HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
4 Haziran 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

Dünya Siyaseti ve İdeolojiler Karıştı

22 Haziran 2019 Cumartesi Saat: 09:02

NATO ittifakı, sağ sol ideolojileri birbirine karıştı…  Dünya siyasetinde eksen kaymaları ve evrilme yaşanıyor. Bir taraftan dünün komünist rejimi ile yönetilen Rusya’nın uydusu demir perde ülkeleri Avrupa birliğine giriyor, diğer taraftan NATO Türkiye için güvenlik sorunu teşkil eden Suriye sınırından Türkiye’nin savunması için getirilen Patriot füzelerini tehlike ve düşman belli hususuna rağmen zamansız olarak geri çekiyor, Amerika NATO’nun ilgili maddelerine aldırmaksızın  (bir NATO ülkesine saldırılması tüm NATO ülkelerine saldırılmış gibi kabul edilir) Suriye’de PYD’ ye tırlar dolusu silah verip müttefiki olan Türkiye’nin güvenliğini riske atıyor…  Bu bir kavram kargaşası değil mi?  

   Ülkemiz açısından bakıldığında diğer bir kavram kargaşası ve eksen kayması ise sağ sol ideolojisinin tuhaf bir şekilde yer değiştirmesidir.

 Eskiden kahrolsun Amerika sloganları ile yeri göğü inleten, 1971’de  Amerikan deniz piyadelerini İstanbul’da rıhtımdan denize atan sol ve solu temsil ettiğini iddia eden CHP şimdi Amerika ile haşır neşir oluyor, Amerika’nın askeri darbe yaptırdığı FETÖ,  bölücü terör örgütü PKK’ ve meclisteki uzantısı HDP’ ye  bir laf edemiyor. Ulusal güvenliğimiz için Amerika’dan istediğimiz Patriot’ları müttefikimiz bize vermiyor, Rusya’dan almaya kalkışıyoruz kızıyor… Kızmakla kalmıyor, tehdit ediyor… Böylesine tuhaf bir süreç yaşıyoruz, Allah hainliklerden ülkemizi, halkımızı korusun.

  Amerika ile Türkiye ilişkileri şu sıralar uçurumun kenarında.

   Türkiye siyaseti sorunların giderilmesi yönünde samimi ve müttefiklik ruhuna uygun çabalar gösteriyor… Devlet Başkanımız Erdoğan’ın gösterdiği liderlik ile sabır ve dirayeti, Dış işleri Bakanımız Çavuşoğlu’nun vizyonu ve tecrübesi, Savunma Bakanı Akar’ın kararlılığı ve Pentagonu iyi tanıması, umuyoruz ki her iki tarafın ilişkileri önemli derecede yara almadan sorunların çözümünü sağlar.

 Aksi takdirde Amerika istediklerini elde etme yönündeki bazı sınama politikalarından beklentilerinin karşılanamadığını gördüğünde yaptırımlara başvuracaktır.

 Amerika bize ya hem F- 35’lerden çıkmamızı gerçekleştirip ve ardından ekonomik yaptırım uygulayacak, ya F- 35‘lerden çıkarılma yaptırımını yeterli sayıp ekonomik yaptırımı devre dışı tutacak, ya da Türkiye’nin S 400’ lerle ilgili ortak komisyon kurulma teklifini kabul edip yaptırımlardan da vaz geçerek ve F- 35’lerle işbirliğini de sürdürmek suretiyle ittifakımızda açılan yaraların tedavi edilmesine olanak sağlayacak.

 Amerika rahatsız olduğu Türkiye, Rusya ve İran yakınlaşmasını izole etmeye çalışırken Dünya abisi olma şımarıklığını Trump densizliği ile soslayarak gövde gösterisi yapıyor, Türkiye’ye diz çöktürmeye çalışıyor… Ama karşısında eskisi gibi laf dinleyen bir Türkiye bulamadığı için agresif davranışlar sergiliyor.

  Bu geçiş dönemini inşallah ülkemiz açısından en az zararla atlatacağız… Ama bunu iktidarıyla muhalefetiyle birlik içersinde sağlayabilmek büyük bir ülke olduğumuzun ve ülkemizin istikbali söz konusu olduğunda tek yumruk olabildiğinizin dosta düşmana gösterilmesi bakımından çok önemlidir.

   Ha şayet ne işimiz var durduk yerde Amerika ile papaz olacak, onlarla uğraşacak gücümüz mü var? Denecekse… Her taraftan izole edilip zayıflatılmaya çalışılan ülkemizin hava savunmasının nasıl sağlanacağına da bir cevap ve çözüm bulmak gerek.

 

 


Bu haber toplam 702 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları