HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Şubat 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri

YAŞAR KARADUMAN

YAŞAR KARADUMAN

Sarıkız’ın Gözyaşları Kazdağları Ağlıyor Kaz dağlarında neler oluyor?

7 Ağustos 2019 Çarşamba Saat: 08:34

Ülkemizin en güzel yerlerinden biri olan Kaz Dağları, son günlerde siyanürle altın arama ve ağaç kesimleriyle gündeme gelmektedir.
Kanadalı bir şirket yerli ortağı ile birlikte altın aramak için buranın altını üstüne getirmekte elli bin ağaç kesilmesi öngörülmüşken 180 bin ağacı kesmesi ve doğayı tahrip etmesi ile tepkileri üzerine çekmiştir (Basından)
Ayrıca altın aramak için siyanür denilen zehirli bir madde kullanması şirketin bir başka işlerinden biridir.
Ben Kazdağlarına bir çok defalar gittim Edremit’ten Çanakkale’ye kadar uzanan bu dağları mitolojisi ve hikayeleri ile bilirim.

Kazdağlarının en yüksek noktasında meşhur Sarıkız Efsanesindeki  Sarıkızın mezarı vardır, çevredeki Türkmenler her yıl  buraya çıkarak Sarıkız’ı anarlar. Bende bir keresinde bu anma töreninde bulundum.

 

1700 metre yükseklikteki zirvede yöredeki Alevi Türkmen köylüleri her yıl, Ağustos ayının ikinci yarısında zirvede çadır kurup, kurbanlar kesiyor. Tahtacı köylülerinin yaşattıkları bu geleneğin kökeninde Şamanizm inancı olduğu sanılıyor

 Yazar Sabahattin Alinin hikayesini yazdığı Hasan Boğuldu gölünü, dereleri, Tahtakuşlar köyündeki Şaman müzesini, mezar taşlarında kaz ayağı işareti bulunan Tahtakuşlar köyü  Türkmenlerinin mezarlıklarını Tuncel Kurtiz’in mezarını, Zeus’un Truva savaşını seyrettiği Zeus anıtını bilirim.
Buradaki Zeytinyağı fabrikalarını ve Kazdağları Etnografya Müzesini birkaç defa dolaşmış, Kazdağlarının tepesinde köylü kadınlardan elle yapılmış zeytinyağı, kekik, zeytin ve çeşitli otlar almışlığım, vardır.
 Bir seferinde  “Kürk Mantolu Madonna” romanının yazarı kırklı yıllarda öldürülen ünlü yazar Sabahattin Alinin meşhur hikayesindeki Hasanboğuldu  gölüne ayağım kayarak düşmüş bacağımı yaralamış beni ambulansla götürdükleri Edremit Devlet Hastanesinde bacağımdaki yarayı dikmişler sonra Ayvalık’a eve bırakmışlardı. Defalarca Kazdağlarının tepelerinde Jeep ve atv safarilerine katıldım. Kazdağları her şeyi ile dünyadaki cennetlerden biridir. Edremit Altınoluk ve Akçay beldelerinin hemen arkasında yükselen dağlar oksijen bakımında dünyadaki sayılı yerlerdendir.

 

Bir de Türk Efsanesi vardır

Kazdağlarında

Sarıkız Efsanesi

O, Kazdağlarında yaşayan çok güzel bir kızdır.

Bütün erkekler onunla evlenmek ister.

Güzelliğini kıskananlar, Sarıkız'ın hakkında kötü yola düştü diye dedikodu yayarlar.

Babası baskılara dayanamaz ve çok sevdiği kızını öldürmek yerine götürüp Kazdağlarının zirvesine bırakır fakat burada yalnız yaşamak imkansızdır.

 

 Kazdağlarına Edremit ilçesinin Zeytinli, Kızılkeçili Köyü, Güre Köyü ve Altınoluk bölgesinden ulaşılabilir.

Bölge Balıkesir’e 92 km. Çanakkale’ye de 123 km  uzaklıktadır.. 

Bölgede ayı, karaca, yaban kedisi, su samuru, sincap, yarasa, kirpi, tavşan, porsuk, sansar, tilki, yaban domuzu, kartal, doğan, atmaca, şahin, keklik, çulluk ve balık cinsleri, alabalık ve sazan gibi birçok hayvan türü bulunmaktadır. Pınarbaşı bölgesi, en yoğun kullanılan mesire alanıdır. Burada Kazdağları’nda bulunan buzulların erimesi sonucu dere oluşmaktadır

 

 

 

Altın-Altın

Ülkemiz altın rezervi bakımından Avrupa'da birinci sıradadır, fakat altın madeni işletmeleri altın ararken siyanür kullanıyorlar. Siyanürün kendisi ve türevleri, zehir maddelerdir. Türkiye’de  madencilik sektöründe yer alan altın ve gümüş arama ve çıkarma işlerinde siyanür yoğun olarak kullanılmaktadır.

Altın üretimi sonrasında ortaya çıkan yoğun siyanürlü atık, doğaya ve insana zarar vermektedir siyanür, toprağa ve suya karıştığı için de, meyve, sebze ve içme suyundan dolayı insan bünyesine de kısa sürede tesir eder. Ölüme varana dek, birçok hastalığa da yol açmaktadır.

Akarsu ve göllere karışan siyanür, suda yaşayan tüm canlıların ölümüne de yol açmaktadır. Tüm bunların yanında, zehir havaya da karışarak, solunum sistemi ile de insan bünyesine girebilmektedir.. Vücuda alınan siyanür, kısa sürede zehirlenmeye yol açar. Siyanürün beyin, kalp ve akciğerleri çok hızlı bir şekilde etkileyebildiği, bilimsel açıdan kanıtlanmış bir gerçektir.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Siyan%C3%BCr
http://www.jewelryturk.com/siyanurle-altin-cikarmanin-zararlari/

 

 

 

 

 

 

Bin Pınarlı İda

Kazdağları

Kazdağlarındaki hava dünyadaki oksijeni en bol havadır, orman havası ile denizin iyotlu ve oksijeni yüksek havası ile birleşince dünyanın oksijen bolluğu yönünden ilk üç yerinden biri olduğu tespit edilmiştir.

Yunan mitolojisindeki adı İda Dağı olan Kazdağı, mitoloji ve efsaneler dağı olarak da bilinmektedir. Buradaki üç büyük efsaneden biri Yunan efsanesi İlyada, Türk efsanesi Sarıkız ve yine bir Türk efsanesi Sabahattin Ali’nin öne çıkardığı Hasan ile Emine' nin aşk öyküleridir.

Antik dönemlerde "İda" olarak adlandırılmış ve pek çok önemli olaya ev sahipliği yapmıştır. Homeros'un İlyada destanında "Bin pınarlı İda" olarak geçmektedir.

Ayvalıktan geceleri bakıldığında karşıda Kazdağlarının en yüksek noktasında bir ışık yanar, burası 1574 metre yükseklikteki Sarıkız'ın mezarıdır, tepeye bir yerden sonra yürüyerek çıkılır. Zirvede taşlarla yığılmış Sarıkızın Mezarı olduğuna inanılan bir yer vardır.

 

Ayvalık’tan Kazdağlarına ve çevredeki tarihi ve turistik yerlere her hafta turlar vardır, gezi Kızılkeçili köyünden başlayıp Zeytinli Köyü, Sütüven Şelalesi ve Hasan Boğuldu Gölünü gördükten sonra Pınarbaşına ve Yörük adetlerinin yaşatıldığı Tahtakuşlar Köyüne, orada Tahtakuşlar müzesine, Afroditin gözyaşları kayasından, Zeus Sunağı ve Zeytinyağı müzesine devam eder.

 

Neden Kazdağları dediler?

Burada yaşayan Tahtacı Türkmenlerinin gelişleri Fatih devrine rastlar Fatih Sultan Mehmet İstanbul'un fethi için de yapacağı gemi kerestesini bu ormanlardan almıştır. Bunun için Toroslardan Tahtacılar isimli Oğuz boyu Türkmenlerini buraya getirerek yerleştirmiştir.

Buraya yerleşen Oğuz Boyunun simgesi ise Kazdır. Kaz en yüksekten uçan havyadır. Onun için bu dağlara Kazdağları adı verilmiştir.

 

Kaz Dağı'nın mitolojideki adı “İda Dağı”dır. “İda” “Çok pınarlı, hayvanı ve bitkisi bol olan yer” demektir, en yüksek tepesine “Ayda” denir. “Ayda” ilahların ve ilahelerin kutsal tepesidir.. Toros Tahtacı Türkmenleri buraya gelip yerleşince “Ayda” tepesine “Sarı kız” ve dağa da “Kazdağı” demişlerdir. “Kaz” Tahtacı Türkmenlerince kutsal sayılan bir hayvandır.

Kaz dağları aynı zamanda Zeus’un doğum yeri olarak bilinir, zaman da Zeus’un ünlü Truva savaşını izlediği yerdir.

 

 Tahtakuşlar

Kazdağları’nda

Bir Şaman Müzesi:

Edremit-Çanakkale yolu üzerinde, Çamlıbel yakınlarındaki Alevi köyü Tahtakuşlar, kendine özgü gelenekleri ile ziyaret edilmesi gereken yerlerinden.

Geçmişte göçebe olan Alevi Türkmen aşiretlerinin yerleştiği, zamanla köy yaşantısına uyum sağladığı Tahtakuşlar köyü Alevi-Türkmen köyü olarak bilinse de köylülerin bir kısmı kendisini Şaman olarak ifade ediyor. (Şamanizm Türklerin Müslüman olmadan önceki dinleridir.) Orta Asya’dan Horasan’a 13. yüzyılda göç eden Türkmenler, İslami baskıyla karşılaşınca daha ılımlı gördükleri Alevilik inancını benimsemişlerdir.

Şaman kültürünün sembollerini taşıyan eşyalarla dolu Tahtakuşlar Etnografya Galerisi günlük yaşamdan farklı objelere kadar zengin bir koleksiyona sahip. (Kaynak: Kemal Kaya)

 Tahtakuşlar Galerisi, Şaman kültürünün günlük hayattaki yerini yansıtan önemli bir yer. Müze aynı zamanda ülkemizde bir köyde kurulan ilk etnografya müzesi ve sanat galerisidir..

 

İşte yukarıdan beri anlattığımız özelliklere sahip Kazdağları bugünlerde Kadanalı bir şirket tarafından adeta talan edilmektedir. Dün binlerce doğasever Kazdağlarına çıkarak buradaki altın arama şirketinin şantiyesi önünde protesto gösterilerinde bulunmuşlardır.

Önceki akşam televizyonlarda bu insan selini izlerken toprağına sahip çıkan bu insanların bir sel halinde bölgeye akışları gözleri yaşartmıştır.

 

 

 


Bu haber toplam 1.010 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları