Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
25 Ocak 2010 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Neler oluyor
ecevit.osman@gmail.com

Türkiye ile İsrail arasındaki gerginliğin Davos’tan sonra her geçen gün daha da artarak devam ettiğini görüyoruz. Davos ve bunu takiben Konya’daki tatbikata İsrail’in davet edilmeyişi ve son olarak Türk Büyükelçisine yapılan hakaret dolu olay ise bardağı taşıran damla olmuştur. Bu da olayın özel olarak hazırlandığı izlenimi ortadadır. Özürdeki cümleler ile televizyondaki görüntülerin birbirine olan uyumsuzluğu açık olarak görülmektedir. Bu bakımdan özel olarak tasarlanan olayı, Türkiye yutabilir anlamı çıkmaktadır. Tabiatıyla, başta Cumhurbaşkanı olarak gösterilen tepki, özrün ortaya çıkmasını sağlamıştır. Fakat, olaylar zinciri şunu göstermektedir ki, dökülen bardaki su ile bardağı tekrar dolduramazsınız. Yani, ilişkilerin bir  bahar havası içine girmesi pek mümkün değildir.

1492 yılında, Avrupa’daki birçok Hıristiyan ülkeden kovulan Yahudileri kabul eden Osmanlı  imparatorluğu olmuş ve 1992 yılında bu olayın 500. yılı anısı ve her iki ülkenin arasındaki dostluğu pekiştirmek için 500. Yıl Vakfı kurulmuştur. Buna ilave olarak, Osmanlı İmparatorluğu içinde yaşayan Yahudilerle idare her zaman iyi ilişkiler içinde olmuştur. Fakat, bütün bunlara rağmen, Osmanlı İmparatorluğuna bağlı olarak bir Yahudi Devleti, yani İsrail’in kurulması, Abdülhamit tarafından kabul edilmemiş, Haham Teodor Herzl  refüze edilmiştir. Kim bilir belki de, Hareket Ordusunun İstanbul’a gelişi ve Abdülhamit’in halli arasında ilişki var mıdır ? Bu husus çelişkiler içinde çözülmesi gereken tarihi bir meseledir. Bu sebepten dolayı, İsrail’in kuruluşu ancak 1948 yılında gerçekleşebilmiştir. Burada açıkça ifade etmek yerinde olacaktır ki, İsrail’in kuruluşu tamamen Arap’ların bu konudaki duyarsızlıkları ve olaya karşı tutumları sebep olmuştur. Halen, Arap dünyasının İsrail’e olan tutumları ve daha doğrusu tutarsızlıklarını anlamak ta mümkün değildir. Gazze katliamında Türkiye’nin dışındaki hiçbir ülke, özellikle Arap ülkeleri gereken reaksiyonu göstermemişlerdir. Bundan böyle de göstereceklerini zannetmiyorum. Arapları yakından tanıyanların bana hak vereceklerini tahmin ediyorum. 400 yıl, İslam’ı haçlılara karşı koruyan Türklere I. Dünya savaşında Arapların reva gördükleri hareketleri tanımlamak mümkün değildir. Ancak, bunları Araplar yapabilirler.

Yalnız, bölgedeki gücü ve Orta doğu’daki oynayacağı ve oynadığı roller bakımından Türkiye vazgeçilmezdir ve bunu bütün Dünya bilmektedir. Burada üzerinde durulması gereken husus ise, bölge barışı bakımından gerek Türkiye ve gerekse İsrail’in daha itidalli davranmasıdır. Buna gerek ve ihtiyaç da vardır. Zira, % 97’si Müslüman olan Türkiye’nin; elbette Orta Doğudaki mazlum Müslüman ülkelerin haklarını korumada önemli görevleri vardır. Fakat, bütün bunları yaparken İsrail ile düşman olmağa gerek yoktur. İsrail’in de Türkiye’ye düşman olmasına gerek yoktur. Bölgede barışın teessüsü için, karşılıklı anlayış ve tolerans’a ihtiyaç vardır. Zira, bazı problemleri, ödün vermeden halletmenin yolu barıştan geçer. Şöyle bir düşünelim; Gazze olaylarının galibi kimdir ? Ben bir zafer kazanmış komutan veya millet göremiyorum. Duruma bu açıdan bakılabildiği takdirde sorunun çözümü çok kolaydır. Fakat, bırakın Arap Ülkelerini, Mısır’ın durumu açık olarak ortadadır. Bu bakımdan barışın ne kadar uzak olduğunu da görmek mümkündür. Arapların cehalet ve Arap kini ile bir yere varmak mümkün değildir. Bin yılı aşkın süredir beraber yaşamış olma ve din kardeşliğine Arapları inandırmak ve onlardan bunu beklemek mümkün değildir. Tarih bunun böyle olduğunu göstermiş ve gösterecektir.

İsrail ise, tarihteki ilişkiler ve onları soykırımdan kurtaran Osmanlılar dolayısı ile Türklere veya Türkiye’ye medyunu şükran olmaları gerekir. Orta Doğu’daki çıkarları açısından da bunu yapmaları gerekir. Ayrıca, Arapların İsrail ve İsrail’in de Araplara olan kinlerini bir tarafa bırakmaları gerekir. Daha önce de üzerinde durduğum gibi, savaşların galibi yoktur. Savaşlar; ölüm, yoksulluk getirerek, insan olarak, insanın insana reva gördüğü en kötü icattır. Barışın egemen olduğu bir Dünya ve Türkiye özlemi ile saygılarımı sunarım.Bu Haber 1780 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI