Anafarta’dan Hollanda’ya ‘Dijital Empati’ köprüsü

Ünye Anafarta Ortaokulu’nun öğretmen ve öğrencileri, proje kapsamında üçüncü yurtdışı gezisini Hollanda’ya yaptı.

27/10/2018 16:22:01

Avrupa Birliği Erasmus+ Programı Stratejik Okul Ortaklıkları türünde yer alan, “Dijital Empati” adlı projenin ortağı olan Ünye Anafarta Ortaokulu’nun öğretmen ve öğrencileri, proje kapsamında üçüncü yurtdışı gezisini Hollanda’ya yaptı.

Ünye Anafarta Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri Avrupa Birliği projesi olan “Dijital Empati” adlı, Erasmus+ Programı Stratejik Okul Ortaklıkları kapsamında Hollanda’ya gezi düzenledi.

T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı ile AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’nca yürütülen, Gençlik Programı kapsamında ve Avrupa Komisyonu'ndan sağlanan hibeyle karşılanan ve 2019 yılı sonuna kadar devam edecek projenin ortakları; Almanya, Hollanda, İspanya, İtalya, Polonya, Portekiz ve Türkiye.

Proje ortağı olan Ünye Anafarta Ortaokulu, proje kapsamında 3. yurtdışı geziisini Hollanda’ya yaptı. Hollanda’nın Franeker şehrine gerçekleştirilen ve bir hafta süren geziye Anafarta Ortaokulu İngilizce Öğretmeni İlhan Balcı, Proje Yerel Koordinatörü ve Okul Rehber Öğretmeni Kadir Gür ve 7. sınıf öğrencilerinden oluşan 5 kişi katıldı.

Öğretmen Kadir Gür, projenin ana konusunun; “Sosyal Medyadaki Göçmenler ve Sığınmacılara yönelik İçerikler Hakkında Bilinç ve Empati kazandırmak” olduğunu söyledi.

Gür, proje kapsamında gezinin faydalı ve verimli geçtiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Bir önceki hareketliliğimizde dijital okuryazarlık ve özellikle sosyal medyada sahte haberlerle göçmenler ve sığınmacılarla ilgili olarak yapılmak istenen ötekileştirme ve kötü gösterme çabaları hakkında farkındalık kazanmaya dönük eğitimler almıştık. Bu hareketlilikte ise scratch programını nasıl kullanacağımızı ve göçmenler-sığınmacılarla ilgili nasıl olumlu içerik hazırlayabileceğimizi öğrendik. Öğrencilerimiz evinde kaldığı Hollandalı arkadaşıyla beraber İngilizce olarak scratch programında içerik hazırladılar. Bu içeriklerde kendi öğrencilerimizin ilgisini çekebilecek “pepe, keloğlan” vb. karakterleri kullandılar. Bir nevi o karakterlerle, dikkat çekebilecek mesajlar verdiler. İngilizce olarak bu içeriklerin sunumunu tüm katılımcılara yaptılar. Genel olarak yoğun eğitim ve gezi programlarına katıldık. Gezilen yerler de yine göçmenleri-sığınmacıları ve savaşın olumsuz etkilerini anlatan yerlerdi. Ev sahibi ülke boş vakitlerde öğrencilerimiz için aktiviteler hazırlamıştı.”

-“Öğrencilerimiz İngilizce, resim, müzik gibi derslere girerek örnek dersler aldılar”-

Öğrencilerin ve öğretmenlerin sığınmacılara karşı empati geliştirmelerini istediklerini söyleyen Gür, “Ayrıca öğrencilerimiz İngilizce, resim, müzik gibi derslere girerek örnek dersler aldılar; katılımcı öğretmenler ise Hollandalı öğretmenler ile Hollanda eğitim sistemi hakkında istişarelerde bulundular. Bu üçüncü yurtdışı hareketliliğimizdi. Bundan sonra da öğretmen ve öğrencilerin katılacağı 3 yurtdışı hareketlilik olacak. Proje süresi sonunda ise öğretmen ve öğrencilerimizin gerek yurt içinde; gerekse yurt dışında yapacakları çeşitli etkinliklerle göçmenlere ve sığınmacılara karşı empati geliştirmelerini bekliyoruz.” dedi.

“Dijital Empati” adlı proje, Anafarta Ortaokulu’nun Erasmus+ Programı kapsamında 2. kez dahil olduğu bir Stratejik Okul Ortaklığı projesi. Okul ilk projeyi 2016 yılında tamamlamıştı. Bu proje ise 2019 yılında bitecek ve bundan sonraki ilk yurtdışı gezisi kasım ayında Portekiz’e yapılacak.

Ünye KENT Haber


Müdür Aktürk 2. Sınıf Emniyet Müdürü oldu

Yaşlı adam ölü bulundu

Kale, 2023 Başında Turizme Açılacak

Akkuş’a konkasörden 5.451.600.00 TL gelir…

Yaşar Argan’dan Şirin Ünye’ye 61. yıl ziyareti…

Dr. Dilek Gürsoy Ünye Belediyesi’nde…

Ergün ve Cerrahoğlu’ndan 61.yıl ziyareti…

Vali Sonel, Rafting Gençler başlangıç töreninde…

Yunus Veisoğlu vefat etti

Muhammed Enes Sünnet oldu
Anasayfa