Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Onkoloji (Kanserbilim) Diyetisyenliği
Onkoloji (Kanserbilim) Diyetisyenliği
9 Mayıs 2017 Salı 09:03
Kanser tanısı alan kişilerin önünde uzun mücadeleler ile dolu bir yol var.

Hem hastalığın kendisi, hem de hastalığın tedavisi sırasında oluşan yan etkiler dolayısıyla kanser hastaları ve hasta yakınları sağlıklı beslenebilmek için daha çok desteğe ihtiyaç duyuyorlar.


Günümüzün vebası haline gelen kanser hastalığından korunmanın veya kanseri yenmenin; gelişen tıp ve sağlıklı beslenme ile mümkün olduğunu hepimiz biliyoruz. Şimdi olumsuz ve karmaşık düşünceleri kafamızdan atıp bir kenara bırakalım! Diyetisyenimiz Ezgi Ay’ın tavsiyelerine kulak verelim ve kanser hastalığından korunmak için hayatımızda sağlıklı beslenme adına neler yapabilirizi bir görelim…


Öncelikli işimiz Onkoloji Diyetisyenliğinin ne olduğunu öğrenmek ki konuya hakim bir şeklide ilerleyebilelim…


* Onkoloji Diyetisyenliği nedir?


Beslenme ve diyetetik bölümünden mezun olan diyetisyenlerin mezuniyet sonrası onkoloji bölümlerinde klinik tecrübe edinip, kendilerini geliştirerek branşlaştıkları alana onkoloji diyetisyenliği denmektedir.


* Beslenme sorunları bu hastalıkta da karşımızda duruyor! Hem sağlıksız beslenme, hem de besinlerin pişirilme aşaması da bizlere kanser yolunu hazırlıyor. Diyetisyenimiz Ezgi Ay bu konuda da bizi aydınlatarak önerilerde bulunuyor.


Kanser oluşumuna etken beslenme alışkanlıkları nelerdir?


İnsanların yeme alışkanlıkları ile kansere yakalanma arasında ilişki olduğu bilinmektedir. İnsanlar yediklerini kontrol ederek kansere yakalanma riskini yüzde 30 oranında düşürebilmektedirler. Kansere, sadece sağlıksız besinlerin tüketimi değil, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamasındaki yanlışlıklar da altyapı hazırlamaktadır. O yüzden her besini mevsiminde ve vücudumuzun ihtiyacı olan porsiyonlarda tüketmek gerekmektedir. Yağlı et grupları, fazla tuzlu besinler, fast-food, sucuk-salam-sosis, yağda kızarmış besinler, tütsülenmiş besinler, nitrit ve nitrat eklenmiş besinler, doğrudan ateşte pişmiş besinler kanser riskini arttırmaktadır. 


* “Can boğazdan gelir” mi diyorsunuz? “Bana kilo yakışıyor, zayıflarsam yüzüm çöker” mi diyorsunuz? Bu bahaneleri artık geride bırakma vakti geldi de geçiyor. Bakın fazla kilonun başımıza ne gibi bir sağlık problemi açabileceğini öğrenelim.


Kolon kanseri ile fazla kilonun ilişkisi nedir?


Vücut yağ oranının, olması gereken miktardan fazla olması kolon kanseri riskini arttırmaktadır. Dolayısıyla kolon kanserinden korunmak için ağırlığımızı ideal aralıkta tutmamız gerekmektedir. Önlem olarak daha az yağlı besinler tüketebilir, öğünlerimizde daha çok sebzeye yer verebiliriz.  Bunlara ek olarak tam tane tahıl ürünleri, kuru baklagiller, taze sebze ve meyveler posa alımını arttırarak bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak ve kolon kanseri riskini azaltacaktır. Öte yandan yoğurt, ayran, peynir, kefir, turşu gibi probiyotik besinleri düzenli tüketmek yararlı bakterilerin bağırsaklara yerleşip bağırsak florasının hareketlendirmesini sağlayacaktır.


* Diyetisyenimizden öneriler geliyor, dikkatle okuyup uygulamaya bir an önce koyulalım derim.


Sizin alanınız içerisinde kanserden korunmak için neler yapılmalı?


Beslenme düzenimize dikkat ederek kanser riskini azaltmak mümkün. Öncelikle kiloyu kontrol edip Beden Kitle İndeksi (BKİ)’nin 18.5-24.9 arasında olması sağlanmalıdır. Tüketilen besinler antioksidan açıdan zengin olmalıdır. Et grubu yağsız veya az yağlı tercih edilmelidir. Kanserden korunmak için tüketmemiz gereken besinlerden bahsedecek olursak; -sebze grubu; soğan, sarımsak, lahana, ıspanak, marul, salatalık, pazı, pırasa, şalgam, maydanoz, tere, roka, enginar, kabak, domates, pancar, taze fasülye-- meyve grubu; portakal, greyfurt, limon, kuşburnu, böğürtlen, elma, armut, ayva, kiraz, vişne, çilek, kavun, karpuz, üzüm, incir, muz—kurubaklagiller; nohut, barbunya, kuru fasülye, mercimek—özünden ayrılmamış tahıllar— kuruyemişler; leblebi, kestane, badem, fındık, fıstık, ceviz—hayvansal ürünler; yumurta, yağsız et grubu, süt, yoğurt, kefir, çökelek—şeklinde özetleyebiliriz.


Bu haftalık merak edilenleri cevapladık. Eğer siz değerli okuyucularımızın da sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam, sağlıklı kilo alma, kilo verme ile ilgili sorularınız varsa bizlere; (0452) 323  55  06 nolu telefondan, www.unyekent.com , unyekentgazetesi@gmail.com adresinden, dytezgiay@gmail.com  adreslerinden  bizlere ulaşabilirsiniz.


Uzman Diyetisyen Ezgi Ay’a teşekkürlerimizi sunuyoruz. Siz değerli okuyucularımızı sevgi ile kucaklıyor, iyi günler diliyoruz.


 


 

Bu Haber 341 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Röportaja Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.