HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
11 Temmuz 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

Örf ve Adetler Köktür

6 Temmuz 2019 Cumartesi Saat: 08:51

Ailenin, toplumun, ülkenin alışkanlıkları, örf ve adetleri,  değer yargıları, o ülkenin kültür ve medeniyetinin ana unsurlarıdır, köküdür… Bunlardan yaşanan kayıplar, o kökün çürümesine sebep olur… Hani bazen beddua eden olur ‘’kökün kurusun’’diye… Ama görülen o ki, biz bedduasız bile o kökte kayıplar yaşamaya başladık.

 Çünkü sizi zayıflatıp yönetmek isteyen gelişmiş ülkeler beddua etmezler ama sizi siz yapan köklerinizi yok etmek için kültür emperyalizminin tüm unsurlarını kullanırlar.

  Bu durum karşısında toplum hafızası dıştan gelen yaşam kavramlarını filtre etmekten yoksun hale gelirse, o zaman uyuşturucu kültürü dediğimiz olguların etkisinde kalarak kimlik bunalımı yaşar, kaosa sürüklenen bir ülke olursunuz… Bu durumda ne olursunuz? Üzerinde oyunlar kurulan, sömürüye açık bir ülke olursunuz!

Türkiye Mustafa Kemal Atatürk’ten sonra tam da bu hale getirilen,  ülke olarak uzun yıllar ayarlarıyla oynanan, gelişmesi önlenmeye çalışılan ülke olmuştur.

  Kıbrıs harekâtı dolayısıyla Amerika’nın ülkemize ambargo uygulamasının ardından aklımız başımıza gelip bir silkelenir olduk, Ecevit’tin önderliğinde Savunma sanayi şirketleri kurularak kendi silahımızı üretmek yönünde hamle yaptık…  Buna karşılık Amerika’nın ülkemizi karıştırmasıyla anarşi arttı, Amerika’nın bizim çocuklar başardılar efendim diye Başkanlarına müjde verdiği 12 Eylül darbesi yapıldı. 

  Şu anda ise ülkemiz savunma sanayinde yerlilik oranını % 20’lerden % 65’şe yükseltmiştir. Bu önemli bir aşamadır… İşte bu yüzden dış güçlerin bizimle en fazla uğraştığı zaman dilimi ile karşı karşıyayız.

  Günümüzde şu çok iyi anlaşılmıştır: Emperyalist ülkeler sizi yönetmek için artık sadece silahını kullanmıyor… Kültür emperyalizmini, yani uyuşturucu kültürünü de kullanıyor. Bunu nasıl yapıyor?

Çok çeşitli faktörleri kullanarak yapıyor… Hollywood sinema endüstrisi ile yapıyor, moda akımları, teknoloji kullanımı, yaşam fantezileri empoze ederek, lüks tüketim harcamalarını özendirerek, kültür değerlerini erozyona uğratarak, gençliği tarihi değerlerinden uzaklaştırarak yapıyor.

     Şayet biz ülkemiz üzerinde yabancı istihbarat örgütlerince uygulanan soğuk savaş faaliyetleri karşısında iktidarı muhalefeti bir olup ortak akılla mukavemet gösteremezsek, bu durum tüm hayat sahalarımızda kayıpların yaşanmasına sebep olur ki, telafisi yüz yıllar alır.

  Öyleyse farklı düşüncelerimiz olabilir… Ancak kökümüzü teşkil eden ülkemizin kültür, eğitim, savunma, teknolojik gelişme gibi konularında yekvücut olmak zorunluluğumuz vardır.  Buna ilave olarak okullarımızda değerler eğitimine daha da önem vermek, yazılı ve görsel basının da değerler eğitimini desteklemesi ya da bu minvalde Milli eğitim Bakanlığınca hazırlanacak spotların keyfiyete bırakılmayıp beklide televizyonlardan zorunlu olarak verilmesinin sağlanması doğru olacaktır.

  Şu anda buna ne kadar ihtiyaç var diye sorulacak olursa,  doğru cevap çok ihtiyaç vardır!

   Belki günlük koşuşturmalar içersinde çok farkına varılamıyor ama siyasetçisinden profesörüne, eğitimcisinden sokaktaki vatandaşa, toplum hafızamız ve davranışlarımız kaygı verici oranda tutarsızlıklar, ahlaki erozyon ve tezatlar barındırıyor. Bu duruma dikkat etmek ve gereği hayati önem arz etmektedir


Bu haber toplam 692 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları