HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
19 Ekim 2019 Cumartesi
Fındık Fiyatı


15.00 TL - 15.50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

Mutlu Olmak Nasıl Bir Şeydir

13 Temmuz 2019 Cumartesi Saat: 08:57

Sokakta mutlu olmanın tarifini sorup anket yapacak olsanız, kuşkusuz çok değişik cevaplarla karşılaşırsınız. Sahi nedir mutlu olmak? Mutlu olmayı sağlayan etkenler nelerdir?

 Bunun cevabını doğru saptamak hayatın nizamına isabetli istikamet vermenin de pusulası olacaktır.

   Tamam, sağlıklı olmanın, kimseye muhtaç olmayacak derecede gelire sahip olmanın ve sevgiyi paylaşabilen ailede yaşamanın mutlu olmaya temel teşkil edeceğini peşinen söyleyebiliriz… Ancak bu tarif mutlu olmayı yeterince izaha kâfi değildir. 

  Günümüz insanı daha mutsuz olanları, daha sağlıksız olanları, daha fakir olanları, daha yaşanamaz yoksul ve savaşların olduğu ülkelerde yaşayanları görüp yeterli derecede kıyaslama yaparak ve şükür sünneti ve kültürünü çalıştırarak rahatlamayı değil, yakınmayı seçen düşünce yapısına sahip oldu.

  İzlemişsinizdir haberlerde… Siyam ikizleri, birbirine yapışık Kahramanmaraşlı Ayşe ve Sema Tanrıkulundan bahsediyorum… Vücutları birbirine yapışık ikiz kardeşler İmam hatip lisesini bitirmişler, Üniversite sınavına girdiler. İlahiyat bölümünü tercih ediyorlarmış. Sınavın iyi geçtiğini söylüyorlar. Yüzlerindeki gülümsemeye dikkat etseniz, hayata nasıl bağlı ve özgüvene sahip olduklarını anlarsınız.

  Pırıl pırıl insanlar… Mutsuz olmaya izin verecek bir esami yok yüzlerinde… Geleceğe umutla bakıyorlar. Sabah yazarı Yüksel Aktuğ bu kızlarımızın üniversite sınavına ihtiyacı olmadığını, üniversiteye sınavsız alınabileceklerini, onların hayat sınavını zaten verdiklerini yazdı. 

  Bence Yüksel Aktuğ haklı… Gerçekten bu kızlarımızın sınava ihtiyaçları yok… Onlara ayrımcılık yapılabilir. Diğer taraftan of pof eden biz şükürsüz insanların, ya da imkânlara sahip olduğu halde üniversite sınavına yeterli derecede hazırlanamayan öğrencilerimizin, ya da mesleğinde ilerleme kaydetmekten uzak insanların bu kızlarımızdan alacağı ders yok mu? Var… Hem de çok!

Mutlu olmaya dair şu gerçeği hatırdan çıkarmamak gereklidir: Mutlu olmak için, kişinin başta kalp hastalıkları olmak üzere çeşitli hastalıklardan korunmasının, umutsuzluktan korunmasının sağlanması için öncelikle boş evhamlara kendini kaptırmaması gerekir.  Zira insan ne zaman kendini korkulu hayallere ve evhamlara kaptırırsa, kalbi, bedeni ve düşünce yapısı bundan etkilenir. Hayata bağlı olmak ve mutluluğu elde etmek için sevmek, umut etmek, şükretmek ve gayeler edinerek bu gayeler için çalışmak gerekir.

Bakın ikizlerin yüzlerindeki o gülümseyişe… O gülümseyiş şükrü, özgüveni ve mücadele ruhunu temsil ediyor. Hayatın merdivenlerini tırmanma cesareti olanın, azmi olanın, şükrü olanın yüreği daralmaz… Fakat korkak insanın göğsü daima dardır, kalbinde ferahlık ve sevinç bulamazsın, bu tür insanlar hayattan asla tat alamazlar.

  Mutlu olmak için kalpte başkalarına karşı beslenen kötü duygu ve kini, kıskançlığı atmak lazım. Kalp bu duygulardan kurtulmadıkça huzura mutluluğa kavuşamaz. Çünkü haset ve kin kalbi daraltır, huzura bariyer teşkil eder.

 Mutlu olmak için iyimser düşünmek ön koşuldur… Bunun yanı sıra, iyilik yapmak, insanlara yardımcı olmak, özellikle affetmek mutluluk için edata bir ilaçtır.  Kin kalbi daraltır… Hâlbuki affettiğinizde kafanızı boşaltırsınız, yükten kurtulursunuz, affedicilik sizde pozitif düşenceler ve özgüven geliştirilir.


Bu haber toplam 414 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları