HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
12 Temmuz 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

“Ya Rab! Bizi, Sana İsyankâr Olanlara Gönderiyorsun” Dediler

12 Temmuz 2019 Cuma Saat: 08:49

Müslümanların elindeki din kitabı Kur’an-ı Kerim, çok canlı bir uyarıcı ve dipdiri bir vahy-i ilahidir. Ne acı ki, ezberden müslüman olmuş zamanımız dindarları, bilinçli olmayınca yani kitabı bilgilere dayalı değil de aileden öğrenilen bilgilerle dindar olan büyük çoğunluk, kendisi dinin kurallarınca uyamayınca kendisine uygun bir din oluşturma eğilimine giriyor. En açık örneği; çok sayıda mevcut bulunan tarikat mensuplarının her bir gurubunun, kendilerinden başkalarını beğenmemesi ve hatta kendilerinden başkalarına selam bile vermiyor olmalarındaki cahilliğin bir ölçüsünü ortaya koyabilir miyiz? Cahil dindarların İslam’a verdikleri zararı da bugün ölçüsü, her müslümanın açık olarak görebileceği kadar açıktır. Onun için, günümüz Müslümanlarının en öncelikli görevleri, kitabi bilgilere dayalı dindar olmak ve ellerindeki din kitaplarını didik didik ederek iyi tanımalarıdır.  

***                         ***                         ***

        İşte Kur’an-ı Kerim’in açık çağrısı: “Biz o peygambere şiir öğretmedik. Zaten ona gerekli de değildi ve yakışmazdı. Onun söyledikleri, ancak Allah’tan gelmiş bir öğüt ve apaçık bir Kur’an’dır yani okuma kitabıdır. Zira o Kur’an, DİRİ olanları uyarsın…” (Yasin Suresi: 69-70)

                “Diri olanları uyarmak” ifadesi çok açıktır ki Kur’an; yaşayan Müslümanlar, hayatta olanlar için gerekli ve öğrenilmesi zorunludur. Öğrenilmeden yaşamak, ben en iyisini biliyorum, diyen cahil insanların kuyrukçuluğunu yapmayı zorlar. İşte günümüzün en büyük sıkıntısı budur.

                Yaz tatillerinde camilerde veya dershanelerde Kur’an Kurslarının devam ettiği şu günlerde; çocuklarımıza küçük yaşlarda Kur’an muhabbeti, sevgisi, ilgisi ve Kur’an’a yönelme dikkati kazandırma amaçlıdır. Ayrıca ilerideki yaşamlarında zorunlu ibadetleri (farz ibadetler) için gerekli olan ezberlerini, hafızalarının en berrak yaşlarında iken çocuklara kazandırmayı da amaçlamaktadır. Bu nedenle bazı Müslümanlar, çocuklarını bu kurslara göndermek konusunda gevşek davranmakla çocuklarına en büyük kötülüğü yapmaktadırlar, farkında olmadan.  

***                         ***                         ***

                Dünya hayatı; Müslümanlar için çok acımasız, aldatıcı, karmaşık, acıtıcı ve yanıltıcıdır. Bu gerçeği belirtmek için çok tatlı bir örneği de Kur’an’dan öğrenmemiz, bizim için uyarıcı olacağını umuyorum. Şöyle ki:

                Hz. Ali ve Ebu Eyyub El-Ensari’nin naklettiği bir Hadis-i Şerif (Hz. Peygamberin sözü) şöyledir: “Rasulullah (Allah elçisi) şöyle buyurdu: “Fatiha suresi, Ayet’el-Kursiyyi, Al-i İmran 17-18 ve 26-27. ayetler nazil oldukları (indirildikleri) zaman, Allah Teâlâ ile aralarında hiçbir perde bulunmaksızın, Allah’ın arşına yapışarak

                -‘Ya Rab! Bizi yeryüzüne ve sana isyankâr olanlara indiriyorsun’ dediler, Allah Teâlâ da:

                -‘Andım olsun, sizi her namazın arkasından okuyan herhangi bir kimsenin kusurlarına bakmayarak makamını cennet kılacağım, onu kutsal huzurda iskân edeceğim, her gün kendisine yetmiş defa nazar edeceğim ve yetmiş türlü ihtiyacını yerine getireceğim ki, bunun en aşağısı mağfirettir. Ve onu her bir din düşmanından, hasetçinin şerrinden koruyacağım ve affedeceğim.’ buyurdu. (Elmalı Tefsiri, C. 2, Shf. 337)

                Yazıma başlık yaptığım, ayetlerin yakarışı, dünya hayatının bir müslüman için ne kadar çileli olduğunun açık kanıtıdır.

                Saygı, sevgi ve selamlarımla…


Bu haber toplam 756 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları