Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
45 yıllık Çarkacı Yapı’nın bakışıyla yapı sektörü…
45 yıllık Çarkacı Yapı’nın bakışıyla yapı sektörü…
8 Temmuz 2016 Cuma 09:21

Ünye’nin ekonomisini canlandıran, sektöründe lider, öncü ve örnek kurumlar haline gelen, diğer yönden sektörlere yeni adım atarak taze kan getiren genç girişimlerin de içinde bulunduğu bir nevi şehrin lokomotif görevini üstlenen değerlerini röportaj dizinin 10. bölümüyle devam ediyoruz…


Bu haftaki röportajımızı 45 yıllık tarihi olan Çarkacı Yapı’nın sahibi Hasan Çarkacı’yla gerçekleştirdik. Küçük yaşlarda ticarete başladığını belirten Çarkacı 2. kuşak olarak bu işi yaptığını, söyleyerek sektörü anlattı. 


Çocukluğu inşaatın içinde geçen 13 yaş gibi küçük yaşta sektöre adım adan ve 45 yıllık Çarkacı İnşaat’ı ikinci kuşak olarak sürdüren Hasan Çarkacı, …


 


- Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?


İsmim Hasan Çarkacı, 1979 doğumluyum. Ünye’nin evladıyım. Ünye’de Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü mezunuyum.  Evli ve 2 çocuk babasıyım. Ticari hayatıma 13 yaşındayken başladım. Lise ve askerlikten sonra işin başına tamamen geçtim. Bu iş yerinde 2. kuşağız. Dedelerimiz inşaatçı. Dedelerimiz sadece yapı işiyle uğraştığı için onların döneminde aktif olarak bu işi yapmamıştık. Sonrasında babam bu işi devraldı. Babamdan da bayrağı biz devraldık.


 


- Çarkacı Yapı hakkında bilgi verir misiniz?


Çarkacı Yapı’nın 45 yıllık bir tarihi var. Bizim dedelerimizin inşaatçı olması hasebiyle babam işyerini açtı. Ben de 2. kuşak olarak babamdan devraldım. Perakende ağırlıklı olarak çalışmaktayız. Toptan ağırlıklı çalışmıyoruz. Çünkü bizim için bireysel olan kişiler çok önemli ve çok değerlidir.


 


- Neden bu işi seçtiniz?


Bizim dedelerimiz inşaata meyilli olduğu için bizim de içimizde inşaata yönelik bir sevgi oluştu. Çocukluğumuz bu inşaatın içinde geçti o nedenle bizde sevgi oluştu. Bundan dolayı bu işi seçtim.


 


- Hizmet ve kalite politikalarınızdan bahseder misiniz?


Biz ağırlıklı olarak belli bir markalarla çalışıyoruz. Hizmet noktasında bizim için bireysel çalışma daha avantajlı; müteahhit, taşeronluk gibi farklı firmalarla çalışmıyoruz. Onlarla iş yapma taraftarı pek değiliz.


 


- Müşterileriniz çoğunluğu Feyzi Çakmak Mahallesi’nden mi?


Bizim ikamet ettiğimiz alan Feyzi Çakmak Mahallesi; ama müşterilerimizin yüzde 50’si Feyzi Çakmak Mahallesi’nden, diğer olan yüzde 50’lik bölümü Ünye’nin diğer bölgelerinden. Hatta yakın ilçemiz olan Fatsa ve Terme gibi ilçelere de hizmet verebiliyoruz. Oralardan da aktif müşterilerimiz oluyor.


 


* “Müşteri memnuniyeti her şeyden önce gelir”


 


- İzlediğiniz stratejiler nelerdir?


Biz de müşteri memnuniyeti her şeyden önce geliyor. Biz bireysel çalıştığımız için şöyle bir felsefemiz var, ‘bizim için kazanılmış müşteri en değerli müşteridir.’ Çünkü biz bir müteahhidi kazanmak adına bir müşteriyi kazanmayı tercih edenlerdeniz. Bize gelen müşteriyi eli boş geri çevirmek değil de, mutlaka ve mutlaka ona istediği malzemeyi tedarik edip vermektir.


 


- Başka alanlarda da iş yapıyor musunuz?


Alternatif işlerimizin haricinde bazı taahhüt işlerimiz de var. Taahhüt işlerimiz nedir? Bizde yüzde 80 bitmiş bir daireyi aldıklarında, iç mimari ve dekorasyon yapın dediklerinde biz o işlere de hizmet veriyoruz. Nasıl hizmet veriyoruz? 45 yıllık bir yapımız olduğu için ona göre oluşturduğumuz bir ekip yapımız var. Müşteriye o alanda hizmet veriyoruz. 


 


- Çarkacı yapı olarak ne gibi sıkıntılarla karşılaşıyorsunuz?


Çarkacı Yapı olarak çok büyük sıkıntılarla karşılaşmıyoruz; ama olan bazı sıkıntılarımız şundan kaynaklanıyor. Tanınan, Ünye’nin çok eski yapısından bu güne gelen bir firma olduğumuz için şu alanlarda sıkıntılarımız oluyor: Örneğin ürünü aldıktan sonra bize şunu söyleyebiliyor, ‘Abi ben bunun ödemesini 2 ay sonra yapacağım’ diyebiliyor. İşte tanınmış olmanın böyle bir dezavantajı var. Alternatif başka tanınmamış bir firmadan alışveriş yapsa neticesinde ne diyecek “Abi kartımdan çekebilirsin veyahut da ücretini ödeyeceğim” diyebiliyor. Yani eski bir firma olmanın hem avantajı var, hem de dezavantajı var. Böyle sıkıntılar da yaşıyoruz. Ticaret devamlı kazanma ve kazanma üzerine kurulmuş değildir. Ticarette kazanmak da vardır, kaybetmek de. Tabii bu kaybetmek anlamına gelmez. Bu sadece vadeyi uzatmak anlamına gelir.


 


- İstihdam ettiğiniz kişi sayısı


İstihdam ettiğimiz kişi sayısı 5 perakendeci olduğumuz için 5 kişi yeterli. Taahhüt işlerimizde de alternatif iş yerimize giriş çıkışlarla bu işin bitişinde ve başlangıç sürecinde olan işçi personel sayısın arttırıyoruz.


 


- Çarkacı Yapı olarak ürün portföyünüz nedir?


Biz ürün olarak inşaatın iç mimari dekorasyon anlamındaki ürünlerini satıyoruz; onlarda seramik ve vitrifiye, armatür grupları, boya grupları, hırdavat grupları gibi ürünleri satıyoruz.


 


- Müşterilerden şikayet alıyor musunuz?


Müşterilerden şuana kadar pek şikâyet almadık. Ürünlerde herhangi bir arıza çıktığında olaya tekrar müdahale edip yerine getirdiğimiz zaman, şirketimize herhangi bir şikayet olmuyor.


 


- Çarkacı Yapı olarak vizyon ve misyonlarınız nelerdir?


Vizyon ve misyonlarımızda Çarkacı Yapı olarak yine dediğimiz gibi perakende anında belki daha geniş konseptli mağazaya geçebiliriz. İkinci konseptimizde bizim taahhüt tarzı işlerimiz var. Belki şu olabilir; biz tekrardan inşaat  alanına eğilebiliriz. Belki bu zamanda ve bundan sonraki zamanlarda tekrardan yapım işime girebiliriz. Yani yapsat tarzında işler de işimizi destekleyici işler yapabiliriz.


 


- Başka yerlerde şube açma planı var mı?


Hayır. Biz başka bir 2. veya 3. şube düşünmüyoruz. Sadece mağazamızın konseptini genişletebiliriz. Yani biz şuanda 250 metrekare bir alanda hizmet vermekteyiz. Kapalı depo alanımız bin metrekaredir. Şu anda bize yeterli geliyor; ama ne olabilir ileride, belki bin metrekare satış perakende mağazası kurabiliriz.


 


* “Bu dönemde bu işe girmelerini tavsiye etmiyorum”


- Peki bu işe girecek olanlara tavsiyeniz nelerdir?


Aslında özellikle de bu dönemde girmelerini pek tavsiye etmiyorum. Neden etmiyorum? Şuanda ülkede ekonomik anlamda bazı olaylar var, bu olayları iyi süzüp bakmak lazım. Yani şöyle söyleyeyim; şu anda hızlı giden bir otobüs vardı otobüse kimin inip bindiği belli değildi; ama ne var şuanda otobüsün giderken frene basarak ayarlı gidiyor. Yani kontrollü gidiyor. Kimin inip bindiğini gözlemlemek gerekiyor. Bu dönemde bu aşamada yeni açacak arkadaşlarımızın özellikle de dar sermayeli veya kısa sermayeli arkadaşlarımın bu işe girmesine çok sağlıklı bakmıyorum, önermiyorum.


 


- Hangi firmaların bayilikleri var?


Bizde ağırlıkta bayiliği olan firmalarımız boya grubunda Polisan markası ile çalışıyoruz. Pvc grubunda Fırat boruyla çalışıyoruz. Vitrifiye ve armatür grubunda Vitra Artema ve Yurtbay seramik ile çalışıyoruz. Onun haricinde alternatif markalar işte hırdavat grubunda kapı kollarında Doğanlar markası öne çıkıyor.


 


- Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederiz


Ben teşekkür ederim.


 

Bu Haber 2036 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Röportaja Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.