İlk köy müzesi Yeşilkent’te….

Ordu’nun ilk ve tek olmaya aday Köy Etnografya Müzesi Ünye’nin Yeşilkent Mahallesi Ballık Köyü’nde kuruluyor.

29/01/2019 19:50:28

İstanbul’daki Ünye Ballık Köyü Dernek Başkanı Avukat Erol Yankuncu ve arkadaşları Ordu ilinde ilk ve tek olacak bir olaya imza attılar. Ordu’nun büyükşehir olmadan önceki adıyla Yeşilkent Ballık Köyü, şimdiki adıyla Yeşilkent Mahallesi Atatürk Mevkii’nde ilk köy müzesi kurulması için çalışma başlatıldı.

Erol Yankuncu, geçmişte kullanılmış yöresel eşyaların sergilendiği bir etnografya müzesi yapmak için çalışma yaptıklarını söyledi.

Kültür Bakanlığına özel müze kurmak için müracaat edeceklerini belirten Yankuncu, “Yeni nesil gençlerimize örf adet ve gelenek göreneklerimizi unutturmamak adına çaba gösterirken, dedelerimizin okuduğu okul, köy camimiz ve cemevi ile bütünleşen bir müze yapmak istiyoruz.”dedi.

Yankuncu ayrıca, müzeyi mahalledeki eski okul binasında kurmak istediklerini, bunun için Ünye Kaymakamlığı ve Ünye Belediyesi’nden destek beklediklerini ifade etti.

 

 

İstanbul’daki Ünye Ballık Köyü Dernek Başkanı Avukat Erol Yankuncu ve arkadaşları Ordu ilinde ilk ve tek olacak bir olaya imza attılar.

Ordu’nun büyükşehir olmadan önceki adıyla Yeşilkent Ballık Köyü, şimdiki adıyla Yeşilkent Mahallesi Atatürk Mevkii’nde ilk köy müzesi kurulması için çalışma başlatıldı.

Erol Yankuncu, geçmişte kullanılmış yöresel eşyaların sergilendiği bir etnografya müzesi yapmak için kolları sıvadı.

Müze için eşya toplamaya başlayan Başkan Yankuncu müze hakkında şunları söyledi:

“Geçmişimizi unutturmamak için büyüklerimizin kullandıkları araç, gereç ve lüzumlu eşyaların olduğu bir müze oluşturuyoruz. Yöremize özgün bu çalışmayı belki de bölgemizde ilk yapanlardan olacağız. Bizim köyümüz yaşayan aktif bir köy. 140 hane yaz kış yazıyoruz.

Bunun için uzun uğraşlar ve gayret içerisindeyiz, insan odaklı olduğumuz yaşam biçimimiz bizleri farklı kıldığı gibi, yeni nesil gençlerimize örf adet ve gelenek göreneklerimizi unutturmamak adına çaba gösterirken, dedelerimizin okuduğu okul, köy camimiz ve cemevi ile bütünleşen bir müze yapmak istiyoruz.

Bunun için bir karar alarak, köyümüzde geçmişte kullanılan, evsel ve tarımsal mamuller, o günkü şartlarda insanlarımızın işlerini kolaylaştıracak aletlerin olduğu bir müze kurarak geçmişimizi unutturmamak ve nasıl bir teknolojiyi ve aletler kullanmışlar göstermek istiyoruz. Köy halkımızdan epey değerli eşyalar topladık, eksiklerimiz de var, bunları da tamamlayacağız.  Köylerimizde neler kullanılmış her birini kimlik ve isim altına alarak bu müzede görsel olarak sergileyeceğiz. Kültür Bakanlığı’na özel müze kurmak için müracaatımızı yapacağız. Özel müze için şartlar neyse tamamlayıp, özel müze kurma desteğinden de yararlanmayı planlıyoruz. Ortaya çıkacak olan müze bizim değerlerimizi yansıtarak gelecek kuşaklara aktaracak.”

Köy Müzesi’ni mahallelerinde kullanılmayan eski okulda sergilemek istediklerini söyleyen Av. Erol Yankuncu, destek için yetkililere çağrı yaparak, “Kullanılmayan eski okulu müzeye dönüşümü konusunda Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney Bey’den ve Ünye Belediye Başkan Vekili Yaşar Sezgül Bey’den destek bekliyoruz. Hem kullanılmayan eski okul binası atıl durumdan kurtarılacak, hem de bu müzeyle hayat bulacak. Onaylandığı takdirde Kültür Bakanlığı’nın müze kriterlerine uygun hale getirebilmek için tadilat yaptırmayı planlıyoruz.”dedi.

Av. Erol Yankuncu, Yeşilkent’in yaşayan aktif bir köy olduğunu, faaliyete sokacakları bu müzeyle köyde yaşantının ve sosyal hayatın daha da canlanacağını sözlerine ekledi. 

Ünye KENT Haber


Kırsalda yollar kapalı, elektrikler yok…

Hatalı parklar karla mücadeleye engel oluyor

“Ordu’ya hayran kaldım”

Av. Ahmet Yılmaz’dan taziye…

Enerji zammından sonra karakış kötü vurdu!

Rahim ağzı kanserinde farkındalık!

Migros’un yumurtaları Ordu’dan…

Diyanet’in 2022-MBSTS başvuruları başladı

Ordu’da kar esaret değil

Fatsa’da sömestr hediyesi; yetenek sirki...
Anasayfa