız. Hatta çoğu kez aşırı sempati veya aşırı tepkili oluruz. Oysa bardağın öteki yüzü vardır ve sonuçta insandır. Hataları, başarıları, yanlışları, üstünlükleri tüm insanlarda olduğu gibi mutlaka olacaktır.

Mesela İsmet İnönü iyibir asker olmanın yanısıra bir okadar da romantik kişiliğe sahiptir ki, Kurtuluş Savaşı sırasında  (evlilik yıldönimü  için)eşine cepheden büyük bir kırmızı gül demeti yollamıtır.

Liderlerin hepsinin siyasi partilerinde, dolayısı ile Türk siyasetinde etkileri vardır.

İnönü, Ecevit, Öymen, Baykal, Kılıçdaroğlu çok önemli liderlerdir. Ancak Ecevit Türkiye seçmen tabanına en yakın olabilen liderdir.

Baykal “hizipçi” olarak nitelendirilmiştir tüm başarılarına rağmen kendi partisince. Partisinin genel başkanlığından uzaklaştırılması yöntemi de hiçbir zaman kabul edilemez ve hiç bir siyasetçi ile bu şekilde mücadele edilmesi kabul edilemez, demokrasilerde hiç kabul edilemez.Sn.Baykal’ın da değerli eşi ile arasında ki aşk fillere konu olacak niteliktedir ve eşi ile evlenebilmek hayatta ki en büyük emellerinden birisidir, bir de CHP’ de lider olmak her ikisini de gerçekleştirmiştir.

Hukukçu olması nedeni ile atılan adımları adalet terazisinde başarı ile tartabilmiş, donanımlı, hukuk bilgisi ve siyaset tecrübesi yüksek bir liderdir.(Geçirdiği rahatsızlık sonucu tedavisi halen süren Sn. Baykal’a acil şifalar dileriz.)

Kılıçdaroğlu tüm başarılı bürokrat geçmişi, CHP genel başkanlığı kariyerine rağmen son genel kurulda başkanlık yarışı adımlarını kendi lehinde sonlandırdıktan sonra parti içi rakiplerince de açıkça eleştirilmiştir.

Demokrasi siyaset aktörlerinin “parti içi demokrasi” adına kendi partilerince ve bu kadar eleştirilmesi manidardır fakat sonuçta ana muhalefet partisinin günümüzde ki lideridir.

 

Bilindiği gibi genel seçimlerde oylar parti liderlerine, yerel seçimlerde adaylara verilir.Bu Haber 136 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI