Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
10 Ocak 2010 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Yeni yıla girerken
ecevit.osman@gmail.com

2010 yılına merhaba derken, 2009 yılındaki Ülkemiz ve Dünya açısından meydana gelen olayların muhasebesini yapmadan edemiyoruz. Her ne kadar yeni yılı sevinç ve neşe ile karşılarken ömrümüzden giden bir yılın hüznünü de gönlümüzde acı bir burukluk halinde yaşıyoruz. Bazı düşünürler zamanın olmadığını değişenin bizler olduğunu ifade etmesine rağmen, bu yanlış veya doğru olabilir ama, bir şeyleri kaybettiğimiz gerçeği ortadadır ve kaybettiklerimizin geri gelmesi ise hiç de mümkün değildir. Zaman en iyi öğretmendir, yalnız en kötü tarafı öğrencisini yaşlı hale getirmesidir. Elbette, insanlar Dünyaya bir sefer gelir ve öleceğini bile yaşamağa devam eden tek canlıdır. 

2009 yılının Dünya ve Ülkemiz için en önemli olayı kuşkusuz Dünya ekonomik krizidir. Birçok yazara göre bu 2010 yılında da devam edeceğe benzemektedir. Daha önce da ifade ettiğim gibi, ekonomik politikalar bu şekilde yürütülmeğe devam edildiği sürece Dünya’da  krizlerin arkası kesilmeyecektir. Bu günkü ekonominin en zayıf tarafı, reel sektör yerine spekülatif kazancın önem kazanmasıdır. Paranın, sadece para olarak para kazanması, ekonominin virüs’ü olarak ortaya çıkmaktadır. Zira, tarım, sanayi ve hizmet sektörü gibi sektörlerdeki üretim, bir alın terinin karşılığı olarak ortaya çıkmaktadır. Paranın spekülatif olarak para kazanması ise, herhangi bir şekildeki üretim karşılığı değildir. Bu şekildeki kazancın ise bir yerden çıkması  gerekir ki, bu da reel sektörün aleyhine bir durum yaratmaktadır. Ekonomide bu kar tapunun yamaçlardan aşağıya doğru büyümesine benzetilir. Kar kütlesi, eğime bağlı olarak süratle büyür ve büyüdükçe daha da hızlanır. Fakat, bu durum sonsuza kadar  devam etmez ve kar kütlesi bir engele çarptığı veya eğim bakımından tabii limitlere erişince de tamamen dağılır. İşte bu dağılma noktaları ise, krizlerin ortaya çıktığı noktalardır. Dünya, 1929-1930 yılında büyük krizi yaşamış olmasına ve daha bu kadar büyük olmamasına rağmen irili ufaklı krizlerle karşılaşmasına rağmen akıllanmışa benzememektedir. Alınan tedbirler ise, yine spekülatörleri zengin etmekten öte bir yarar sağlamamıştır.

Ekonomik olarak Dünya’ya entegre olan Ülkemizin ekonomik krizden etkilenmeyeceğini düşünmek ise, en azından safdillik olur. Cidden bu kriz ülkemizi etkilemiştir ve etkilememesi de kaçınılmazdır. Özellikle, son 20 yıldır tarım’daki küçülme ve üretimdeki düşme olmasa idi, Ülkemiz bu krizi oldukça hafif şekilde atlatabilirdi. Yanız, her yıl 8-10 milyar dolara yakın tarımsal ürün ithal eden Ülkemizin bu krize dayanması pek mümkün değildir. GSMH’ daki yeri ne olursa olsun, sektörler içinde tarım vazgeçilmezdir. Zira, eskilerin deyimi ile söyleyecek olur isek “Gün bir, öğün üçtür”. Bu bakımdan M. Kemal Atatürk’ün “Milli ekonominin temeli ziraattır” sözünün doğruluğu ortaya çıkmaktadır.

2009 yılına damgasını vuran en önemli olaylar zincirinden birisi ise, Ülkemizdeki kuruluşlar arasındaki itimat ve güven duygusunu sarsan olaylardır. Elbette, kanunsuzluğun olduğu yerde, adalet ve kolluk kuvvetleri gereğini yapacaklardır, yapmaları da gerekir. Yalnız, burada iki önemli husus ortaya çıkmaktadır. Bunlardan birincisi, asılsız sun’i durumların giderek artmasıdır. İhbar edenlerin veya suçlayanların kanunların arkasına saklanarak ceza almamaları bu konudaki ihbarların fazlalaşmasını ortaya çıkarmaktadır. İkincisi ise, daha soruşturma başlar başlamaz kimilerinin kendilerini, adaleti sağlayan kuruluşların yerine koyarak hüküm vermeleri ve gizli olması gereken haberlerin nasıl yayıldığını ve servis edildiğini anlamak mümkün değildir.

2009 yılındaki önemli olaylar zinciri ise “Demokratik açılım”, DTP’nin kapatılışı ve buna bağlı olarak Ülkemizdeki Kürt sorunudur. Bu sorunların azalmadan bir kör dövüşü şeklinde 2010 yılında da devam edeceğin dair  belirtiler ortadadır. Umarım aklı selim galip gelerek bu olaylar demokratik düzen içinde son bulur. Zira, bu olaylar Türkiye’nin büyük ölçüde güç kaybetmesine neden olmaktadır. Kim bilir kimileri de bunu istemektedir.

2010 yılında her şeyin gölünüzce olmasını, barışın hükümran olmasını saygılarımla dilerim.Bu Haber 1780 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI