Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
“Yine yeşillendi fındık dalları” Acep ne olacak üreticinin halları…!?
“Yine yeşillendi fındık dalları” Acep ne olacak üreticinin halları…!?
2 2017 Çarşamba 18:38
Karadeniz Bölgesi’nin birinci sırada geçim kaynağı olan ve fiyatıyla ilgili her dönem spekülasyon yaşanan ‘yeşil altın’ fındıkta üretici yeni sezona kilitlendi.
Hasadın başladığı bu günlerde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın tahmini rekolteyi hala

 


 


Toplanan fındığın emanete bırakılması fiyatının düşmesine neden olurken, üreticiler Fiskobirlik veya TMO’yu tercih edeceklerini söylediler. 


Yaptığımız bu haber röportajla fındık hasat zamanı yaklaşırken üreticinin nabzını yokladık. Üreticinin fındık ürününe ilişkin beklentilerini sizlere aktarıyoruz. 


Ünyeliler fındık fiyatı ve fındığa sahip çıkılması konusunda düşüncelerini şöyle dile getirdiler:


-Çiftçiler bilinçlendirilmeli-


Öğrenci Dilara Keskin(18): Fındığa bölge vekillerinin ve siyasilerin yeterince sahip çıktıklarını düşünmüyorum. O kadar ziraat mühendisleri var, oturuyorlar boş boş.  Mühendislerin üreticileri tek tek dolaşıp toprak, ürün incelemesi yaparak halkı bilinçlendirmeleri lazım.  Çünkü insanlar fındık yetiştirme işini eski usullere göre yapıyorlar, yanlış oluyor, verim az oluyor. Teknolojiden faydalanmak fındık için daha verimli olabilir. Üretici geleneksel yöntemle devam ediyor. Bölgemiz siyasetçilerin bölgedeki insanları bilinçlendirmesi gerekiyor. Fındığın fiyatı emeğimizi karşılamıyor, çünkü köydeki çoğu insanın geçim kaynağı fındık, onlar senenin 12 ayı fındıkla ilgileniyorlar. Patozuydu, motoruydu, ışkınıydı maliyeti oluyor ki, masrafları karşıladığını düşünmüyorum. Fındığın fiyatı 10 liranın altına düşmemeli. Biz geçen sene satmadık. Evin gelirine bağlı, paraya ihtiyaç varsa satılıyor, yoksa satılmıyor. Herkes fındık fiyatının yükseleceğini sanıyor ama bunlar boş hayaller. Bundan sonra Fiskobirlik ya da TMO’yu tercih eder miyiz? Hiçbir fikrim yok. Fındık bahçemizi her gün geziyoruz, neden geziyoruz bilmiyorum ama tarlaları belli bir süre gezmezsen başkaları gelip fındığını topluyor. Fındığımız çok güzel kurutuyoruz, emek geçmesin diye yaş falanda vermiyoruz, zaten iyi de bir temizliyoruz yani sonuçta tüccara haram mal yemiyoruz.


- Fındık bahçesine sadece toplamaya gidiyoruz desek yeridir -


Saat tamircisi Tuncay Güney (31): Ben fındığa sahip çıktıklarını düşünmüyorum. Çünkü fındık piyasasındaki fiyatı ederi, kendi masrafını ancak karşılıyor. Makul olarak 14-15 lira olmalı. Çoğunlukla fındığımızı emanete bırakıyorduk ama son yıllarda bırakmamaya başladık. Mahsulü topladıktan sonra satmaya başladık. Makul olursa satarız tabi, hem daha güvenceli olur. Tüccara güvenmektense TMO daha mantıklı. Fındık üreticisi olarak bahçemize pek de sahip çıkamıyoruz, sadece toplama gidiyoruz desek yeridir. Genelde büyükler uğraştığı için bu işlerle biz pek ilgilenemiyoruz, biz sadece toplamaya gidiyoruz.


-“Milleti tembelliğe alıştırdılar”-


Esnaf Adem Bölükbaş (37): Sadece siyasetçiler sahip çıkmıyor desek yalan olur. İnsanları tembelliğe alıştırdıkları için aman aman bizim için çok bir anlamı kalmadı. Çünkü köylerden göçler başladı. Memlekette de durum böyle olunca üretim sıfırlandı, yani benim için fındığın hiçbir anlamı kalmadı. Bu da siyasetçilerin suçu. Daha iyi olabilir ama daha yüksek olmasını beklemiyorum. Milletimiz tembelliğe alışmasa, üretimi daha iyi yapsa, sadece köyde fındık değil, yeşillik, hayvancılık böyle tarıma dayalı devam etse fındık sekiz dokuz değil ama 12 lira yeterli olur bir aileye. Emanet işi pek yok. Bizde çok fazla fındık olmadığı için kafamıza göre hareket ediyoruz. Hiç götürmedim ama benim için çok önemli değil, arada çok esnek fiyat farkları yok. İyi anlaştığım bir tüccarla da devam edebiliriz. Bahçemize fazlasıyla sahip çıkıyoruz. Önemli olan fındık üreticiliği değil, aile toprağımız. Fındığı piyasaya indirmiyoruz köyde bakımlarını yapıyoruz, evde bekletiyoruz ihtiyaç olmadan da satmıyoruz.


-“Fındığın fiyatı şu anda iyi”-


Serbest Meslek Sahibi Mesutcan Güney (25): Ünye’de tarım olayına daha çok yatkın olduğu için, biraz daha destek alması lazım. Çünkü bizim insanımız tarımla geçiniyor, başkada geçim kaynağı pek yok. Fındık durumunda şükürler olsun çok çok iyi durumdayız. Çünkü fındığımızın 3.5-5 liraya satıldığı zamanlarda oldu. Bunları çok iyi hatırlıyorum. Şükürler olsun şu anda fındığın zararını, giderini karşılayabiliyoruz bir şekilde. Fındık fiyatı şu anda çok iyi bir konumda. Ne az olsun ne fazla. Mesela ben geçen seneki fındığı 12-13 liraya sattım çok çok güzel. İllaki satılıyor fındığın bir kısmı, neden satılıyor çünkü gübresiydi, tırpanıydı, işçisi bu fındığın yarısı zaten masraflara gidiyor. Ondan dolayı geri kalanda bir şekilde diğer tarım ürünlerini getirebilmek için pay ediliyor. Benim tüccar akrabam olduğu için ben hiçbir zaman ne Fiskobirlik’i ne de TMO’yu tercih ettim, akrabama kazandırmak varken o taraflara hiç minnet etmem.


-“Fındık 14 lira olmalı”-


 Serbest meslek sahibi Aslan Ateş (58): Siyasiler fındığa sahip çıkmıyor, her zaman sahip çıksınlar. Devlet sahip çıksın, fındığa destek versin, biz de ekmek yiyelim onlarda ekmek yesinler. Fındığın fiyatı 14 lira olması lazım ki adam 80-90 lira yevmiye versin. Emanete bırakan da var, bırakmayanda. Kimseye emanete bırakılmıyor, çünkü neden, fındık para etmiyor. Adam 18 liradan 15 liradan fındık alıyor, 75-80 liraya para veriyor, fındık kurtarmıyor. Ben Fiskobirlik veya TMO’yu tercih ederim. Fiskobirlik ya da TMO fındığa sahip çıksın. Benim yerim yok ama yeri olanlarda sahip çıkar, çıkıyorlar. 


-“Fındığa sahip çıkılmasını istiyoruz”-


Emekli Turan Yılmaz (49): Karadeniz Bölgesi’ni biliyorsunuz, yani tek mahsul var o da fındık. Onun için yani bu fındığa milletvekillerinin, yetkililerin sahip çıkmasını istiyoruz, ama kimse sahip çıkmıyor. Konuşmaya geldiği zaman konuşuyorlar, ama icraata geldiği zaman hiçbir icraat yok. Geçen sene fındığın taban fiyatını 12 lira yaptılar, 15 liraya kadar çıktı, ama ne kadar çıktı ne kadar durdu? 2 saat. Ondan sonra tekrar ne oldu? Fındık şu anda 8 lira. Fındığa biraz daha duyarlı olmalarını, fındığa biraz daha sahip çıkmalarını istiyorum. Emeğini karşılamıyor. Niye karşılamıyor şu anda bir dedikodu yayıldı gidiyor. Çünkü bende bu fındığın içinde olduğum için, bu mesleği iyi bildiğim için, şuanda herkes konuşuyor. Diyorlar ki işçi yevmiyesi 80-85 lira. Patoz fiyatları ton başı yükseliyor, bu sene gübre fazlasıyla arttı. Tırpan desen o şekilde yani masrafı karşılamıyor.


-“Fındığın emanete bırakılmasından yana değilim”-


Bu emanet işi çok kötü bir şey. Emanet işi üreticiyi zor durumda bırakıyor. Emanete adam fındığı bırakıyor, buradan çekip gidiyor. Ondan sonra adam fındık 9 lira senin fındığın emanet diyor. 8 lira, senin fındığın emanet diyor. Fındığın emanete bırakılmasından yana değilim.


TMO fındık üreticisine biraz daha destek sağlar gibi geliyor bana. Nedenini de söyleyeyim şuanda fındık fiyatı 8.30,TMO da 10.30 lira.


Valla benim fındık bahçem falan yok ama fındıktan ekmeğini kazanan insanları görüyorum. Adam gerçekten bahçesine olsun her şeyine değer veriyor, ama isteyerek vermiyor. Niye vermiyor, adam ürettiği malın karşılığını alamadığı için ondan soğuyor. Ona daha değer vermiyor, istediği gibi yapmıyor. Fındığa biraz daha değer verirlerse, fındığın fiyatını biraz daha tatmin edici noktalarda olursa, burada hem üretici, birçok kişi buradan ekmek yiyor.”


İnşaatçı Hali Tepegöz (42): “Siyasiler fındığa pek sahip çıkmıyor. Fiyat en az 10 liranın üzerine çıkması lazım, yani yoksa emeğe karşılamıyor. Fındığı emanet bıraktık, ama o da olmadı. Bahçe bakımı konusunda illaki eksiklerimiz var, bir şey yaptığımız yok”.


-“Siyasilerin fındık için gündem yaratması lazım”-


Emekli Yakup Doğan(57): Siyasiler fındığa ne sahip çıkıyor, ne de sahip çıkmıyor. Gösteri yapmaları lazım, milleti toplamaları lazım, yani gündem yaratması lazım. Fındık fiyatının şuanda 15 lira olması gerekir. Çünkü adam yevmiye veriyor, gübre parası veriyor, işçi çalıştırıyor. Bir sürü sorunları var fındık üreticisinin. Fındığı tüccara emanet ediyoruz çoğunlukla. Bakıyorum duruma göre şubat marta doğru, parasını alıyorum. Bu seneki fındık satımında öncelikle ortama bakacağım. Durum neyi gösterirse ona göre ürünü Fiskobirlik, TMO veya tüccara vereceğim. Eskiden bahçemizin bakımını yapıyorduk. Yaşımız gittikçe yapamıyoruz. Adam alsam yevmiye fazla yüz lira, yevmiyesi kurtarmıyor. O açıdan bahçe bakımını tam yapamıyorum.


-“Bizim durumumuz iyi değil”-


Emekli Nazmi Kırdağ (59): Siyasiler fındığın fiyatına sahip çıksınlar. Biz fındığa 80-90 lira yevmiye veriyoruz toplatıyoruz. 7-8 liraya satıyoruz. Şimdi bizim bundan kârımız ne, bütün fındığı işçiye veriyoruz. Fiyat en azından 15-20 lira olmalı.


Biz de fındığa ihtiyacı olan adam emanet edecek. Biz yaptığımız ürünü satıyoruz. Onun yarısı zaten işçiye gidiyor. Bizim fındığımıza Fiskobirlik sahip çıksın çok süper olur, biz de bu sıkıntıdan kurtulmuş oluruz. Biz fındık bahçemizi  gücümüzün yettiği kadar temizliyoruz. İşçi geldiğinde işçiye veriyoruz, gerekse de kendimiz bakım yapıyoruz. Şimdi şöyle bir şey var, fındık bizim cebimizde kalmıyor. Bizim cebimize 3’te 1’i kalıyor. Ameleye ver, işçiye ver, ışkını var, amelesi var, dalı var, bunlara gidiyor. Bizim durumumuz iyi değil.


-“Çiftçinin el emeğini çalıyorlar”-


Garson Serdar Saraç (28): Hiçbir zaman devlet fındığa elini uzatmadı. Çiftçi her zaman mağdur durumda. Yani devlet çiftçinin yanında hiçbir zaman olmadı. Devlet her zaman başkalarının yanında oldu. Şu anda fındığın piyasası 8-8.30 lira civarında ama devlet sağ olsun yani. Fiyat normal şartlarda şu anda 12 lira 13 lira olmalı. Yani bence çiftçinin el emeğini çalıyorlar.Emanetle işim olmuyor, Satıyorum direk fındığımı.Bu sene de emanet etmeyeceğim.Fındık bahçesi bakımı konusunda hiçbir eksiğim yok. Fındığıma gayet güzel bakıyorum. Her şeyini eksiksiz yapıyorum.


Çiçekçi Murat Özkaya (41): Fındığa sahip çıkıldığını düşünmüyorum. Fındığın fiyatı çok düşük, maliyetini karşılamıyor. Sonuçta da üretici mağdur oluyor. Fındığımı bekletme gibi bir şansım yok, hemen satıyorum. Fındık bakımı konusunda tabi ki eksiklerimiz var, çalışıyoruz işimizden dolayı da pek bakamıyoruz.


Su Tesisatçısı Ali Şahinoğlu (53): Fındığın durumu ortada. Fiyat bu sene belli olacak yevmiyeler, fındığın fiyatı ne kadar olacak belli değil şu anda. Biz fındığı satmadık. Evde bıraktık 8.30 liradan verdik. Bu sene TMO’yu tercih edeceğim. Bahçe bakımında şu anda eksiklerimiz yok, yani hepsini yapıyoruz.


Saatçi Faruk Bay (61): Siyasiler fındığa sahip çıkmıyor. Fiyat en aşağı 15 lira olmalı. Fındığımı emanete vermiyorum. Senede bir satıyorum. TMO veya Fiskobirlik fındık alırsa tercih ederim.


- “Biz bahçemize sahip çıkmazsak hiçbir halt yiyemeyiz”-


Emekli Mustafa Ekinci (66): Fındığa sahip çıkılmıyor. Fiyat, işçiliğini kendi yapmayınca fazla geliyor üreticiye. Sonuç olarak da bu fiyatlara kendini kurtarmıyor. Fındığın fiyatı geçmişte belki fazlaydı ama şuan bu fiyatları eksik buluyorum. Hiç olmazsa devlet desteğiyle fiyatların aşağı düşmemesi lazım.


Emanete verdik, sattıkta, son zamanlarda para edecek diye beklettik. Ne oldu bilmiyorum, hep zarar ettik. TMO ve Fiskobirlik’in verdiği fiyat piyasanın üzerinde olsa tabi tercih edeceğim. Bahçe bakımını karınca gibi ince yapıyorum. Her türlü gübresini veriyorum, ilaçlamasını yapıyorum, temizliğini yapıyorum, ameleyle toplattırıyorum. Kendimiz bu işi yapacak durumda değiliz, yapacak kimsemde yok. Öyle idare ediyoruz gidiyoruz işte. Eğer fındığa devlet sahip çıkacaksa dost doğru sahip çıksın. Eğer sahip çıkmayacaksa hiçbir tarım ürününe bakmasın, hepsini özelleştirsin. Ne çayına, ne buğdayına, ne mercimeğine baksın, onları özelleştirsin. Kendi piyasa ortamına bıraksın, fındığı da bıraksın. O zaman onlara sahip çıkıyor. Fındığın yeni yeni sahipleri çıkacak mı, çıkmayacak mı bunu da bilemiyoruz. Bu hususun değerlendirilmesini istiyorum. Biz bahçemize sahip çıkmazsak hiçbir halt yiyemeyiz.”


- “Biz bahçemize sahip çıkıyoruz, başımızdakiler bize sahip çıkmıyor” -


Memur Mehmet Karagöz  (46): Devletin fındığa sahip çıktığını düşünmüyorum. Ortada ihracatı bu kadar yoğun olan bir ürünün, belli tek ellerde toplanıp, köylüden ucuz paraya alınması olayı vardır. Mevcut fiyat karşılamıyor emeği, az olduğunu düşünüyorum, fiyatının 12 -13 lira olması gerekiyor. İnsanların geçimi fındık olduğu için herkes fındık sezonuna borçlu giriyor ve bu nedenle de fındığını satıyor. Bahçemize sahip çıkıyoruz fakat başımızdakiler bize sahip çıkmıyor. Depolama alanları olmadığı ve köylülerin birçoğu gurbetçi olduğu için mecburen ya satıyor, ya da tüccarlara emanet bırakıyor. Bu da fiyatlarda düşmesine sebep oluyor.


-“Devlet fındığa sahip çıkıyor”-


Fitness Antrenörü Dilek Karaarslan (22): Fındığa sahip çıkılıyor, gübre veriyorlar, yer parası veriyorlar. Fındık fiyatı18 liranın altına düşmemeli. İşçi maliyeti oluyor, gel git patoz vs. Topladığımız fındığı satmıyoruz, fiyatlar ne zaman artarsa o zaman satıyoruz.


-“Eski - yeni fındık münakaşası yaptılar”-


PVC işçisi Mehmet Güler (23): Siyasiler fındığa televizyonlarda sahip çıkar gibi yapıyorlar, fakat sahip çıkmıyorlar. Fiyatın en azından 13 lira olması şart. Fındık fiyatı aşağı düştükçe, yevmiye ve ışkın alma işleri devamlı yukarı çıkıyor. Bundan üç yıl evvel işçi yevmiyesi 50 lira iken şimdi 80 lira ve fındık 8 liraya kadar indi. Siyasetçiler fındık çıkacak diyor oy topluyor, fakat fındık fiyatı daha çok dibe vurdu ve eski yeni fındık münakaşası yaptılar. Fındık üreticisi olarak bahçemize sahip çıkıyoruz, çünkü tek geçim kaynağımız fındık. Burada pirinç, çay veya herhangi bir şey üretilmiyor. Gübre ve hayvan kemresine kadar bahçemize sahip çıkıyoruz, fakat karşılığını alamıyoruz.


-“Fındığın fiyatının yükselmesi bu sefer de tüketiciye yansır”-


Öğretmen Muhammed Ali Gümüş (23):  Fındığa yeterince sahip çıktıklarını düşünmüyorum. Biraz daha önem vermeleri gerektiğini söylemek istiyorum. Fındık fiyatı üreticinin emeğini tam karşılamıyor ama aşırı miktarda olması da bu sefer tüketiciye yansır. Tüketici için sıkıntı olur. Fındık fiyatının 15 lira civarı olması makuldür. Fındığımızı emanete bırakıyoruz ki fiyatı biraz daha iyi olsun diye. Fiskobirlik yada TMO’yu tercih etmemiz yine fındığın fiyatına ve devletin politikasına bağlı. Eğer devlet bizi tüccara iterse biz de tüccara emanet ederiz. Bölge halkı olarak tek geçim kaynağımız fındık. Fındığa dayalı bir ekonomimiz var, bölgede onun dışında pek geçim kaynağımız olmadığı için fındığa sahip çıkmaz zorundayız. Fındığımızı kuruttuktan sonra piyasaya indiriyoruz,  bahçe bakımı konusunda eksik miyiz bilmiyorum.


-“Karadeniz’de belli bir fiyat politikası yok”-


Kuaför Mehmet Karaman (56): Fındığa sahip çıkılmadığını fiyatı gösteriyor. Maalesef biz fındığın gidişatı ile baş başa bırakıyor siyasiler. Fındığa yeterince destek vermiyorlar, o yüzden fındık ucuz. Fındık bölgemizin en büyük geçim kaynağı. Fındık fiyatları 8 lira dolaylarında seyrediyor. Eğer devlet yeterli desteği vermez ise TMO fındık almazsa fındık fiyatları daha aşağı gelmesi kaçınılmaz olacak. Fiyat maliyeti maalesef karşılamıyor. Fındık yevmiyesi, gübre fiyatları ve tırpan fiyatları belli, karşılaması mümkün değil. İki yıldır fındığınızı piyasaya indirmeyin, yılbaşında pahalanacak, ihtiyacınız olanı kadar satın, dediler. Halka böle nasihatlar veriyorlar ama yılbaşı gelince fındık eski fındık oluyor. Fındık kilo başına 1 lira geriye geliyor, bu nasıl olacak? Bunu anlayamıyoruz. Satsan ucuz, satmasan yılbaşını beklesen eski fındık oluyor, karmakarışık oluyor. Karadeniz’de belli bir fiyat politikası yok. Belli bir fiyat versinler, isterse üretici on birinci ayda satsın, beşinci ayda satsın, ama makul bir fiyatı olsun. Eskiden Karadeniz Rize dolaylarında devlet fazla çayı tütünü alırdı. Gerekiyorsa yakardı ürünün fiyatını dengeye oturtmak için. Devletin burada şunu yapması lazım; bugün rekolte ne? Diyelim ki 50 kilo. Piyasanın ihtiyacı nedir? Kırk kilo. Piyasadan o on kiloyu çektiği zaman, piyasa dengeyi bulur. Eğer bunlar yapılmaz ise maalesef Karadeniz yokluklar ile baş başa kalacaktır. Eğer TMO güzel fındık alırsa, tüccarlar fiyatı yükseltir, her şey güzel olur. Karadeniz halkı mutlu olur. Dünyada tarım politikası böyle değil, yani devlet daima üreticiyi destekliyor, fakat fındıkta bu olmuyor. Biz fındığımıza sahip çıkıyoruz, tırpanını vurduruyoruz, gübresini atıyoruz.


-“Siyasiler oy toplarken kapımızdan ayrılmıyor, daha sonrasında yüzümüze bakmıyorlar”-


Ev hanımı Havva Cemallıoğlu (44): Siyasiler oy toplayana kadar neredeyse kapımızdan ayrılmıyorlar, oyları aldıktan sonra yüzümüze bir daha bakmıyorlar. Ben o fındığı ağzım yerde sürünerek topluyorum. Verdikleri fiyat hiç de memnun etmiyor. Bunun tırpanı var, benzini var. Fiyat makul olarak 15 lira olsun. Biz fındığımızı hemen satıyoruz. Borcumuz var çocuk okutuyoruz. Fiskobirlik veya TMO fark etmez hangisi daha iyi teklif veriyorsa ona vereceğiz. Bahçelerimizin her türlü temizliğini, bakımını, verimlendirmesini kızımla birlikte yapıyoruz. Tırpanını, bahçalamasını her türlü şeyi kızım yapıyor, yorulmasın diye de küçük bir motor aldım kötü dallarını kessin diye, motorun bile yağını, benzinini o kontrol ediyor. Topladığımız fındığı piyasaya indirmiyoruz. Fındığın temizliğini bakımını yaptıktan sonra hemen satmak zorunda kalıyoruz, bir tane çocuğum var üniversite okuyor, satmasam nasıl okutacağım?


Ev hanımı Aysel Güneş (45): Devletimizin üreticiye sahip çıkmasını istiyorum. Fındık toplama işi kolay bir iş değil. Tozun toprağın içinde güneşin altında toplanıyor bu fındık. Bütün bu yorucu işe karşılık fındık en az 15 lira olmalı. Bu zamana kadar fındık fiyatı artar diye emanetçiye bıraktık ama bizim için bu hiç iyi olmadı. Bundan sonrada Fiskobirlik veya TMO’ya vereceğim. Devlete güveneceğim. Başka çaremiz kalmadı. Fındık bahçemize sahip çıkıyoruz, temizliğini yapıyoruz, tırpanıydı, bakımıydı çok büyük maliyet ve zahmet isteyen şeyler.


-“Yüzümüzü hiç güldürmediler”-


Taksi durağı sahibi Nevzat Kokul (77): Siyasiler bizim yüzümüzü hiç güldürmedi, zenginin yanında yer aldılar hep, fakirlere hiç dönüp bakmadılar. Bizler ne kadar çalışırsak çalışalım, hamallığın ilerisine geçemedik, yıllardır bunu yaşıyoruz. Sen fındığı alıyorsan insan gibi al, sahip çıkacaksan insan gibi sahip çık, biz de gereğini yapalım. Bu konuda bir kere olsun üreticiye sahip çıkılmadı. Fındık fiyatı konusunda ezbere konuşmaya gerek yok. Mesela ben Suudi Arabistan’a gittiğimde o zamanlar fındığın kilosu orada 65 bin liraydı, bizde iste fındık 7 bin 200 liraydı. Benim düşüncem fiyat 10 liradan aşağıya olmamalı, üstüne çıkarsa üreticinin de yüzü güler.  Ben emanete fındık bırakmaya karşıyım, 1 kilo bile fındık bırakmam. Fiskobirlik ya da TMO arasında hangisi daha iyi fiyat verirse onlardan birine vermeyi düşünüyoruz. Bahçemizdeki fındığa sahip çıkmayacağız da neye sahip çıkacağız?


-“Fiyat üreticinin emeğini karşılamıyor”-


Çiftçi Alaaddin Genç (73): Fındık ürününe bölge vekilleri hiç sahip çıkmıyor. Allah belasını versin onların, fındığa bakacaklar, bakmazlarsa bizle alay eder gibi gülmeyecekler. Fındık fiyatı üreticinin emeğini karşılamıyor. Bence fındık fiyatı 15 liradan aşağıya düşmemeli. Hiç kimseye fındık bırakmıyoruz, evimde duruyor. Fiskobirlik veya TMO hangisi daha iyi fiyat verirse ona veririm. O zamana kadar evimde durur. Bahçeme sahip çıkma konusunda arkadaşlarıma bile beni sorabilirsiniz, nasıl bahçeme baktığımı gözüm gibi bakıyorum bahçeme.


-“TMO fındık alırsa ilk tercihimiz orası olur”-


Market işletmecisi Yusuf Mutlu (53): TMO dönüm başına 60 kilo fındık alıyor. Bu 10 dönümde 600 kilo yapar. 10 dönüm yerden nereden baksanız 2,5-3 ton fındık çıkar. TMO’nun alacağı 600 kilo, geri kalan 2.400 ton tüccarın eline ucuz fiyattan gidecek. TMO‘nun bu rakamı 1200-1.500 kiloya çıkarmalı ki vatandaş da mağdur olmasın. Sonuçta fındık Ünye’nin geçim kaynağı. Sen devletsin 3 tonluk yerden 600 kilo fındık alırsan, gerisi kimin eline düşecek? Tabi ki tüccarın eline düşecek, bu da büyük sıkıntı. Bu sorunları 100 kişiye sorsanız 100’üde aynı cevabı verir. 10-12 lira makul fiyat, yani bu fiyat en azından emeğini korur, bunun altında olursa mesela fındık 5 liraydı, işçi parası 50 liraydı bu da kendini kurtaramıyordu. Ama bu sene fındık bol diye 6-7 liraya düşürürse o zaman insanlar tepkilerini koyar. Çünkü kimi ev almış, kimi daire almış bunların borcunu da fındıkla ödeyen bir toplumuz. TMO almadığı için mecbur tüccara veriyoruz ama TMO alırsa ilk tercihimiz kesinlikle orası olur. TMO’da da şöyle bir şey var, mahsul fazla olursa kapıyı açıyorlar, az olursa ona bile bakmıyorlar. Bahçemize sahip çıkıyoruz. Mesela fındıktan sonra dal kesimi, fındık bahçalaması, kışlık-yazlık gübresi gibi bakımını yapıyoruz


-“Fındığın iki, üç kişinin eline bırakılmasını istemiyorum”-


 


Esnaf Yusuf Keskin (63): Fındığa yeterince sahip çıkamıyorlar. Eskisi gibi devletin sahip çıkmasını istiyorum. İki, üç kişinin eline bırakılmasını istemiyorum. Fındık fiyatının hiçbir zaman 10 liranın altına düşmemesi lazım, düşerse üretici zarar eder. Emanete hiç bırakmadım satıyorum. Bir iki senedir sakladım, o zamanda hep zarar ettim, keşke satsaydım. Fiskobirlik veya TMO serbest piyasa olsa daha iyi olur. Ama tüccar daha iyi,  hem satması, hem parayı alması, hem de malı teslim etmesi kolay. Fiskobirlik veya TMO fındık alımı yapmadan önce bir sürü incelemeden geçiriyor. Onun için o daha zor. Mümkünse devletin alması daha iyi olur. Devletin sahip çıkması lazım, yoksa piyasa fındık fiyatını bitirir. Eğer çok fındığa ihtiyacı varsa fiyatı yükseltir, yoksa fiyat zaten düşer. Bu fiyatın düşmemesi için devletin müdahil olması lazım. Fındığın bir kısmını alması lazım. Bahçemin kesinlikle her türlü hizmetini yapıyorum. Ama fiyat düşük olursa neden sahip çıkayım ki, zaten zarar ediyorum. 10 liranın üzerinde olduğu zaman her türlü sahip çıkılır fındığa. Fındığımızı iyi temizlemiyoruz, iyi seçmiyoruz. Niye iyi seçmiyoruz? Fiyat daha iyi olsa biz de seçerken daha iyi bakarız fındığa. 

Bu Haber 1462 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Röportaja Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.