HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
12 Temmuz 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

ŞÜKRÜ KARAMAN

ŞÜKRÜ KARAMAN

Fındıkçının Kafası Karışık

12 Temmuz 2019 Cuma Saat: 08:49

Fındık hasadına sayılı günler kala, üreticinin kafası oldukça karışık. Fındıkçı devletin piyasaya girip girmeyeceğini, girerse taban fiyatın yine geç açıklanacağı , tüccar ve tekel firmaların yine piyasaya egemen olabileceği kaygısını taşıyor.

Geçmiş yıllardaki acı deneyimden ötürü, TMO’nun sezon başlamadan taban fiyatı bir an önce belirlenmesini bekliyor.

Resmi rakamlar açıklanmasa da gelen haberler rekoltenin önceki yıllara göre fazla olduğu yönünde. Ordu ve Giresun’da ürünün yüz güldürecek kadar bol olduğu belirtiliyor. Tabii, çok olmanın yanı sıra açıklanacak taban fiyat önemli.  Eğer, TMO fındık alacaksa ki, alması gerekiyor, üreticinin beklentisi 20-25 lira arasında. Ne var ki, bu rakamın verilmesi zor gibi. Eğer 15 liradan aşağı taban fiyat açıklanırsa umudunu fındığa bağlayan 400 bin üretici bir kez daha düş kırıklığı yaşar, yıkılır.   

 Zaten fındıkçı temel geçim kaynağından bir türlü umduğunu bulamıyor, beklentisi gerçekleşmiyor. Ya fındık çok az oluyor ya da bol rekolteye karşın yerlerde sürünen fiyatlar karşısında hayal kırıklığına uğruyor. Önceki yıla dek devletin piyasadan elini ayağını çekmesinden ötürü tekel firmalar yıllardır fiyatta belirleyici oldu, ürünü istedikleri rakamdan aldı.  Bir anlamda piyasada istediği atı oynattılar. Olan da gariban üreticiye oldu.

Üreticinin bahçelere yeterli bakımı yapmadığı, ağaçların çok yaşlı olduğu, bundan dolayı fındığın dolgun olmadığı, doğal olarak fiyatın düşük olduğunu savunuyor bu firmalar. Bir anlamda ucuz fiyatın  sorumluluğunu üreticiye yükleyerek aradan sıyrılmaya çalışıyorlar.  

Alan bazlı destekleme fiyatı uygulamasından dolayı üreticinin bahçelere yeterli bakımı yapmadığı  bir ölçüde doğru olabilir. Ama gerçek olan bir şey var ki, o da hala dünyanın en leziz, en kaliteli fındığının Karadeniz’de yetiştiğidir. Damaklarda tat bırakan ürün bu kadar da ucuza satılmamalı.  Tekel firmaların öne sürdüğü gerekçeler ucuz fiyat politikasını gizlemekten başka bir şey değil.

Hem Türkiye, dünyada en fazla fındık üreten ülke. Devletin piyasayı yeterince kontrol edememesinden meydanı boş bulan firmaların yanı sıra, bazı tüccarlar da önceden üreticiye borç para vererek hasat sonu ürünü ucuz fiyattan kapatıyor. Fındıktan başka geçim kaynağı olmayan üretici, paraya ihtiyacı olduğunda, tüccarlara giderek borç alıyor, ödeme zamanı geldiğinde ürününü piyasanın hayli altında borçlusuna vermek zorunda kalıyor. Üreticinin aleyhine olan bu durum yıllardır sürüyor. Kaybeden üretici oluyor.

Geçmişte fiyatların 7-8 liraya kadar gerilemesi karşısında üreticinin feryadı üzerine, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)  piyasaya girerek fındık aldı. Düşük olan fiyatlar bir anda 12-13, 15 liraya kadar çıktı. Ancak, geç müdahaleden dolayı bir süre sonra yeniden düştü. Yani TMO da engel olamadı fiyatların gerilemesine. Çünkü, TMO alım yapana kadar “Atı alan Üsküdar’ı geçti” misali tekel firmalar ve alivreciler piyasayı çoktan kapatmış, üreticinin elindeki fındığı almıştı.

Aynı senaryonun gerçekleşmemesi için devlet piyasaya erkenden girerek TMO aracılığı ile fındık alımlarına başlamalı.  Yoksa üretici ihtiyaçtan dolayı yine fındığını tüccara ucuz satacak, yine mağdur olacak.

 “Serbest piyasa ekonomisi uygulanıyor” denilerek üretici sahipsiz bırakıldı, mağdur edildi.

Devlet babalığını göstererek fındıkçıya sahip çıkmalı, taban fiyatı bir an önce açıklayarak kafalardaki karışıklığı gidermeli. Yine geç kalınırsa sonradan artan fiyatların hiçbir yararı olmuyor. 


Bu haber toplam 487 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları