Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ünye 2018’den ne bekliyor?
Ünye 2018’den ne bekliyor?
29 Aralık 2017 Cuma 21:08
2017’ye elveda 2018’e merhaba diyeceğimiz bu günlerde Ünyelilerin nabzını tuttuk. Genci yaşlısı, herkes 2018 yılı için beklenti ve dileklerini sıralarken, dikkatleri çeken istek ise ‘barışa teslim olmuş, huzurlu bir dünya’ oldu.

   İsa Yurt (Memur)


-“Dünya barışı diliyorum”-


“2018 yılından barış ve huzur bekliyorum. Dünya barışı diliyorum. Tabi olmayacağının da farkındayım. Dünya da bu kadar savaş varken, bu kadar sömürgeci devlet varken yine de umut ediyorum ki 2018 yılında barış tüm dünyaya hâkim olur. Bir diğer isteğim ise Ortadoğu’da bulunan Müslüman toplumlarının birbirlerine sahip çıkmaları. Bu sahip çıkmanın aksine emperyalist güçler tarafından bölünerek yönetilmeye devam ediliyor. Böl- Parçala- Yönet şeklinin son bulmasını arzu ediyorum. Ünye’de sosyal açıdan pek fazla bir alan yok. Şehir planlanması ve şehirleşmesi açısından Ünye’de çok büyük eksiklikler var. Bir defa yerel yönetimlerin vaat ettikleri ve uyguladıkları projeler birbirinden farklı. En önemlisi ise ülkemizdeki betonlaşma Ünye’de de işlenmeye başladı. Daha önce Belediye Sineması ve Kültür Sitesi olan yere büyük bir AVM yapıldı. Şehir içindeki AVM’ler küçük esnafı tamamen bitirmekte.  Yapılaşmalarda büyük bir yanlışlık var. Bence böyle projelerde yer seçimi konusunda Ünye’nin ileri gelenleri ve Ünye’nin eşraflarıyla bir araya gelip istişare edilmeli, yer seçimi istişare edildikten sonra yapılmalı. Ama şuan ki izlenen yol ben yaptım oldu şeklinde ilerliyor. 2018 yılında inşallah bu tür projelerin yapımında bunlar göz önüne alınır ve Ünye daha yaşanılabilir hale gelir.”


Songül Karayiğit (Mağaza Sorumlusu)


-“Asgari ücretin artmasını bekliyorum”-


“Sağlıklı ve asgari ücretin artmasını bekliyorum. Bir çalışan olarak, bir anne olarak mutlu olmak istiyorum, herkes de mutlu olsun. Kimsenin birbirine bulaşmadığı bir yıl diliyorum. Anne çocuk adı altında Ünye’de vakit geçirilebileceğimiz hiçbir alan yok. Kapalı alan olarak bir tek AVM var. Daha farklı şeyler de olabilir. Bowling gibi, aktivite alanı gibi. Ünye’nin bir kere sosyal tesisi yok. Sosyal tesis olabilir, havuz olabilir. Herkes buradan Fatsa’ya gidiyor. Fatsa’ya gitmek yerine bizim de sosyal tesisimiz olabilir.”


Servet Sayın (İşletmeci)


-“Ünye’nin kültür etkinlikleri konusunda daha geliştirilmesini diliyorum”-


“2018 yılından sadece huzur bekliyorum. Ünye’den ise,  kültür etkinlikleri konusunda daha gelişmiş çalışmalar bekliyorum. Her hangi bir tiyatro yok, sinema daha yeni geldi. Eşlerimize yönelik, onlara bir şeyler katacak kurslar açılabilir. Ünye’nin tanıtımı da çok yeterli değil. Turizm daha geliştirilebilir. Burası bir sahil kasabası. Denizle ilgili hiç bir şey yok. Bir tane küçücük tekne var onunla 5 liralık tur yapıyorlar. Onun dışında başka bir etkinlik yok, değişik şeyler yapılabilir. Bütün olay burada fındık ve pazar başka bir şey yok. Çok dar kalıplara sıkışmış bir yaşantı var.”


Fatmanur Yaman


-“Kadın erkek ayrımı yapılmamalı”-


“2018 yılından iyi bir iş ve adalet bekliyorum insanlara hak ettikleri özgürlük hakkı verilmeli ve kadın erkek diye ayrım yapılmamalı. Ünye’den beklentim ise 2018 yılında gençlere çalışmaları için yeni iş sahaları diliyorum.”


Emel Küçük


-“Gençlere yönelik yatırımlar yapılmalı”-


“Gençlere yönelik çok şeyler yapılmasını istiyorum. Yüzmeye gidilecek bir yer, belediyenin kendi spor salonunun geliştirilmesi ve daha farklı spor dalları ile ilgili çalışmalar yapılabilir. Sadece 2018 yılından değil önümüzdeki yıllardan da sadece sağlık ve huzur bekliyoruz.”


Tuncay Altunay


-“Sıkıntısız bir Türkiye’ye diliyorum”-


“2018 yılının sağlık ve bol para getirmesini umut ediyoruz. Sıkıntıların olmadığı huzurlu ve insanlarının mutlu olduğu bir Türkiye arzu ediyorum.


Elif Çiçek


-“ Yoldan daha çok, yemeğe, ekmeğe ihtiyacı olan insanlar var”-


“Yeni yıldan mutluluk, aşk ve para diliyorum. Herkes için geçerli olan sağlık huzur ve mutluluk yeni yılda inşallah bizimle olur. Ünye’de sadece yol yapımı değil de bunun haricinde yardıma muhtaç olan bir sürü kişi var. Yoldan daha çok, yemeğe, ekmeğe ihtiyacı olan insanlar var. Bu insanlara yeni yılda ve ileriki yıllarda sahip çıkılmasını ve yardım edilmesini istiyorum. Yüksek mevkiindeki insanlardan adaletli olmalarını dilerim.”


Murat Can


-“Gençler için iş olanakları artırılmalı”-


“Yeni yıldan mutluluk ve sağlık bekliyoruz. Ünye’den de gençler için iş olanaklarının fazlalaştırılmasını istiyoruz. Ünyeli vatandaşların özellikle de geçlerin zaman geçirip eğlenebilecekleri sosyal tesislerin olmasını istiyoruz.”


Özlem Arslan (Kuyumcu)


-“Ünye için daha çok sirkülasyon olsun”-


“2018 yılından daha çok iş bekliyorum. İşlerimiz çok durgun. Tabi ki bundan önce sağlık, mutluluk, huzur diliyorum, devamı da gelir zaten. Ünye için daha çok sirkülasyon olsun. Daha çok iş yönünden bakıyorum ama reklam yapılması gerekiyor ki daha çok insan Ünye’ye gelsin. Ünye'deki insan sayısı yeterli gelmiyor ticaret için. Şimdi AVM'nin açılmasıyla Fatsa'dan, İkizce'den, Çaybaşı'ndan da insanlar gelmeye başladı.”


Tahir Süre (Öğrenci)


-“Üniversite sınavını kazanmayı istiyorum”-


“2018 yılından çok bir beklentim yok ama üniversite sınavını kazanmayı isterim. Ünye’de önümüzdeki yıllarda sosyal alanlar genişletilmeli, yapabileceğimiz bir sosyal etkinlik alanı yok. Mesela belediyenin bir yüzme havuzu olması lazım. Spor yapmak için kapalı alan lazım. Eğlence yerleri arttırılmalı.”


Ogün Sönmez (Mağaza satış sorumlusu)


-“Terörün bitmesini, sorunların çözülmesini diliyorum”-


“2018 yılından beklentim daha iyi bir yaşam, siyasi güçlerin daha iyi bir sonuç elde etmesi. Terörün bitmesi, sorunların çözülmesi. Ünye’de şu an en büyük eksikliğin organize sanayi olduğunu düşünüyorum. Çünkü Organize Sanayi Bölgesi Ünye’ye geldiği zaman gençlerimize iş imkânı doğacak ve ayrıca da Ünye’nin geliştirilmesine de katkı sağlayacak.”


Ersin Güdek (İşletmeci)


-“OSB ve Liman projeleri yapılmalı”-


“Ünye halkı olarak Organize Sanayi Bölgesini bekliyoruz. Büyük liman projemiz vardı, oda daha yapılmadı. 2018 yılı herkese hayırlı uğurlu olsun. Sağlık, mutluluk ve huzur getirsin.”


Akif Kartal (Serbest Meslek)


“2018 yılından huzur, mutluluk, adalet ve eşitlik bekliyoruz.”


İbrahim Okuyan (Çiftçi)


-“Ünye’nin trafik çilesine çözüm istiyorum”-


“ 2018 yılından iş, sağlık, cifçiye ucuz mazot diliyorum. Fındığa iyi bir fiyat istiyoruz. Son olarak Ünye’de yeni iş sahaları açılmasını, şehir içinde trafik çilesinin çözüme kavuşturulmasını istiyorum.”


Zeki Keskin (Berber)


“2018’de iş sahası açılmasını, hayırlı, huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum”.


Mehmet Zorlu (Esnaf)


-“2018 yılının ucuz bir yıl olmasını bekliyoruz”-


 “2018’de alım gücünün artabilmesi için ucuzluk olması bekliyoruz, her şey çok pahalı. Tüp 95 lira oldu, fındık para etmiyor, iş yok ne bekleyeyim ki, esnaf olarak zor durumdayız. Birde ben burada kira olarak 8, 10 miyar ödüyorum. Sokaktaki köfteciler arabada köfte satıyorlar, vergi yok elektrik yok, su yok bunlar bizi engelliyor. Bunların düzenlenmesini istiyorum.”


Abdullah Türk


“Huzur, mutluluk, para ve birde herkesin eşit olmasını istiyoruz”.


Özcan Elmas (Esnaf)


-“Ünye Belediyesi’nden hizmet bekliyoruz”-


“2018’den beklentilerim; barış, huzur, mutluluk sağlık. Ünye’ye gelince belediyeden hizmet bekliyoruz. Bayramca Mahallesi, İpek Yolu Mahallesi özellikle Müftüoğlu sokağın yolu hiç bir şeye yaramıyor. 1999 senesinde Necip Avcı yaptırmıştı yolu onunla hala gidiyor. Muhtara söylesem kulak ardı ediyor. Hani Tayyip Erdoğan diyor ya ‘dünya beşten büyüktür’  diye. Ünye’de kaç tane mahalle var tam olarak bilmiyorum ama şunu biliyorum Ünye meydandan daha büyük, onu biliyorum. Meydanın o tarafları yapıyorlar kenar mahallelere bakmıyorlar. Oradaki vatandaş da vergi veriyor bende veriyorum. Yani eşit hizmet dağılımı istiyorum.”


Oğuz Karaman (Esnaf)


“2018’de küçük esnaf korunsun”-


“2018’den beklentim küçük esnafın korunması. İş olanakların artmasını istiyoruz. Ünye’de genellikle bütün yatırımlar meydan tarafına yapılıyor. Diğer yerlere de güzelleştirilmesi gerekiyor. Mesela Ünye stadın yanları boş kalmasından ziyade prefabrik dükkânların yapılmasını ve buranın daha canlandırılması gerekiyor”.


Süleyman Uysal (Çayevi çalışanı)


“Benim bir beklentim yok. Aynı 2015-2016 gibi geçer gider. Ne geldi, ne gitti hiçbir şey görüp duyduğumuz yok bizim.”


Necmettin Demirel (Esnaf)


-“Ünye’de iş imkânı yok”-


 


 “2018’den sağlık, mutluluk, huzur bekliyorum. En önemlisi de bu aralar çok ihtiyacımız olan huzur. Ünye’de iş imkânı yok. Kurulu bir tersanemiz var, kapalı şekilde bekliyor. Organize Sanayi Bölgesi kurulacak denildi hala bekliyoruz ve hiç kimse de bir tepki göstermiyor. Koyun gibi güdülüyoruz. Ünye’de bir futbol okulu olsa çok güzel olur. Ünye’mize de yakışır böyle bir okul.”

Bu Haber 984 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Röportaja Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.