Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
14 Mart 2018 Pazar
AYNUR ZEREN TAN
CHP, Ordu, Ünye, Fatsa

CHP’ nin İKTİDAR HAMLELERİ

2002 ve 2007 seçimlerinde merkez sağdan isimleri transfer etmesi kendi tabanını rahatsız ederken oylarının gerilemesini de önleyememiştir.

Seçmen kitlesini bir türlü genişletemeyen CHP2002 seçimlerinde % 19,4 olan oy oranını 2007 seçimlerinde %20.4 e çıkarmıştır fakat iktidara alternatif olabilecek nitelikte bir muhalefet oluşturamamıştır.

2002 seçimlerinde 63 ilde 178 milletvekili, 2007 seçimlerinde 112 milletvekili çıkarmıştır.

CHP’nin soldan merkeze doğru bir iktidar projesi hazırlaması, bu projeyi başarı ile yürütmesi gerekmektedir.

Baykal’ın siyasete girişi (4) seçim sonuçlarını tahlilde başarı ile gösterilmiştir. Siyasette kaldığı süre içerisinde bu başarı erimiştir.

CHP VE KADIN

Kadın hareketleri, çevreci hareketler, savaş karşıtı hareketler, Türkiye’de politika oluşturma süresi içerisinde kamuoyu baskısı oluşturmak yönünde bir gelişim göstermektedir. Bugün Türkiye’de kadın hareketleri kamuoyu ve sivil toplum artık global bir nitelik kazanmıştır.

CHP ilk kurulduğundan bu yana kadın nüfusun siyasette varlığına imkan sağlamış, kadınlar kendilerine tanınan imkanları en iyi şekilde çalışarak değerlendirmişlerdir.CHP seçimlerde daima kadın siyasetçilere kota ayırmıştır.

 Ancak CHP kadın lider çıkartamamış, başlangıçtaki kadın milletvekili sayısını yıllar içerisinde düşürmüştür.

ORDU, ÜNYE, CHP

Ordu İli, Fatsa, Ünye, Mesudiye, CHP’nin güçlü hatta çok güçlü kaleleri idi. Son seçimlerdeki sonuçları hepimiz biliyoruz. Bu arada Fatsa 1970’li yıllarda CHP’den Nazmiye Komitoğlu ile kadın belediye başkanı çıkartmak başarısını göstermiştir.

Ünye’de CHP’de çalışan bütün arkadaşlara,  yeni başkan Sn.İsa Maral’a ve yönetim kurulu üyelerine, başkanlara sonsuz saygılar ve başarılar diliyorum.

Ünye CHP İlçe Başkanlığı, çalıştığım ortamlara hep çok yakın olduğu için biliyorum ki, daima açık, arkadaş daima yerlerinde ve faaliyet halindeler.

Özellikle CHP’li kadın üyeler her zaman faal ve her zaman da belli bir çizgiyi korumuşlardır.

Ünye CHP deyince Hüsrev Yürür ve Muammer Tekin gibi isimleri yad etmemek olmaz. Hüsrev Yürür, belediye başkanlığı, milletvekilliği yapmış ve  Musa Güven ile birlikte Ünye’ye çok katkı sağlamıştır.

Osman Yurt, belediye başkanlığı dönemini bire kez daha tekrarlayabilseydi Ünye’ye birçok alanda olduğu gibi kültür sanat alanında da çok büyük zenginlikler kazandıracaktı ancak olmadı.

Bütün belediye başkanları, siyasi parti ilçe başkanları, dernek  başkanlar hizmet dönemlerinde Ünye’de önemli izler bırakmışlardır. Bu bir gerçek! Ancak en güler yüzlü, en politika cübbesinin etkisinde kalmadan siyasetin ve partisinin kendisine verdiği görevi yerine getiren ve zerafetle görevini devreden  bir CHP İlçe Başkanı da Orhan Bodancı idi.

Ordu CHP deyince Seyit Torun’un bambaşka bir yeri vardır. Pek çok siyasetçi ve başkan halk ile tabi ki iç içedir ancak bir başkan halk tarafından ancak bu kadar sevilebilirdi. Aynı sevgi hala devam ediyoır fakat  son seçimlerde başkan olmasına yetmedi.

CHP’nin Ordu’da çok önemli izleri var. 83-87 seçimlerinde Ordu’dan milletvekili seçilen Prof. Dr. Bahriye Üçok siyasetin yanı sıra İslamiyet, hukuk, kadın konularında çok önemli açıklamalar yapmakta ve bu yönde pek çok tabuyu yıkmakta idi. Ancak hak etmediği şekilde öldürüldü.

1924 yılında kurulan CHP, Türkiye’nin tüm kesimlerini temsil eden ‘Ulusal’ bir partidir. İlkeleri, sembolü altı ok ile gösterilmiştir. Bunlar aynı zamanda Atatürk ilkeleridir.

Cumhuriyet’in ilk kurulduğu yıllardan itibaren Ordu, CHP’de etkili olmuştur. Birinci dönem TBMM’de Ordu milletvekili yoktur çünkü Ordu henüz il olmamıştır. Daha sonra CHP’de yer alan kurmaylar Ordu’nun il olmasını sağlamış ve 2.-7. Dönem seçimlerine kadar hemen aynı isimler (Ahmet Faruk Gündan, Halit Sıtkı Kumru, Hasan Fahri Güler, İsmail Çamaş, Mehmet Recai Baykal, Ahmet Hamdi Yalman) milletvekili olmuştur.

9. dönem Türk Siyaseti Demokrat Parti ile tanışmış, 10.dönem CHP iktidarı Demokrat Parti’ye kaptırmış ve bir daha iktidar olmamıştır.

11. Dönemin 11 milletvekili Ordu CHP’den; Hasan Ferda Güley, Hüsrev Yürür, Eşref Ayhan, Münir Ekşi, Şevket Köksal, Zeki Kumrulu, Arif Hikmet Onat, Kahraman Sagra, Muammer Tekin, Atıf Topaloğlu

Ancak Ordu’dan 18.dönem hariç (8 milletvekilliğini de ANAP çıkarmıştır)CHP, 2015 seçimlerine kadar birkaç dönem hariç her dönem Ordu’dan milletvekili çıkartmıştır. 2015 seçimlerinde ise milletvekillikleri AKP tarafından çıkartılmıştır.

11.dönem seçimlerinde Hüsrev Yürür Ordu’dan milletvekili olmuştur.

2011 seçimlerinde CHP oylarını %19 a düşürmüştür. Son seçimlerde ise tüm atılım ve girişimlerine rağmen iktidar olamamış, ana muhalefet partisi olarak kalmıştır.

NOT:

-Dr. Hüseyin Yayman, Gazi Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi Böl. Öğretim Görevlisi.

-Dr. Murat Yılmaz Siyaset Bilimci

 

-Prf. Dr. Sami Selçuk, Onursal Yargıtay Başk. Bilkent Üniv  Huk. Fak Öğrt. Görevlisi makalelerinden yararlanılmıştır.Bu Haber 336 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI